دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگوی ویژه‌ی خبری:
کد خبر: ۳۹۶۱|
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
دکتر محسن رضایی یکشنبه‌شب در شبکه دوم سیما گفت: ما اگر بخواهیم به کشوری پیشرفته تبدیل شویم باید سیاست، اقتدار و اقتصاد را سامان می‌دادیم. الآن وقت آن رسیده و باید پایه سوم که اقتصاد است را بسازیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، شامگاه یکشنبه 31 شهریورماه در برنامه گفتگوی ویژه‌ی خبری که از شبکه دوم سیما به‌صورت زنده پخش می‌شد، با اشاره به آغاز هفته دفاع مقدس و درود به روح امام راحل (ره) و روان شهدای جنگ تحمیلی گفت: تسلیت عرض می‌کنیم ایام سوگواری حضرت اباعبدالله و عاشورای حسینی را که انقلاب اسلامی و دفاع مقدس پیوندی ناگسستنی با راه امام حسین (ع) دارد.

ترامپ باید بگوید غلط کردم / پهپادهای ما کابوس دشمنان ما در منطقه شده است / کمکی که عربستان به اسرائیل می کند کشور دیگری نمی کند!

دکتر رضایی گفت: من در روز 31 شهریور سال 59 تهران بودم. در دفتر کارم در اطلاعات سپاه نشسته بودم. آن زمان مسئول اطلاعات سپاه بودم. بلافاصله خبر دادند که فرودگاه مهرآباد بمباران‌شده است. اواخر مردادماه سال 59 من و آقای شمخانی نزد آقای بنی‌صدر رئیس‌جمهور وقت و فرمانده کل قوا رفتیم و گفتیم که عراق قصد حمله دارد. او گفت: مگر اینکه شما پاسداران بخواهید جنگ را آغاز کنید. وگرنه عراق قصد حمله ندارد! تاریخ اقتدار ایران و نیروهای مسلح ایران، تاریخ عجیب و عبرت‌آموزی است. 300 سال پیش دو برابر سرزمین فعلی، وطن ما بود. در طی این دوران بسیاری از شهرها و مناطق ایران از کشورمان جدا شدند. بسیاری به فکر افتادند که باید کاری کرد. عباس میرزا به فکر تشکیل ارتش مدرن افتاد. امیرکبیر و پهلوی اول و دوم هم برای پیدا کردن اقتدار کارهایی کردند. در جنگ جهانی دوم، کل ارتش ایران از هم پاشید. در زمان پهلوی دوم، اگر 24 ساعت به ما مهمات و مشاوره نمی‌دادند، ارتش از کار می‌افتاد. ارتش ما تا قبل از انقلاب وابسته بود. دانش لازم را نداشت و بازیچه آمریکا و انگلیس بود. حتی شاه که فرمانده کل قوا بود اختیاری نداشت. تنها تجربه در ظفار بود که ارتش ایران تلفات زیادی داده بود. تجهیزات مدرن بیشتر نمایشی بود؛ زیرا که اختیار ان در دست خارجی‌ها بود.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس به توانمندی‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در چهلمین سالگرد انقلاب اشاره کرد و گفت: در سال 59 هم ارتش ایران تضعیف‌شده بود و دشمن به فکر جدا کردن بخش‌هایی از ایران بود. در جنگ یک انقلاب رخ داد و ارتش قدیمی ما نوسازی شد. نیروهای متدین و وفادار به ارتش آمدند. یادی کنیم از سردار عزیزمان صیاد شیرازی، شهید نامجو، شهید بابایی و شهید ستاری که نسل نو فرماندهان ارتش بودند. قبل از انقلاب بین نیروهای هوایی و زمینی ارتش اختلافاتی بود اما در دوران دفاع مقدس، انسجام نیروهای مسلح بالا رفت. همین الآن هم مسنجم ترین نیروی مسلح منطقه است. سپاه پاسداران تشکیل شد و بخش زیادی از تجهیزات را از عراق غنیمت گرفتیم و در ساخت برخی تجهیزات خودکفا شدیم. امروز سلاح و مهمات و موشک را تولید می‌کنیم. پهپادهای ما کابوس دشمنان ما در منطقه شده است. در مدیریت دفاعی و نظامی، به تجربیات خوبی رسیده‌ایم. آقای بنی‌صدر می‌خواست جنگ ساسانی را در برابر جنگ قادسیه صدام به راه بیندازد اما موفقیتی نداشت.

ترامپ باید بگوید غلط کردم / پهپادهای ما کابوس دشمنان ما در منطقه شده است / کمکی که عربستان به اسرائیل می کند کشور دیگری نمی کند!

استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) گفت: عباس میرزا، تاریخ زندگی‌اش بسیار تلخ است. انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها هرکدام وعده‌هایی به او دادند اما عقب کشیدند. امروز روی پای خودمان ایستاده‌ایم و امنیت در برخی کشورهای منطقه متکی به ایران است. در دفاع مقدس، انقلاب دوم ایران برای دستیابی به اقتدار را به انجام رساندیم.

وی گفت: در جنگ تحمیلی به خودباوری و اعتمادبه‌نفس رسیدیم. فهمیدیم که اگر به جوانان میدان بدهیم، انرژی عظیم آن‌ها را می‌توانیم آزاد کنیم. با مدیریت جهادی جنگ، قهرمانان بزرگی را از جوانان گمنام ساختیم. مسئله دیگر این بود که متوجه شدیم که به‌هیچ‌وجه به خارجی‌ها اتکا نکنیم. امام راحل در پایان جنگ در نامه‌ای به فرماندهان جنگ و مسئولان کشور نوشتند: «بدانید مادام که در احتیاجات صنایع پیشرفته، دست خود را پیش دیگران دراز کنید و به دریوزگی عمر را بگذرانید قدرت ابتکار و پیشرفت در اختراعات در شما شکوفا نخواهد شد؛ و به‌خوبی و عینیت دیدید که در این مدت کوتاه پس از تحریم اقتصادی همان‌ها که از ساختن هر چیز خود را عاجز می‌دیدند و از راه انداختن کارخانه‌ها آنان را مأیوس می‌نمودند، افکار خود را به کار بستند و بسیاری از احتیاجات ارتش و کارخانه‌ها را خود رفع نمودند؛ و این جنگ و تحریم اقتصادی و اخراج کارشناسان خارجی، تحفه‌ای الهی بود که ما از آن غافل بودیم. اکنون اگر دولت و ارتش کالاهای جهان خواران را خود تحریم کنند و به کوشش و سعی درراه ابتکار بیفزایند، امید است که کشور خودکفا شود و از دریوزگی از دشمن نجات یابد.» این بیان امام را ببینید در مورد تحریم‌های اقتصادی و عزای برخی دولتمردان را در کشور برای عدم فروش نفت ببینید. درحالی‌که اگر تولید ملی ما به راه بیافتد، ما باید روزانه یک‌میلیون بشکه نفت وارد کنیم. یک درس دفاع مقدس خودباوری و ابتکار است.

سرلشگر پاسدار دکتر رضایی گفت: تا قبل از جنگ تحمیلی، دونقطه بود که هر دو قدرت به آن رو نمی‌آوردند یکی خلیج‌فارس و یکی دریای سیاه بود. از اواسط جنگ که جنگ کشتی‌ها شروع شد و ما مقابله‌به‌مثل کردیم شوروی و آمریکا به نفع صدام در خلیج‌فارس وارد جنگ شدند از آن زمان آمریکایی‌ها می‌خواهند حضور خود را در خلیج‌فارس حفظ کنند. بوش و اوباما و ترامپ هرکدام با یک شیوه می‌خواهند بمانند. البته تاکنون شکست‌خورده‌اند. ولی نتوانستند بدون ایران کاری بکنند. آمریکایی‌ها سه ماه است که ناوهای بزرگ خود را در جنوب چابهار مستقر کرده‌اند. بعضاً کشتی‌هایشان تا 400 کیلومتری تنگه هرمز می‌آیند. امنیت منطقه را خودمان حفظ کرده‌ایم. هیچ‌گاه تجارت خلیج‌فارس و صادرات نفت قطع نشده. می‌توانستیم قطع کنیم یا اجازه بدهیم دیگران این کار را بکنند اما نکرده‌ایم و تنگه‌ی هرمز را ما باز نگه‌داشته‌ایم. حضور آمریکایی‌ها جز ناامنی برای خلیج‌فارس، رهاوردی نداشته‌اند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امنیت در خلیج‌فارس بدون بیرون رفتن قدرت‌های فرا منطقه‌ای امکان‌پذیر نیست؛ بنابراین اولین شرط امنیت استقلال کشورها است. روزی که آمریکایی‌ها از منطقه بیرون بروند، استقلال و برادری و امنیت در خلیج‌فارس مستقر می‌شود. تا آمریکا در منطقه حاضر باشد حوادث عراق و سوریه و یمن تکرار می‌شود. با استقلال کشورها، امنیت دسته‌جمعی و پایدار پدید می‌آید. همکاری بدون استقلال پدید نمی‌آید. ما یک‌بار عربستان و کویت را بخشیدیم. امام فرموده بودند که از فهد نخواهیم گذشت. بعد از جنگ باسیاستی که آقای هاشمی رفسنجانی در پیش گرفت و رهبر انقلاب مخالفتی نکردند، دوستی با عربستان شروع شد اما دیدیم که به خاطر وابستگی به آمریکا و اسرائیل دوباره به ما خیانت کردند. عربستان الآن در حال کمک به اسرائیل است. این فشارها و جنگ ظالمانه علیه یمن، سودش به جهان اسلام نمی‌رسد. امنیت دسته‌جمعی و همکاری امنیتی با پیش‌نیاز استقلال امکان‌پذیر است.

