توسط محسن رضایی:
کد خبر: ۱۰۹۲|
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۳ - ۱۴:۰۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
اختتامیه جشنواره فیلم «مقاومت» با حضور مهمانان ویژه‌ای مانند پسر سیدحسن نصرالله، دختر شهید حاج عماد مغنیه، محسن رضایی و سردار علی فضلی برگزار شد
اهدای نشان مقاومت به سیدحسن نصرالله در ضیافتی برای شهدا

در اختتامیه جشنواره فیلم «مقاومت» که با حضور مهمانان ویژه‌ای چون محسن رضایی، پسر سیدحسن نصرالله، دختر شهید حاج عماد مغنیه و سردار علی فضلی برگزار شد و علاوه بر تقدیر از برگزیدگان این رویداد، نشان ویژه جشنواره توسط فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس به دبیرکل حزب‌الله لبنان اهداء شد.

به گزارش «تابناک»، آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره فیلم مقاومت شامگاه (سوم مهرماه) با حضور سرداران نقدی، سلامی، جزایری و فضلی و رضایی، سینماگران و چهره‌های فرهنگی و هنری از جمله حجت‌الله ایوبی، محمدرضا جعفری‌جلوه، بیژن نوباوه، مهدی فرجی، محمدعلی باشه آهنگر، محمدحسین لطیفی، محمدرضا عباسیان، حجت‌الاسلام شهاب مرادی، محمود پاک نیت، خسرو سینایی، مریلا زارعی، محمد بزرگ‌نیا، ابراهیم حاتمی‌کیا، نرگس آبیار، جمال شورجه، احمد مرادپور، سیدمحمود رضوی، وحید جلیلی، ابوالفضل جلیلی، امیرحسین شریفی، حسین فرح‌بخش، مجتبی راعی، محسن علی‌اکبری، محمدحسین جعفریان، احسان عبدی‌پور، سعید راد، عباس بلوندی، نادر طالب‌زاده، ابراهیم اصغری، پرویز شیخ‌طادی و... و خانواده شهدا در برج میلاد تهران برگزار شد.

 

اهدای نشان مقاومت به سیدحسن نصرالله در ضیافتی برای شهدا
 


در ابتدای این مراسم محمد خزاعی به عنوان دبیر جشنواره به سخنرانی پرداخت و گفت: برخی در شب‌نشینی روشنفکرانه، مقاومت را به سخره گرفتند اما خاموشی مقاومت با سینماگران ما امکان ندارد. سپس حامد زمانی خواننده جوان کشورمان به اجرای جدیدترین ترانه خود با نام «بسیم‌چی» همراه با چند بازیگر از گروه هنری فرم پرداخت.


سردار نقدی: دم مسیحایی هم نمی‌تواند سینمای مبتذل قبل انقلاب را زنده کند

در ادامه این مراسم، سردار نقدی (رئیس سازمان بسیج مستضعفین) هم گفت: برگزاری این جشنواره در هفته دفاع مقدس مفهوم خاصی دارد. امام راحل (ره) فرمودند جنگ ما، جنگ حق و باطل است که تمام شدنی نیست. دفاع پایان نیافته است و جنگ با شدت بیشتر از دهه 60 ادامه دارد اما با این تفاوت که دشمن ترسو توان ایستادن جلوی رزمندگان ما را ندارد و به حربه تزویر روی آورده و به جای نیروهای زرهی با خانه‌های فساد، شبکه‌های ماهواره‌ای، شبکه‌های تفرقه‌انگیز مجازی، فیلم‌ها و بازی‌های خشن و گروه‌های افراطی، زندگی آرام، امن و مسالمت‌آمیز بین مذاهب، فرقه و اقوام‌های مختلف را به زندگی پر از خشونت و خونریزی تبدیل می‌کند تا خود حاکم شوند اما هنرمند مقاومت با نمایش وحدت ملت با یکدیگر و ایثار و فداکاری آن‌ها، دشمن را شکست خواهد داد.

وی ادامه داد: آن‌ها می‌خواهند با تکنیک‌های رسانه‌ای و ابزار هنر، جنایت، اشغالگری، کودک کُشی، شکنجه، ثروت محرومان و هر جنایتی را موجه جلوه دهند و سپس به عنوان منجی وارد عمل شده و ابتکار را به دست بگیرند اما هنرمند مقاومت زینب‌وار با پرده دری از چهره یزیدهای دوران، آن‌ها را رسوا می‌کند.

