دکتر محسن رضایی در همایش راویان دفاع مقدس:
کد خبر: ۳۶۶۲|
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۵
دکتر محسن رضایی در هشتمین همایش راویان دفاع مقدس در واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی گفت: می خواهند جنگ را تحریف کنند تا بر شيوه رهبري امام امت و كسب پيروزي هاي دفاع مقدس خدشه وارد شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام روز دوشنبه ٢٧ آذر ٩٦ در جمع راویان دفاع مقدس گفت: مايه خرسندي است  که خود را در جمع یادگاران هشت سال دفاع مقدس و پرچمداران و پيام آوران زینبي کربلای ایران می بینم كه رسالت پیام رسانی عاشورای ایران را به عهده دارند؛ کاري كه بسیار مهم و ارزشمند است . جهاد مقدس تنها  در جنگ با متجاوزان خلاصه نشده  و از اين رو با پایان دفاع مقدس پایان نمی یابد. پیام این انقلاب و نهضت  اسلامي بسیار مهم است و همان گونه  که اسلام با رحلت پیامبر اکرم(ص) به پايان نيامد ونهضت  كربلا باشهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به پایان نرسید، جهاد مقدس هم با پایان جنگ با ارتش متجاوز عراق تمام نمی شود. هر جمله ای که شما از دفاع مقدس به نسل های آینده برسانید، روح شهدا را شاد کرده اید و فلسفه مجاهدت آنها را در تاریخ استمرار بخشیده اید. شما راویان نهضتي بزرگ هستید که براثر تجاوز دشمن و اشغالگری بیگانه بر پا شد. 
جنگ رواني دشمن عليه دفاع مقدس براي جلوگيري از ادامه آباداني وپيشرفت كشور است /دفاع مقدس، خود يك انقلاب بود/ تحريف و هجمه عليه دفاع مقدس بيش از تحريف و  هجمه به وقايع انقلاب است/ فرماندهي جنگ، آمرانه  و رياست طلبانه نبود/ نظرات فرماندهان جنگ براي كسب پيروزي هاي بيشتر بود/ برخي مؤلفان، خط دهندگان تحريف را نمي شناسند
وی افزود: در دفاع مقدس، ملت ایران، فراتر از دولت و ارتش و حتی سپاه، انقلاب کرد و می بینید هجمه هایی که علیه دفاع مقدس است،  از حملات به وقایع بهمن ١٣٥٧ بيشتر است. حضرت امام بيش از ده سال در جايگاه  زعامت امت قرار داشت كه هشت سال يعني معادل ٨٠ درصد آن در جنگ سپری شد. ٨٠درصد تثبیت انقلاب  نيز در همین دوران رخ داده است.  امروز می خواهند جنگ را تحریف کنند و از آن دوران، چهره سیاهی نمایش دهند تا  بر شيوه رهبری امام امت خدشه وارد آورند .  از اين رو کار راویان، جهادي بزرگ و خدمتی ارزشمند به انقلاب اسلامي است. 
دکتر محسن رضایی در ادامه با طرح پرسشي مهم و در تشريح آن افزود: درباره این كه  چرا جنگ یک انقلاب است؛ باید گفت در یک جنگ معمولی،  دشمن از مرزها عبور  و کشور مورد تجاوز، از خود دفاع می کند. جنگ ما در سال اول خود به اين معنا، جنگ بود و دولت ایران در برابر ارتش عراق ایستاد.  فرماندهی جنگ در سال اول، با دولت بود و با ابزار دولتی می خواستند در برابر مهاجمان ایستادگی کنند؛ به طوري كه مي توان گفت سپاه و بسیج در سال اول به نحو غير رسمي  و در حاشيه بودند و در جبهه ها با اسلحه  محدود مستقر شده بودند. در عين  حال در  خرمشهر، قصرشیرین، دهلران، گیلان غرب و سوسنگرد، مقاومت و جنگ  جنبه مردمی داشت. در جريان این مقاومت مردمی،  هرچند حماسه آفرینی شد، اما  در سال  اول جنگ این شهرها از دست رفت. از سال دوم به این سو، انقلابي بزرگ صورت گرفت و دکترین جنگ و همچنين  فرماندهی، مدیریت جنگ ، نیروهای عمل کننده و تاکتیك  ها تغییر کرد و این  به منزله یک انقلاب بزرگ در جنگ بود. تا قبل از  آن كه این انقلاب در دفاع مقدس پديد آيد،  حتي  یک تپه هم آزاد نشده بود و ما هر چه به دست آوردیم،  بعد از این تحول بود.

سرلشکر محسن رضایی گفت: در عملیات های تهاجمي براي آزاد سازي در  سال اول، ايران ناموفق بود ولی از ابتدای سال دوم، پیروزی ها یکی پس از دیگری رخ داد.  می خواهند این نقطه تحول در جنگ را با سیاه نمایی، محو کنند. نقطه آغاز تحول عملیات ثامن الائمه بود. ارتش و سپاه در این عملیات، چهره متفاوتی از خود نشان دادند. پس از آن در عملیات طریق القدس و بيت المقدس، ظرف ده ماه به مرزهاي بين المللي رسیدیم و این موضوعي است كه موجب شگفتی کارشناسان نظامی دنیا شده است. ژنرال های آمریکایی گفتند ایران سخت ترین گردو را می خواهد با دندان بشکند و بعید است موفق شود. می گفتند این جنگ ٢٠ سال طول می کشد ولي بعد از ازادسازي خرمشهر گفتند اگر ایران موفق شود، کل خاورمیانه سقوط می کند و به دست ایران می افتد. 
جنگ رواني دشمن عليه دفاع مقدس براي جلوگيري از ادامه آباداني وپيشرفت كشور است /دفاع مقدس، خود يك انقلاب بود/ تحريف و هجمه عليه دفاع مقدس بيش از تحريف و  هجمه به وقايع انقلاب است/ فرماندهي جنگ، آمرانه  و رياست طلبانه نبود/ نظرات فرماندهان جنگ براي كسب پيروزي هاي بيشتر بود/ برخي مؤلفان، خط دهندگان تحريف را نمي شناسند

دكتر محسن رضايي با يادآوري اين مطلب كه  تحولات دفاع مقدس را باید برای نسل های جوان تشریح کرد، ادامه داد: انقلاب سیاسی تا امروز ادامه دارد و انقلاب دفاعي ما نيز كه از دفاع مقدس شروع شد، تا امروز ادامه يافته است.  امروز سربازان ما در کنار مدیترانه مستقرند و برد موشک های ما به  دو هزار کیلومتر مي رسد. مدافعان حرم مي گويند که پیروزی های اخیرشان تا٨٠  درصد مرهون تجربیات دفاع مقدس است. پس از دفاع مقدس، آمریکایی ها دو بار و اسرائیلی ها سه بار خواسته اند به ایران حمله نظامی کنند، اما با مواجه شدن با بازدارندگی نیروهای دفاعی، از قصد خود منصرف شده اند.
استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) با طرح این سوال که این سرمایه چگونه به دست آمد و چطور حسن باقری، احمدمتوسلیان، شفیع زاده، همت، پیچک و خرازی گمنام به فرماندهان بزرگ تبدیل شدند، گفت: اين جوانان گمنام ، عملیات های بزرگی را  فرماندهی کردند. ویتنامی ها در مورد این كه یک تپه را آزاد کرده اند، دهها کتاب نوشته اند و در كشور ما لازم است  طریق القدس، فتح المبین و نبرد چزابه و ابعاد مختلف این عملیات  بسیار بزرگ و ديگر عمليات  ، بيش از گذشته مورد توجه قرار گيرد. 
فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس با برشمردن عوامل  تحول در جریان دفاع مقدس گفت: اولین رمز این تحولات، ایمان و روحیه شهادت طلبی بود که امام در جامعه ما گسترش داد. همه آماده ایثار بودند و به هیچ چیز جز رضای خدا فکر نمی کردند. قوم گرایی و نفع شخصی در کار نبود و نقطه اوج آرزو هاي رزمندگان شهادت بود. مساله دوم، فکر، خلاقیت، ابتکار و نوآوری فرماندهان بود. ایده ما این بود که عمليات امروز باید با عمليات  دیروز تفاوت داشته باشد. عراق بعد از ایمان ما، از فکر ما زمین خورد. در هر عملیاتی عراقی ها عزا می گرفتند که ایرانی ها چطور می خواهند کار را به انجام برسانند. در همه سطوح نوآوری به  فرهنگ تبديل  شده بود. مساله سوم، برادری و کار جمعی بود. انتقاد پذیری و گوش سپاری به حرف همرزمان در جنگ فراگیر بود. امام به مسوولان می فرمودند که دعواهايتان با هم دعوای طلبگی باشد.  دعواهاي ما در اتاق فرماندهان، دعوای برادری بود و همه با كمال  آزادی و حریت، نظر خود را می گفتند و اين چنين بود كه از این فضا، باکری ها ، زین الدین ها، خرازی ها و کاظمی ها برخاستند. فرماندهی در جنگ، آمرانه  و رئيس مآبانه  نبود. علاقه بین من و احمد متوسلیان در دفاع مقدس بی نظیر بود.  خوب است آنها که شک دارند،  از برادر قاسم و  ديگر همرزمان ما سوال کنند.  این فرهنگ ، فرهنگي  فراگیر در همه گروهان ها، گردان ها و لشکرها بود؛ چرا كه اختلافات برای به دست آوردن بیشترین پیروزی ها بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: از هر عملیاتی مثل یک کلاس درس برای عملیات بعد استفاده، آسیب شناسی و جمع بندی می شد. خلاقیت در بعد مهندسی از سنگر تا جاده و پل در اوج خود قرار داشت و در پزشکی هم  همين گونه بود. رسیدگی به مجروحان در جنگ و انجام عمل جراحی در خط مقدم ، دستاوردهايي بی نظیر داشت.  در تاکتیک هاي نظامي  خلاقیت موج می زد و  بسياري از آنچه هم اكنون توسعه پیدا کرده،  در جنگ پایه ریزی شده است. تولید موشک، پهباد ومهمات، در سالهای آخر جنگ  شروع شده بود.
فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: برادران عزیز، یک جنگ روانی تمام عیار علیه دفاع مقدس در جریان است. فرماندهان ما ممکن است اشتباهاتی داشته باشند، اما این جنگ روانی که دشمنان به راه انداخته اند،  برای آن  است که صنعت و اقتصاد ما متحول نشود. دشمنان ما نمی خواهند ارزش ها، برادری و وحدت ما در جای دیگری تکرار شود. برخی ها نا دانسته کتاب یا مقاله ای می نویسند و نمی دانند عاقبت این کار و جریان خط دهنده به آن چیست، و چه بسا اگر از پشت صحنه ها مطلع بودند، خود در برابر جریان دشمن می ایستند.
در ادامه  اين همایش، با حضور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از مستند «مسیر کمال» از تولیدات بنياد حفظ آثار و نشر  ارزش هاي دفاع مقدس رونمایی شد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: