دکتر محسن رضایی در اجلاس شورای عالی استان ها:
کد خبر: ۴۱۰۲|
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع اعضای شورای عالی استان ها گفت: اگر بخواهیم در کشورمان تحول بزرگی را به وجود بیاوریم جز از طریق واگذاری مسئولیت و اختیارات متناسب انجام نمی شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح پنجشنبه 22خردادماه در محل برگزاری جلسات صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام میزبان اجلاس سی و دوم شورای عالی استان ها بود و در جمع اعضای دوره پنجم این شورا به ایراد سخنرانی پرداخت.دستاوردهای مدیریت ملی را در مدیریت منطقه ای و محلی دنبال کنید / در نظام ما عقلانیت، توکل و شجاعت وجود دارد و حکمرانی مردمی که از طریق مردم سالاری دینی شکل می گیرد / ما برادری و اقتصاد را با هم دنبال می کنیم / به فضل پروردگار کشتی های حامل سوخت در اوج قدرتنمایی سوخت را به بنادر ونزوئلا رساندند و برگشتند / مدیریت و ساختار اداره کشور در فرهنگ و اقتصاد باید متحول شود / شوراها بر تصمیم گیری های استانی نظارت کنند /

دکتر رضایی در ابتدای سخنانش با اشاره به اهمیت موضوع شوراهای شهر و روستا گفت: از طرف خودم و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام باید تشکر کنم از تلاش ها و زحمات دوستان عزیزمان در شوراهای اسلامی شهر و روستا و شورای عالی استان ها که بخش عظیمی از امور حاکمیت را شکل می دهند و به صورت منظم و مسئولانه در رابطه با حل و فصل مشکلات شهری و روستایی کشور جلسات تشکیل می دهند و بحث و بررسی و پیگیری می کنند. از نکات خوبی که عزیزان فرموند، استفاده کردیم. کاملا از این مباحث اساسی مشخص است که شورای عالی استان ها، رشد داشته و روی مسائل مهمی در اداره استان ها و شهرها و روستای کشور از نظر زندگی، معیشت و رفاه مردم گذاشته اید. 

  • نیاز به یک تحول در ساختار مدیریت کشور داریم
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما نیاز به یک تحول در ساختار مدیریت کشور داریم. همه هم باید دست به دست هم بدهند تا این اتفاق روی دهد. ساختار و مدیریت کشور در فرهنگ و اقتصاد کشور باید متحول شود. در سیاست، دفاع و امنیت این تحول به وجود آمده است و شاهد تحول عظیمی در امنیت و دفاع و در امور سیاست کشور هستیم. حکمرانی مردمی به طور واقعی و ملموس در این بخش ها انجام شده است. اما حکمرانی مردمی را در فرهنگ و اقتصاد در شهر و استان و ایالت کشور نداریم. حکمرانی یک مدتی جناحی بود و این سالها متاسفانه محفلی شده است.به عبارتی ما یک پله تنزل کردیم و به جای اینکه جلو بیاییم و پیشرفت کنیم، عقب تر رفته ایم و باید مراقبت کنیم که حکمرانی محفلی، شخصی نشود و انگیزه های شخصی در حکمرانی نمو نکند. 

  • ما نیازمند حکمرانی مردمی در فرهنگ و اقتصاد و در مدیریت شهر و روستا داریم
فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: در همین ساختمان که شما نشسته اید، دهها شهید از پیشکسوتان انقلاب، روی این صندلی ها می نشستند و ما که میراث دار آن شهدای بزرگ هستیم باید کاری بکنیم که جمهوری اسلامی بیش از گذشته پایبند به آن ارزش ها و فرهنگ باشد. باید همه بسیج شویم و فکر کنیم. ما نیازمند حکمرانی مردمی در فرهنگ و اقتصاد و در مدیریت شهر و روستا داریم. 
عضو هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین(ع) افزود: متاسفانه برخی فلسفه مدیریت در جمهوری اسلامی را با فلسفه غربی ها برابر می دانند. جمهوری اسلامی یک پدیده جدید است و فلسفه خاص خودش را دارد. جمهوری اسلامی آمده است تا هم اراده خدا و هم اراده مردم را در اداره جامعه نقش بدهد. خیلی ها در غرب ارتباط اراده خدا با اداره جامعه را قطع کردند. پیش از آن عده ای در غرب، اراده مردم را اداره جامعه قطع کرده بودند. جمهوری اسلامی آمده تا این دو اراده در کنار یکدیگر در اداره جامعه باشد. جمهوری اسلامی از طریق مردم سالاری دینی، دنبال این است که در شهر و روستا، ولایت متکی به مردم سالاری دینی را نقش بدهد. فلسفه جدیدی است. 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: حضور دین خدا و احکام الهی، معنویت و ارزش های الهی از یکطرف باید در اداره جامعه باشد، از طرف دیگر اراده و تصمیم مردم، خواست مردم باید در اداره جامعه نقش داشته باشد. هنوز عده ای در کشور ما، چه در بین سیاستمداران ما و چه در بین دانشگاهیان ما وجود دارند که این فلسفه را یا درک نکرده اند و یا اگر درک کرده اند، اعتقاداتی که در ذهنشان شکل گرفته اجازه نمی دهد فلسفه ذاتی جمهوری اسلامی تحقق پیدا کند.

