دکتر محسن رضایی در همایش اقتصاد مقاومتی در دانشگاه الزهرا(س)
کد خبر: ۳۶۵۸|
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۱
دبیر مجمع تشخيص مصلحت نظام در اولین همایش بین المللی اقتصاد مقاومتی، مدیریت نااطمینانی و ضربه پذیری گفت: ما اکنون نیاز به نهضت اجتماعی – اقتصادی داریم تا در برابر آمریکا علاوه بر ایستادگی، به شکوفایی اقصاد ملی برسیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح چهارشنبه ٢٢ آذرماه در دانشگاه الزهرا (س) گفت: انجام این همایش پاسخ مناسبی به انتظارات جامعه در خصوص اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی است. اقتصاد مقاومتی نیز خود پاسخ به یکی از رویدادهای بزرگ سیاسی اقتصادی کشور ماست که به دلیل بسترهای آسیب پذیر اقتصاد در کشور، دشمنان ما تهدیدات خود را به صحنه اقتصاد هدایت کرده اند؛ چنان كه اگر کشور ما در عرصه اقتصاد آسیب پذیری نداشت که  تحریم نمی شدیم. 
دکتر محسن رضایی با اشاره به عهدشکنی آمریکا پس از برجام گفت: آقای ترامپ یک توافق بین المللی را  که برای کاهش تحریم های به اصطلاح ثانویه انجام شده بود ناديده مي گيرد. آقاي ترامپ گفت اوباما عجله کرد. چند سال دیگر اگر تحریم ها ادامه می یافت، ایران کارش تمام بود. 
برای مقابله با آمریکا نیاز به نهضت اجتماعی – اقتصادی داریم / عبور از آسيب ها ومشكلات اقتصادي تنها با ورود مردم به اقتصاد ممکن است
استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع)  با اشاره به اهمیت جهاد اقتصادی و مقاوم کردن اقتصاد ملی گفت: رهبر معظم انقلاب عرصه اقتصاد را میدان کارزار با دشمنان می دانند و از عبارت جهاد برای این کارزار استفاده کردند.  تحریم ها هم تا زمانی که اقتصاد مقاومتی تحقق نیابد، ادامه خواهد داشت و بیرون آمدن از آسیب های تحریم ها، با اقتصاد مقاومتی ممکن است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: از سال 2004 در خزانه داری آمریکا، جنگ پنهان اقتصادی را علیه ما و دو سه کشور دیگر آغاز کرده اند. اساس این تحریم بر یک فرضیه اقتصادی استوار است و آن اين  که بخش خصوصی از ریسک فرار می کند. با بالارفتن خطرپذیری سرمایه گذاری در ایران، بخش خصوصی را از نزدیک شدن به ایران می ترسانند. بانک ها و موسسات خصوصی ذاتا محافظه کار هستند و حاضر نیستند با نهادهای امنیتی مانند وزارت دفاع آمریکا، همکاری کنند. احساس می کنند که به برندینگ آنها لطمه وارد می شود. به همین منظور خزانه داری آمریکا و اداره کلی در آن با بهانه مبارزه با تروریسم فعالیت هایش را علیه ایران توسعه داده است. اخیرا در موضوع تحریم های کاتسا که آقای ترامپ امضا کرد، معلوم شد وزیر خزانه داری آمریکا در شورای امنیت ملی آمریکا عضو شده است  كه این مساله در بازارهای آزاد سابقه نداشت. 
برای مقابله با آمریکا نیاز به نهضت اجتماعی – اقتصادی داریم / عبور از آسيب ها ومشكلات اقتصادي تنها با ورود مردم به اقتصاد ممکن است
دکتر محسن رضایی با تشریح فعالیت های مرکز تی اف آی علیه کشورهای مختلف از جمله پروژه بانک دلتا گفت: تحریم هوشمند ایران، اولین بار در دادگاه و کنگره آمریکا و شورای امنیت رقم نخورد بلکه بخش خصوصی در اثر مذاکرات خودخواسته، کارکردن با ایران را کنار گذاشت. آنها به مدیریت آقای استوارت لوی، رئیس مرکز تی اف آی، با بیش از صد مدیر اقتصادی در سراسر جهان جلسه گذاشتند و صاحبان شرکت ها و بانک های بزرگ را از سرمایه گذاری در ایران برحذر  داشتند. در موضوع برجام انصافا دیپلمات های ما زحمت کشیدند ولی خیلی زود همگان دیدند که بانک های بزرگ با ما همکاری نمی کنند. وقتی علت را از بانک های بزرگ سوال می کردند، در پاسخ می گفتند که برجام مانع را از سر راه برداشته اما ما می ترسیم که در ایران فعالیت کنیم. لذا این تجربه را به دست آوردیم که باید در مذاکرات، تیمی از اقتصاددانان را همراه می کردیم و بندهایی را برای خزانه داری آمریکا می نوشتند که وادار می شدند با صدور احکامی، موانع پنهان سرمایه گذاری در ایران را بردارند. 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما در دو صحنه با آمریکایی ها مواجه هستیم ،یکی تحریم های اقتصادی آشکار مانند تحریم کاتسا که بانک ها و بنگاه هایی  را که همکاری کنند، در دادگاه های آمریکا، جریمه می کنند. همزمان نيز  با یک تحریم پنهان مواجه هستیم که در ظاهر کسی را تنبیه نمی کنند، اما کسی اصلا برای همکاری با ما جلو نمی آید. ما باید مسائل را با مردم و کارشناسان در میان بگذاریم تا شرایط کنونی در نبرد اقتصادی را درک کنند. ما نیازمند فعالیت جدی دانشگاهیان، دولتمردان، مجلسیان و عموم مردم  هستيم تا در مقابله با تحریم ها در جنگی ناجوانمردانه و نامشروع که خلاف اقتصاد آزاد است، وارد عرصه شوند. ما می توانیم علیه فعالیت های تی اف آی که نظم بازار آزاد جهانی را به هم می زند، به دادگاه های بین المللی شکایت کنیم.
برای مقابله با آمریکا نیاز به نهضت اجتماعی – اقتصادی داریم / عبور از آسيب ها ومشكلات اقتصادي تنها با ورود مردم به اقتصاد ممکن است
دکتر  محسن رضایی گفت: ما در انقلاب اسلامی به الگوی مدیریتی و رهبری خاصی رسیدیم و در هر رویداد که از این فناوری استفاده کردیم با سر بلندی بیرون آمدیم. در دهه پنجاه شمسی، در فضای خشن و استبدادی که زندان ها پر از مبارزان انقلابی بود، امام وارد صحنه انقلاب شد و در فضای یاس آلود آن زمان، سد بزرگی را در برابر فشارها با مفهوم ایستادگی ساخت. «نهضت اجتماعی و سیاسی» حضرت امام،  شاه را ساقط کرد اما مانند مشروطه کار را رها نکرد و به تاسیس یک نظام بومی و برخاسته از دل ملت منجر شد که چهل سال است شکست نخورده است. در دومین اقدام، زمانی که پنج استان ما درگیر جنگ با لشکرهای عراق بود، امام از این فناوری استفاده کرد و از سال دوم جنگ، یک «نهضت اجتماعی دفاعی» شکل داد و به برکت شهدا و قهرمانی های رزمندگان، امروز صنایع دفاعی و سردار قاسم سلیمانی ما سرآمد منطقه است.  لذا در سومین رویداد، ما اکنون نیاز به نهضت اجتماعی – اقتصادی داریم تا در برابر آمریکا علاوه بر ایستادگی، به شکوفایی اقصاد ملی برسیم. اگر این فناوری انقلاب را به طور کامل به کار نگیریم، زحمات ما خنثی می شود. این موضوع با تبلور یک نهضت اجتماعی – اقتصادی محقق می شود تا ان شا الله جوانان ما امید خود  را اسير سراب های ساختگی نكنند . 
فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: دیروز که آقای دکتر آقامحمدی از من برای این سخنرانی دعوت کردند، به یاد جمله ای از حضرت امام افتادم که در سال پنجم جنگ فرمود، کاری نکنید که من به زنان ایران، حکم جهاد بدهم، چرا که آن موقع اثری از شما باقی نخواهد ماند. ان شا الله در عرصه اقتصاد مقاومتی هم زنان کارآفرین و اقتصاد دان ما به عرصه وارد شوند.
در ابتدای این همایش، دکتر مهناز ملانظری، رئیس دانشگاه الزهرا(س) و دکتر حسین راغفر، دبیر علمی همایش پیرامون موضوع همایش و برنامه های آن، به ایراد سخنرانی پرداختند. همچنین دکتر علی آقامحمدی، رئیس همایش و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و دکتر تیری کویل، از محققان  موسسه تحقیقات بین المللی و راهبردی فرانسه  از دیگر سخنرانان آیین افتتاح همایش بین المللی اقتصاد مقاومتی، مدیریت نااطمینانی و ضربه پذیري بودند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: