در گفت و گوی ویژه خبری صورت گرفت؛
وقتی پاسدار انقلاب اسلامی،جنگ طلبان آمریکایی را تحقیر کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضایی، در حالی که مذاکرات هسته‌ای میان کشورمان و 5+1 در وین به اوج رسیده و به واپسین روزهای خود نزدیک شده، گفت‌وگوی ویژه خبری امشب به این موضوع اختصاص یافت و محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام میهمان ویژه این بخش خبری بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: مذاکرات پروسه ای طولانی است و ملت از مذاکره کنندگان حمایت کامل می‌کند.

دکتر رضایی با اشاره به شیوه‌های اطاله مذاکرات هسته ای توسط طرف غربی گفت: تمدید مذاکره از سوی آمریکایی‌ها طبیعی است، به نظر می‌رسد ‌تیم آمریکا اختیارات کافی ندارد.

وی با پرداختن به مطالبات جدید آمریکا در مذاکرات هسته ای گفت: آمریکایی‌ها راهی جز مذاکره و توافق با ایران ندارند. آنها از موضوع مذاکرات هسته ای به مباحث فرعی و موشکی وارد شده اند، در حالی که این موضوعات خط قرمز ماست و قابل مذاکره نیست.

رضایی افزود: آنها می‌گویند ایرانی‌ها موشک بالستیک با برد بالای سیصد کیلومتر را نداشته باشند. آنها با این اظهاراتشان دارند نشانه‌های مشکوکی نشان می‌دهند. در اين صورت اگر به ايران حمله شود، ايران نمي‌تواند از خود دفاع كند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به ساختار دولت آمریکا اشاره کرد و گفت: رئیس جمهور آمریکا می‌تواند از اختیارات خود استفاده کند. تحريمها سنگی است که اوباما در چاه انداخته، حتی بوش با آن رفتارهای بی منطقش چنین تحریم‌های شدیدی را وضع نکرده بود. حالا به ظاهر می‌بینیم که اوباما در صدد جبران اشتباهاتش بر‌آمده؛ اما از طرف صهیونیست‌ها و جمهوری خواهان تحت فشار است.

دکتر رضایی در ادامه گفت: اکنون که جنگ عبارت‌ها در میز مذاکره وین در جریان است، ما می‌گوییم که رئیس جمهور آمریکا نباید از خودش ضعف نشان دهد و مذاکرات را به سرانجام برساند. اوباما شجاعت بيشتري نشان دهد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تیم مذاکره کننده ما از مهارت بالایی برخوردارند. دکتر ظریف و همکارانشان از قوی ترین دیپلمات‌های ما هستند. البته باید توجه داشت که آمریکا، انگلیس و فرانسه سابقه دویست ساله دیپلماسی در دنیا دارند و بنابراین کار دیپلمات‌های ما ساده نیست. به تیم مذاکره کننده ایران این اطمینان را می‌دهیم که هر قدر قوی‌تر و جدی‌تر و منطقی‌تر دفاع کنند، ملت ما از مذاکره کننده‌هایش بیشتر دفاع می‌کنند.

رضایی افزود: آنچه روی میز نوشته می‌شود با خطوط قرمز باید تقارن داشته باشد. اکنون در مرحله توافق اولیه هستیم و در صورت تأیید، هفت اقدام سهم ماست. در صورت تأیید توافق از سوی امریکایی‌ها یا تأیید در تهران این اقدامات بعد از هفت یا هشت سال وارد پروسه جدید می‌شود. محدوديتها بايد برداشته شود و تنها آژانس نظارت‌های متعارف خود را ادامه می‌دهد. پس به رسانه‌ها و مردم شریفمان یاد آور می‌شوم که مسأله توافق به این سادگی هم نیست.

دبیر مجمع تأکید کرد: ما در تهران و آنها در واشنگتن باید مطمئن بشویم به چیزی که می‌خواستیم رسیدیم.

دکتر محسن رضایی تصریح کرد: مذاكرات تنها راه آمریکایی‌هاست، آنها باید لبخند و انعطاف آقایان روحانی و ظریف را غنیمت بدانند. این لبخندها را چند سال پیش غنیمت ندانستند و لذا سیلی بیست هزار سانتیفیوژ را خوردند. آن را به یاد داشته باشند. به آنها باید گفت تا سیلی صدهزار سانتریفیوژ را نخورده‌اید به مذاکره نهایی تن بدهند.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد لزوم برداشتن تحریم‌های مالی و بانکی از سوی غربی‌ها گفت: اگر تحریم‌های بانکی را بر‌ندارند، توافقی صورت نمی‌گیرد. ما در این مذاکرات جدی هستیم.

رضایی در ادامه به سه میز مذاکره در وین اشاره کرد و گفت: در بخش مطالبات ادعایی نظامی مقدار زیادی از مسائل حل شده، تیم آقای شمخانی ابهامات را رفع کردند. در بخش فنی هم تیم آقای صالحی هم کارش با طرفین مذاکره رو به پایان است. کارهای بخش سیاسی که آقای ظریف عهده‌دار آن هستند هم به پایان رسیده است. الان با این اطاله مذاکرات، آمریکایی‌ها به حالت تنهایی رسیده‌اند و بقیه کشورهای مذاکره کننده منتقد آمریکا شده‌اند چون تا حد زیادی سؤالات و ابهامات حل شده است.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس در ادامه گفت: آمریکایی‌ها باید این را بدانند که هیچ کار نظامی علیه ایران نمی‌توانند بکنند. من به شما ملت ایران قول می‌دهم به عنوان یک سرباز و به عنوان یک پاسدار انقلاب هشدار می‌دهم اگر آمریکایی‌ها بخواهند به فکر حمله نظامی باشند، مطمئن باشند در همان هفته اول ما از آنها اسیر می‌گیریم، که آن موقع برای آزاد کردن هر کدامشان باید هزینه زیادی بدهند، اما توصیه می‌کنیم که این فکر را از سرشان بیرون بکنند، مطمئن باشند تشدید تحریم‌ها هم نتیجه ای ندارد، ما در مقابل تشدید تحریم‌ها هم عکس العمل نشان می‌دهیم، به شکلی که مصلحت می‌دانیم می‌دانیم چه کار باید بکنیم، اما بدانند تشدید تحریم‌ها هم نتیجه ای ندارد؛ بنابر‌این، جز اینکه مذاکرات را معقول و با یک روی خوش به پایان برسانند، وجود ندارد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان سخنانش گفت: باید به آمریکایی‌ها گفت، شما که تا حالا جلو آمده اید چرا می‌خواهید این ساعات آخر را تلخ کنید؟ چرا می‌خواهید ذهنیت درست کنید که شما نقشه ای برای بخش نظامی ایران دارید؟ اینکه شما می‌گویید موشک‌های بالستیک نباید داشته باشید، یعنی اگر فردا اسرائیل به ایران حمله کرد، ایران نباید بتواند جواب آنها را بدهد؟ و عملا نوعی خلع سلاح؟ لذا من نمی دانم چرا اینها دچار اشتباهات استراتژیک می‌شوند. تا می‌خواهند اعتماد ملت ایران را جلب بکنند، همان لحظه آخر حرف‌هایی می‌زنند که دوباره این ذهنیت ۷۰ -۸۰ سال از کودتای علیه مصدق گرفته تا حوادث بعد از انقلاب دوباره در ذهن ملت ایران می‌آید، و همچنان این بی اعتمادی تکرار می‌شود.