  • شوراها بر تصمیم گیری های استانی نظارت کنند
وی افزود: حکمرانی مردمی که از طریق مردم سالاری دینی شکل می گیرد، باید در فرهنگ و اقتصاد تحقق پیدا کند که یک نمونه ی آن شوراها است که نمادی از حکمرانی مردمی هستند. البته باید موانع را یافت. چرا برخی از نهادها نمی خواهند این اراده ای که در شوراهای شهر و روستا وجود دارد را بپذیرند و عملیاتی کنند در حالی که با شوراها است که بار بزرگی از اداره کشور به مردم منتقل می شود. مشکلی که اینجا وجود دارد این است که این حکمرانی مردمی هنوز در باور و رفتار کسانی که در مسئولیت های کشور قرار می گیرند، سرایت نکرده یا ابهام دارند. در سخن از شوراها تعریف می کنند و شعار می دهند اما در مقام عمل، سستی می کنند. یکی از وظایفی که بر دوش شماست این است که بر تصمیم گیری های استانی نظارت کنید. مشکلات بر سر راه شما به دلیل فرهنگ و رفتار غلطی است که از غرب وارد این کشور شده است. بخشی از کشور در جریان انقلاب اسلامی متحول شده است همانطور که مقام معظم رهبری در سالگرد ارتحال حضرت امام (ره) فرمودند: این تحولات باید در اداره کشور ادامه پیدا کند. نباید به برخی تحولات اکتفا کنیم. اقتصاد و فرهنگ ما باید متحول شوند و اداره شهر و روستاها و اداره استان های ما باید متحول گردند.

دکتر محسن رضایی با تاکید بر این نکته که تحول در این است که مردم نقش واقعی پیدا کنند، گفت: آن زمانی مردم نقش اساسی خود را می بینند که از سوی دولت مرکزی به استان ها و شوراها مسئولیت اعطا کند. حالا می خواهند اسمش را ایالت های اقتصادی بگذارند. چه اشکالی دارد؟ من هم معتقد به تشکیل ایالت های اقتصادی هستم و ایالت های کامل در کشورمان را به مصلحت نمی دانم. یا اصلا اسمش را مدیریت محلی شوراهای شهر و روستا بگذارند. چه اشکالی دارد؟مدیریت محلی و ایالت های اقتصادی از اولین تحولاتی است که باید در اداره کشور به وجود بیاید تا مردم نقش واقعی پیدا کنند. هم مسئولیت به آنها داده شود و هم اختیارات لازم را و طوری نشود که حکومت مرکزی در کار آنها مشکل ایجاد کند. اگر بخواهیم در کشورمان تحول بزرگی را به وجود بیاوریم جز از طریق واگذاری مسئولیت و اختیارات متناسب انجام نمی شود وگر نه همین الان به شما بگوییم که بروید و کارها را انجام دهید اما اختیاراتی نداشته باشید، چه کاری می توانید صورت دهید؟

  • مدیریت و ساختار اداره کشور در فرهنگ و اقتصاد باید متحول شود 

وی افزود: در کنار مسئولیت و اختیارات متناسب، دولت مرکزی باید برای درآمد پایدار هم کمک کند. نه اینکه گداپروری بشود. ایالت های اقتصادی و مدیریت های محلی دو رکن است که باید به دولت مرکزی اضافه شوند و به آنها منابع پایدار اختصاص داد. هیچ شهر و روستایی نیست که منابع عظیم بالقوه نداشته باشد. مردم هم از استعدادهای فوق العاده ای برخوردار هستند. انقلاب و جنگ تحمیلی این را به ما نشان داده است. دفاع مقدس به ما نشان داد که سربازان گمنامی مثل قاسم سلیمانی ها از روستاها و شهرهای دور افتاده آمدند و قهرمانان بزرگ تبدیل شدند. در اقتصاد هم همین نکته وجود دارد. چه کسانی و چه تفکری مانع تحول در اقتصاد است؟ این تحول با کار اداری ساده امکان پذیر نیست. باید به نتیجه برسیم که مدیریت و ساختار اداره کشور در فرهنگ و اقتصاد باید متحول شود. دو نماد این تحول مدیریت محلی و منطقه ای است.

  • دستاوردهای مدیریت ملی را در مدیریت منطقه ای و محلی دنبال کنید
دکتر رضایی گفت: وقتی شخص رهبر انقلاب، در چهاردهم خرداد فرمودند که این تحولات باید ادامه پیدا کند و روی موضوع عدالت تاکید می کنند که کم کاری هایی صورت گرفته است و اشاره می کنند که در برخی نقاط ما پیشرفت نکرده ایم، شما برادران عزیز که فرزندان انقلاب و دلسوز مردم هستید، باید تلاش خودتان را مضاعف کنید تا دستاوردهای مدیریت ملی را در مدیریت منطقه ای و محلی دنبال کنید و آن را متحول کنید. 

  • ما برادری و اقتصاد را با هم دنبال می کنیم 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به موضوع اعزام نفتکش های ایران به ونزوئلا گفت: ونزوئلا متحد و دوست ماست که نفت خیز است و بدترین تحریم ها را متحمل شده است و در تولید بنزین با مشکل روبرو شده بودند. تصمیم گرفتیم که به کمک آنها برویم و آنها هم قبل از اعزام نفتکش ها پولش را به ما دادند. هم برادری بود و هم منفعت. برخلاف آنها که اقتصاد و استعمارگری را ترکیب می کنند ما برادری و اقتصاد را با هم دنبال می کنیم. در رابطه با عراق و سوریه هم همین طور است. کشتی های ما که راهی ونزوئلا شدند، در میانه راه، عده ای در داخل گفتند که بگویید نفتکش ها برگردند. جنگ می شود! آمریکایی ها تهدید کرده اند و ناوهای آمریکا هم راه افتاده اند. مدیریت الهی فرمان داد که به بچه های سپاه بگویید که بروید بالای سر کشتی های آمریکایی و یک دوری بزنید و به آنها نشان بدهید که اگر در مسیر نفتکش ها مانع شوید، همین جا یقه شما را خواهیم گرفت.

  • در نظام ما عقلانیت، توکل و شجاعت وجود دارد و حکمرانی مردمی که از طریق مردم سالاری دینی شکل می گیرد 
دکتر رضایی با اشاره به سردرگمی ترامپ از تصمیم ایران برای ارسال بنزین به ونزوئلا گفت: بحرانی در کاخ سفید شکل گرفت و حتی آمدند با ناخدای نفتکش های ما تماس گرفتند که به شما پول می دهیم که محموله را به مقصد نرسانید. به فضل پروردگار کشتی های حامل سوخت در اوج قدرتنمایی سوخت را به بنادر ونزوئلا رساندند و برگشتند. چرا نباید این اراده را در فرهنگ و اقتصاد کشور شاهد باشیم؟در نظام ما هم عقلانیت وجود دارد و هم توکل و شجاعت. اگر این ها در اقتصاد ما هم بود، نباید خودروی ملی ما به این وضعیت می بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان گفت: شما اعضای شوراهای شهر هستید و نماد اراده مردم در شهرهای خود هستید. ما تلاش خواهیم کرد  که در تدوین سیاست های کلی به موضوعاتی که اشاره کردید، توجه کنیم و تحول بزرگتری را در همه ابعاد مدیریت شهر و استان شاهد باشیم. شما هم امور و وظایف قانونی خود را پیگیری کنید تا به نتیجه مطلوب برسد.
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: