دکتر محسن رضایی در همایش سیاسی جوان پیشرو در مسیر تمدن سازی:
کد خبر: ۳۹۰۳|
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز شنبه 31 فرودین در واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی گفت: اگر بخواهیم اصلاح اساسی صورت بدهیم باید تفکر جهادی را در سطح مدیران، سبک ونحوه اداره کشور، ساختارهای اداری و فرهنگ گروهی وسازمانی، فراگیر کنیم.
به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی»، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در همایش سیاسی جوان پیشرو در مسیر تمدن سازی که به میزبانی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان برگزار شد، با تبریک خجسته میلاد منجی عالم بشریت گفت: خوشحالم که در جمع دانشجویان جامعه اسلامی هستم. جامعه اسلامی در هنگامه ی مهمی در دانشگاه های کشور به وجود آمد و توانست بخشی از خلا فکری را در جنبش دانشجویی حل کند. رهبر معظم انقلاب خواسته اند که در مجمع یک تحول ساختاری و محتوایی صورت گیرد/ در سطح استان‌ها، مردم باید خودشان زندگی، اقتصاد و تجارت را اداره کنند / بارها از مذاکرات حمایت کرده ام اما نتیجه مذاکرات را نقد کرده ام /شروط رهبری دربرجام باید رعایت می شد/ همه نهادهای انقلابی در اثر ضرورت‌هایی شکل گرفتند
دکتر محسن رضایی با اشاره به اهمیت موضوع کارآمدی در کشور گفت: مساله کارآمدی یک مساله فراگیر و عمومی است که جا دارد که دانشجویان و اساتید ما به این موضوع بپردازند که چطور می شود کارآمدی را در دولت،مجلس، قوه قضاییه، شرکت ها و بنگاه ها و سایر مراکز افزایش بدهیم. موانع این کار را شناسایی کنیم و انتظارات خودمان و مردم را به شکل بهتری پاسخ دهیم. چرا روسای جمهور نمی توانند به وعده هایشان عمل کنند و از شعار دادن صرف فاصله بگیرند؟ 
فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: کارآمدی یعنی اینکه چطور می توانیم بهره برداری بیشتری از منابع و موقعیت های خودمان با هزینه های کمتری داشته باشیم. خارج از این بحث های بیانی و شعاری، اگر بخواهیم عملیاتی به این سوال جواب بدهیم باید ببینیم در چهل سال گذشته کجا موفق تر بوده ایم؟
وی افزود: در زمان تاسیس نهادهای انقلابی، عده ای خوشحال شدند که می توانیم ، نهادهای سنتی یعنی وزارتخانه ها و دانشگاه ها را انقلابی کنیم. عده ای هم ناراحت شدند که دوباره کاری و تداخل می شود. گفتند که سپاه و کمیته وسایر نهادهای انقلاب در کناروزارتخانه ها و ارتش و شهربانی ضرورت ندارد و شروع کردند به مبارزه اداری و تشکیلاتی. نهادهای انقلابی هم می گفتند که نهادهای سنتی فایده ای ندارند و باید انقلابی شوند. 
دکتر محسن رضایی افزود: این نهادهای انقلابی تماما در اثر یک ضرورت شکل گرفتند. اگر ضد انقلاب به کردستان و سایر استان ها حمله کرد، نبود، نهاد اطلاعاتی در سپاه شکل نمی گرفت. البته بعدا سازمان اطلاعاتی سپاه را گرفتند و وزارت اطلاعات را تشکیل دادند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر نهادهای سنتی می توانستند کشور را اداره کنند، شاید نهادهای انقلابی تشکیل نمی شد. هنگامی که درابتدای اتقلاب ارتش نتوانست کاری کند، سپاه سازمان نظامی خودش را با غنیمت هایی که از عراقی ها گرفت، تشکیل داد.از آن زمان تا کنون، دو نوع تفکر در کشور شکل گرفته. تفکر جهادی و تفکر کارمندی. در حل مسائل کشور، این دو تفکر وجود دارد. متاسفانه بعد از دوران جنگ تحمیلی تفکر جهادی تضعیف شد.
وی با اشاره به ابعاد تاثیرگذار تفکر جهادی و کارمندی در کشور گفت: این دو تفکر امروز هم سرنوشت کارآمدی کشور را تعیین می کنند. تفکر کارمندی به عقب ماندگی در کارها و کاهش احساس مسئولیت منجر شده. در همین واقعه سیل، این سیل قابل پیش بینی و پیشگیری بوده. در مساله نوسانات ارزی، چرا در سالهای گذشته به کاهش ذخایر ارزی و گرانی دلار رسیدیم؟ اگر همه وضعیت ها را با نگاه سیاسی تحلیل کنیم، شاید حل مساله به درزا بکشد. معالجه اساسی این است که در موضوع کارآمدی بحث جدی صورت نگرفته است. 
استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) گفت: در زمینه امنیت، دفاع و اداره سیاسی کلان کشور، پیشرفت های خارق العاده ای داشته ایم و کشورهای بسیاری زیادی هستند که امنیت خود را با تکیه بر ایران حفظ می کنند. اینها ناشی از تفکر جهادی است. 
وی افزود: اگر بخواهیم اصلاح اساسی صورت بدهیم باید تفکر جهادی را در سطح مدیران، سبک اداره، ساختارها و فرهنگ گروهی فراگیر کنیم. گزینش مدیران در کشور ما با مشکل روبرو است. از جوانگرایی تا شایسته سالاری. در سبک اداره کشور و تصمیم گیری ها، باید با مدیریت جهادی به پیش بینی و پیشگیری مشکلات روی آورد. با سرکشی و همدردی مدیران به نتاطق واستانها که مشکل حل نمی شود. مدیران باید در متن مشکلات باشند و گره گشایی کنند. ساختارها هم باید اصلاح شوند. ما نیازمند ساختار جدید در اداره کشور هستیم. در اقتصاد و تجارت باید واگذاری اختیارات صورت بگیرد و مردم خودشان زندگی شان را در سطح استان ها اداره کنند. در موضوع فرهنگ مصرفی و فرهنگ غیرمسئولانه و گفتاری باید تجدید نظر کنیم. نیاز به تحول در گام دوم انقلاب داریم. نباید با گام دوم انقلاب، عادی برخورد کنیم. گام دوم انقلاب خود باید خود یک انقلاب باشد.


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به برخی بحث های حاشیه ای در موضوع عملکرد مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مجمع کارآمدی نظام را بالا ببرد. اگر موضوع مهمی در دولت و مجلس نادیده گرفته شود و مورد توجه قرار نگیرد، جایی هست به نام هیات عالی نظارت، که آن را به کارشناسان می دهد. مجمع در موضوع fatf و cft، جلو شتابزدگی را گرفت و آنرا به تصمیم کارشناسانه تر ارجاع داده است. این هیات بر امورات دولت و مجلس و قوه قضاییه بر اساس انطباق با سیاست های کلی نظارت می کند. ادبیات دوستانه این است که مجمع را مکمل نهادهای دیگر بدانیم و تلاش کنیم که کارآمدی را بالا ببریم. البته بدون تفکر جهادی این افزایش کارآمدی امکان پذیر نیست.
سرلشگر پاسدار دکتر محسن رضایی در پاسخ به سوال یک دانشجو در خصوص تصمیم دولت ترامپ در تروریستی خواندن سپاه پاسداران گفت: این موضوع را فقط دولت ترامپ اعلام کرده است. رئیس جمهور بعدی آمریکا می تواند این موضوع را لغو کند. این تیری که در تاریکی پرتاپ شده است در خود آمریکا هم قطعی نیست. کشورهای جهان هم نپذیرفته است و برخی کشورها اعتراض کرده اند. این تصمیم دولت آمریکا، بالاخره در قردادها و مسائل حقوقی مشکلاتی ایجاد می کند اما در داخل کشور ما تاثیر عکس گذاشت. حتی برخی از مخالفان داخلی از سپاه و رهبری در رسانه ها حمایت کردند. در چنین مواقعی ملت ایران موضع گیری قاطعانه ی خودش را نشان می دهد.
دکتر رضایی در پاسخ به پرسش دانشجویی درباره برجام و سرنوشت آن گفت: ما دلمان می خواهد که دانشجویان عزیز هم نقد و هم حمایت کنند. گفتم که شروط رهبری در پذیرش برجام با برجام متفاوت است. اینکه برجامی که رهبری پذیرفته اند را با سند اولیه برجام یکی بدانیم، ظلم به رهبری است. رهبری به دنبال منافع ملی و امنیت کشور هستند. نباید در جبهه خودی، مصوبه ناقص شورای امینت ملی را با نظر و شروط رهبری یکی بدانیم. شروط رهبری برای تامین منافع ملی تنظیم شده بود و متاسفانه عمل نشد. من بارها برجام را نقد کرده ام. حمایت از مذاکرات به معنای حمایت مطلق از نتیجه مذاکرات نبود و بارها آن را نقد کرده ام. رهبری معظم هم از مذاکرات دیپلمات ها دفاع کردند اما متاسفانه با رعایت نکردن شروط رهبری و تضمین نگرفتن مسئولان کار، و عدم پایبندی آمریکا به توافق، نتیجه مناسبی از این مذاکرات حاصل نشده است. از این که تیم اقتصادی در جریان مذاکرات نبوده و باید پنج شش بند به توافقنامه افزوده می شد که وزارت خزانه داری آمریکا نتواند مانع تراشی کند را بارها گفته ام.
دکتر رضایی گفت: رهبر معظم انقلاب در دوره جدید مجمع از ما خواسته اند که در مجمع یک تحول ساختاری و محتوایی صورت گیرد. جالب اینجاست که از زمانی که ما آمده ایم دستور حضرت آقا را در مجمع عمل کنیم، زیر بمباران تبلیغاتی برخی رسانه ها قرار گرفته ایم.
دبیر مجمع در پاسخ به سوال دیگری گفت : شما به عمل ما مسئولان نگاه کنید. موضع گیری ها نباید تنها معیار ارزیابی نیروهای انقلاب باشد. در طول این چهار دهه در جبهه انقلاب، اختلافاتی بوده و هست. برخی هاب به دلیل اختلافات شخصی نمی گذارند همه صداها و اخبار در درون جبهه انقلاب منتشر شوند. دعا کنید که انقلابی بمانیم و انقلابی بمیریم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
0
0
عربستان اول ملخ زرد فرستاده بعدشم پشه مالاریا بفرسته با تب زرد چه خواهید کرد. تحولی که با سیل بخواد صورت بگیره عین تحولی هست که بعد زلزله ها صورت گرفته میشه همون خرابیم توان درست کردن ندارید چه برسه بخواید ایران و با این همه بافت فرسوده متحول کنید .... عالمی ازنو بباید ساخت وز نو آدمی