وی افزود: نباید هیچ‌گاه دشمن را دست‌کم بگیریم یا حرف‌هایی بزنیم که آمادگی دفاعی ما را تحت تأثیر قرار دهد. آمریکایی‌ها که نمی‌توانند از خودشان دفاع کنند، از عربستان هم نمی‌توانند دفاع کنند. وقتی پهپاد مدرن آمریکا را ساقط کردیم، کشورهای عربی ترسیدند که الآن جنگ می‌شود. به این نتیجه رسیدند که آمریکایی که از خود دفاع نمی‌کند، از آن‌ها هم دفاع نخواهد کرد. برخی کشورهای عربی به ما پیام دادند که حاضرند برخی اشکالات و محدودیت‌ها را رفع کنند. عربستانی که در برابر یک گروه جهادی مثل انصار الله نمی‌تواند با سیستم ضد موشک چندمیلیاردی خود دفاع کند و آسیب می‌بیند، اگر با ما وارد جنگ شود، ده‌ها برابر این ضربات را خواهد دید. می‌خواهند با پشتیبانی آمریکا و انگلیس به شورای امنیت شکایت کنند منتها باید ثابت کنند. ما به یمن سلاح نداده‌ایم. یمن در محاصره است و خود یمنی‌ها دارند سلاح تولید می‌کنند.

سرلشکر پاسدار دکتر محسن رضایی با اشاره به حمله پهپادهای انصار الله به پالایشگاه آرامکو عربستان گفت: این آبروریزی بزرگی بود که یک گروه کوچک این‌همه رادار و ماهواره و ردیاب را که عکس‌برداری می‌کنند را دور بزند. می‌گویند ایران ما را زده است. الآن هم دنبال سندسازی علیه ما هستند. این شکست ناشی از یک فکر و محاسبه اشتباه بزرگ بود. عملیات انصار الله در یک اختفای کامل صورت گرفته و هیچ سازمان اطلاعاتی، نتوانسته‌اند بفهمند که چنین عملیاتی دارد طراحی می‌شود. این حجم از عملیات، دو ماه کار دارد و هیچ سازمان اطلاعاتی، متوجه نشده. هیچ راداری در دو سه‌ساعتی که موشک‌ها و پهپادها از یمن درراه بوده‌اند، باخبر نشده است. دقیق عمل کرده‌اند و در روز تعطیل بدون کشته شدن کارکنان، نیمی از تولید نفت عربستان را کاهش داده‌اند. این عملیات بی‌نظیر است و موجب شگفتی همه ژنرال‌های نظامی دنیا شده است. شکست مفتضحانه آمریکا و عربستان است و پیروزی مردم مظلوم یمن.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مجمع سالیانه سازمان ملل در نیویورک گفت: آقای ترامپ برای حفظ آبروی خودش و آمریکا، دنبال یک برنامه برای مذاکره با آقای روحانی بود. برنامه 15 میلیاردی آقای مکرون را مطرح کردند تا این مذاکره انجام شود. بعد که ناامید شدند برنامه‌ریزی کرده بودند که عبوری با آقای روحانی یک عکس بگیرند و به‌دروغ بگویند که ما با ایران مذاکره کردیم. آقای ترامپ این عکس را برای انتخابات می‌خواست. آمریکا در بن‌بست قرارگرفته و فکر نمی‌کنم از این باتلاق خودساخته بیرون بیایند. ما می‌گوییم که آمریکا باید بگوید غلط کردم و اگر هم ترامپ نگویند بعدی‌ها خواهند گفت که ترامپ غلط کرده و انشا الله آقای ترامپ را برای ظلم به ملت‌های جهان محاکمه می‌کنیم.

دکتر رضایی در خصوص تداوم مقاومت فعال گفت: در مصاحبه قبلی عرض کردم که از مقاومت ناظر گرایانه به مقاومت فعال رسیده‌ایم و ما گام چهارم را هم قطعاً در موضوع هسته‌ای بر خواهیم داشت. اروپا به این نتیجه خواهند رسید که بهتر بود به تعهدات خود در برجام عمل می‌کردند. تحریم مجدد بانک مرکزی از سوی آمریکا، یک اقدام مسخره بود. ما مگر چه مبادلاتی با اروپایی‌ها داریم که بانک مرکزی را دوباره تحریم می‌کنند. ترامپ همه تیرهایش را شلیک کرده‌اند و با سلاح بدون فشنگ روبروی ما ایستاده است و دنیا به او می‌خندد.

استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) با اشاره به دکترین نگاه به شرق در ایران گفت: روزبه‌روز چین رابطه‌اش را با ما بهتر می‌کند و ما با چینی‌ها در حال تدوین سند همکاری‌های راهبردی 25 ساله هستیم و به نظر من این رابطه نتیجه‌بخش خواهد بود. قبلاً چینی‌ها حاضر نبودند در رزمایش‌های ما شرکت کنند. اخیراً آقای مکرون به سفرای خود گفته است که ما از منطق تحولات جهان عقب‌افتاده‌ایم و اروپا در حال مرگ و فروپاشی است. آن آمریکا و اروپای قدیم دیگر وجود ندارد. آمریکای هفتادسال پیش و پنجاه سال پیش دیگر وجود ندارد. تحولات جدید در شرق است و ما البته استقلال خود را به هیچ کشوری واگذار نمی‌کنیم.

دکتر رضایی گفت: ما اگر بخواهیم به کشوری پیشرفته تبدیل شویم باید سیاست، اقتدار و اقتصاد را سامان بدهیم. سیاست، حکومت، مردم‌سالاری و اقتدار و امنیت را درست کرده‌ایم اما تنها با دوپایه‌ای نمی‌توانیم کشور را حفظ کنیم. وقت آن رسیده و باید پایه سوم که اقتصاد است را بسازیم. باید راهی را که برای احیای سیاست و اقتدار ایران در پیش گرفتیم را طی کنیم. البته برخی در داخل و خارج مقاومت می‌کنند یا نمی‌خواهند که ما اقتصاد را سامان بدهیم. یک گروه غرب‌گراها در داخل هستند. هوادار امریکا هستند مانع تکرار معجزه و راه طی شده سیاست و دفاع در اقتصاد هستند. اندیشه‌های لیبرالی نیز مانع دوم هست. حتی برخی نیروهای متدینی داریم که تفکر غربی دارند. گروهی هم در بیرون مرزها نمی‌خواهند ما پیشرفت کنیم. نمی‌گذارند اسمان ایران و یا سواحل ایران اقتصادی شوند. از توسعه فرودگاه امام گرفته تا بندرها ایران مانع‌تراشی می‌شود. تا فرودگاه‌های ترکیه و دبی وابو ظبی و قطر رونق پیدا کند. عوامل نفوذی دخالت دارند. در دولت و مجلس و در قوه قضاییه ما آدم‌های نفوذی وجود دارند که نمی‌خواهند اقتصاد ما منطقه را بگیرد. الآن 22 سال است که رهبر انقلاب با مشورت مجمع سیاست‌گذاری اقتصادی می‌کنند و بااینکه سیاست‌های بسیار مهمی توسط مقام معظم رهبری ابلاغ‌شده، ولی پیاده‌سازی نمی‌شود. غرب‌زده‌ها و نفوذی‌ها مشکل ایجاد می‌کنند و از طرف دیگر علامت اشتباه می‌دهند که نظام ناکارآمد است. نظام ایران راه را تعیین کرده است. اگر ما سیاست‌های کلی نظام را اجرایی می‌کردیم به مشکلات اقتصادی امروز و تحریم دچار نمی‌شدیم.

کلید واژه های مطلب: محسن رضایی ، ترامپ ، پهپاد آمریکایی ، یمن ، عربستان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
سلم لمن سالمکم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
0
0
سلام ، فرمایشات آقای دکتر در مورد واقعیات میدانی کشورمان بسیار صحیح و تقریبا کامل است ولی سوال اینجاست، ایشان که اینقدر جامع می‌فهمند چرا ۱۴ سال است که حضرت آقا با الفاظ مختلف و در هر فرصتی از ضرورت پرداختن به اقتصاد و تولید ملی صحبت کرده اند ،
چنین افاضاتی را مبنی بر ضرورت تقویت اقتصاد نفرموده اند و حالا که آدم دیوانه ای مثل ترامپ همه راههای بانکی و صدور نفت را که بست ، مثل حضرات دولتی امروز کشور، یاد احیا اقتصاد داخلی تولید ملی افتادید.؟ سابقه شما هنوز یک پشتوانه ملی است ، لطفاً دست از نان بنرخ روز خوردن بردارید ، این حرفهایی که در باره اقتصاد میزنید اگر خوبست و به آن اعتقاد دارید را من بعد هم در برابر جریانیکه ممکن بود امیرا مثل تزریق ۱۵ میلیارد دلار اروپایی ها برای واردات و عقیم کردن و خواباندن دوباره تولید اجرا کنند را هم با قدرت بزنید و سیاسی بازی نکنید! مثلا حتمادر سال ۹۷ میدانید حداقل ۱۸ میلیارد دلار ارز کشور را به چه کسانی و برای واردات چه چیزهایی دادند که چطور هم شده است ! از شخصیتی مثل شما انتظار است در این موارد ورود کند نه در پروژه سردار اسعد بختیاری!