رییس سازمان بسیج مستضعفین سپس با اشاره نادیده انگاشتن نقاط مثبت توسط جریان‌هایی گفت: آن‌ها می‌خواهند با بزرگ کردن ضعف‌های موجود در جبهه مقاومت، تصویری اغراق آمیز از مشکلات کشورهای آزادی‌خواه آن‌هم با نادیده گرفتن همه پیشرفت‌های شگرف مادی و معنوی که در مبارزه حاصل شده است نشان دهند و اعتماد به کشورهای به پاخواسته و بیدار را از بین ببرند. در قاب دوربین آن‌ها، فضائل و کرامات انسانی که در جریان‌اند دیده نمی‌شود اما کف‌های روی آب و گنداب‌های کوچک کنار این رودخانه به طوری نمایش داده می‌شود که گویی همه همین است.

سرداری نقدی سپس گذری هم به سینما زد و خاطرنشان کرد: می‌گویند می‌خواهند آسیب‌شناسی کنیم و دلسوزانه مشکلات را حل کنیم. اولا دلسوز کسی است که همه واقعیت را ببیند و در کنار بدی‌ها امید به حل آن بدهد و اگر خیرخواهانه به دنبال حل مشکل است، سر از جشنواره‌های دشمن شاد کُن در نیاورد.

وی سپس به شدت از بعضی رفتارها گلایه کرد و گفت: آن‌ها می‌خواهند شهوت و ترویج لذت‌های خودپرستی را ترویج کنند و به اسم دفاع از هنر، سینمای مبتذل پیش از انقلاب را احیا کنند غافل از اینکه مردم بیدار ایران اسلامی آن کانون‌های فساد را در 22 بهمن طرد کردند و دیگر دم مسیحایی هم نمی‌توان آن‌ را زنده کند.

رییس سازمان بسیح مستضعفین افزود: اگر امروز بر روی خاکستر سینمای مبتذل قبل انقلاب، سینمایی داریم که در دنیا قد برافراشته است و هنرمندان برجسته‌ای داریم که به آن‌ها افتخار می‌کنیم، همه را مدیون هنر انقلاب و ارزش‌های منحصر به فرد دفاع مقدس و مقاومت جانانه ملت هستیم.

سردار نقدی در پایان سخناش خاطرنشان کرد: این جشنواره می‌خواهد سنگر و پناهگاه هنرمندانی باشد که در دنیای زر و زور صدای رسای مظلومان و مستضعفان باشند. آن‌ها که می‌خواهند بروند از دست حامیان کودک کشی و نسل کشی جایزه بگیرند بروند. هنرمند مقاومت بزرگ‌ترین افتخار زندگی‌اش، گرفتن جایزه از دستان پرمهر مادر شهید است. آن‌ها که می‌خواهند از دست قاتلان شهیدان جایزه بگیرند بروند. هنرمند مقاومت افتخارش اینست که اینجا از دست یادگاران شهیدان جایزه می‌گیرد و افتخار می‌کند عکس یادگاری خود را با جانبازانی که نماد شرافت و عزت و کرامت هستند، می‌گیرند.


اهدای نشان مقاومت به حسن نصرالله توسط محسن رضایی

از مهمترین اتفاقات این دوره از جشنواره، اهدای نشان ویژه جشنواره فیلم مقاومت به سیدحسن نصرالله بود. در این بخش، محسن رضایی، سردار جباری، سردار نقدی، سردار سلامی و محمد خزاعی روی سن رفتند و محسن رضایی این نشان را به فرزند سیدحسن نصرالله که مهمان ویژه مراسم بود، اهدا کرد. حضور پسر رهبر حزب‌اله لبنان در مراسم اختتامیه جشنواره مقاومت با استقبال گسترده حاضران روبرو شد و آن‌ها ایستاده وی را تشویق کردند.

 

اهدای نشان مقاومت به سیدحسن نصرالله در ضیافتی برای شهدا
 


در ادامه، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در سخنانی کوتاه گفت: هفته دفاع مقدس را گرامی می‌داریم و از همه دست‌اندرکاران فیلم مقاومت، چه کسانی که زحمت کشیدند فیلم‌های کوتاه، بلند و مستند تولید کردند و چه کسانی که در هیئت داوران آثار را داوری کردند تشکر می‌کنیم.

وی با اشاره به جایزه ویژه سیدحسن نصرالله تأکید کرد: البته جناب سیدحسن نصرالله باید جایزه خود را از دست امام زمان(عج) و امام خامنه‌ای دریافت کنند. ایشان افتخار مقاومت هستند. خوشبختانه ایشان پرچمی را که از ایران برخاسته شد به دست گرفت و امیدواریم این پرچم از دست ایشان به دست امام زمان(عج) سپرده شود. امیدوارم ما ملت بزرگ ایران که آغازکننده‌ی نهضت مقاومت هستیم، بتوانیم پایدار این راه را ادامه دهیم و امیدوارم پرچم مقاومت را که خودمان برافراشتیم، از دست مقام معظم رهبری به دستان مبارک امام زمان (ع) بدهیم.

فرزند دبیرکل حزب‌الله لبنان نیز در سخنانی کوتاه گفت: ما همیشه مورد لطف و حمایت ایران و امام خامنه‌ای هستیم.


سخنان ابراهیم حاتمی‌کیا در انتقاد به عباس کیارستمی

در بخش‌هایی از مراسم اختتامیه جشنواره فیلم مقاومت که به معرفی برگزیدگان اختصاص داشت، بعضی از آنها پشت میکروفون رفته و لحظاتی را سخن گفتند.

مرتضی رزاق کریمی که دو جایزه در بخش مستند برای «خاطراتی برای تمام فصول» گرفت، اظهار کرد: رسانه‌ها نگذاشتند که جنگ ما و درد جانبازان‌مان در اروپا پخش شود. خوشحالم که توانستم فیلمی بسازم و نقشی در نمایش این درد داشته باشم. ملاقلی‌پور، حمیدنژاد، حاتمی‌کیا و... افتخارند اما ما هنوز در مقام آن هشت سال دفاع مقدس، کاری نکرده‌ایم. اکنون در صدد ساخت فیلمی درباره جانبازان هستم و امیدوارم ساخت این فیلم 30 سال معطل نشود!

مسعود ده‌نمکی هم که جایزه ویژه دبیر جشنواره برای پنج فیلم سینمایی‌اش دریافت کرده بود، از ابراهیم حاتمی‌کیا تشکر و اظهار کرد: روایت است که فرشته‌ها دو جا به انسان می‌خندند: جایی که خدا می‌خواهد به کسی عزت بدهد و بندگانش نمی‌خواهند و جایی که می‌خواهد کسی را ذلیل کند و بندگانش می‌خواهند اجازه ندهند. حاتمی‌کیا از این جنس است. از حاتمی‌کیا تشکر می‌کنم که تنها حامی من در سینماست.

مریلا زارعی هم پس از دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن برای بازی در فیلم «شیار 143» گفت: از تمامی اهالی قلم، رسانه‌ها و کسانی که در طی چند ماه اخیر علی‌رغم اختلاف نظرهای احتمالی همراهم بودند تشکر ویژه می‌کنم. از تمام رفیقان نیمه راهم که مرا قضاوت کردند تشکر می‌کنم. آن‌ها فراموش کردند که من نقشی مادر شهیدی را بازی کردم که برای بازی در آن، باید ایستاد، نمی‌توان نشسته درباره‌اش حرف زد.

 

اهدای نشان مقاومت به سیدحسن نصرالله در ضیافتی برای شهدا
 


این بازیگر سپس با ابراز امیدواری از اکران «شیار 143» بیان کرد: "الفتی" که در شیار 143 نقشش را بازی کردم، تنها یک نمونه از مادران شهدا بود اما امشب در حضور شما می‌خواهم با الفت خداحافظی کنم، چون باید راه را ادامه بدهم. از تمام مادران و خانواده شهدا می‌خواهم که برایم دعا کنند. شما را به خون شهدای سرزمینم و به اشک چشم مادران منتظر قسم می دهم که نگذارید «الفت» در این شلوغی شهر غریب بماند. وعده ما در اکران فیلم «شیار 143».

بابک حمیدیان هم که جایزه بهترین بازیگر نقش مرد جشنواره مقاومت را دریافت کرد، از ابراهیم حاتمی‌کیا تشکر کرد و گفت: خوشحالم که در کنار ابراهیم حاتمی‌کیا، رفیقم اصغر وصالی را پیدا کردم.

در بخشی از مراسم و پس از آنکه تندیس بهترین کارگردانی جشنواره به حاتمی‌کیا اهدا شد، او شدیدا از سخنان عباس کیارستمی درباره دفاع مقدس انتقاد کرد و خواستار موضع‌گیری صریح مسئولان امر در این زمینه شد. او البته در هیچ بخشی از سخنانش مستقیما نامی از عباس کیارستمی نبرد اما در لحظاتی که دیگر حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی در سالن برج میلاد نبود، سخنان بسیار تندی را درباره فیلم منقطع شده از صحبت‌های کیارستمی بیان کرد که متعلق به اسفندماه سال گذشته و در واکنش به صحبت های او در موسسه همشهری بوده اما حال مورد توجه حاتمی کیا قرار گرفته است.

ابراهیم حاتمی‌کیا در سخنانش بیان کرد: عزیز کرده‌ای حرف‌هایی زد و شهدا را افرادی دانست که قربانی جنگ شده‌اند. من مصاحبه ایشان را چندبار نگاه کردم که ببینم آیا اشتباه می‌کنم یا خیر؛ البته از قبل هم می‌دانستم که جریانی وجود دارد که نسبت به جنگ بی‌اعتنا است.

وی افزود: استاد خودم آقای بهشتی، آن زمان مرا به جنوب فرستاد و ایشان را به شمال. ایشان عزیز کرده بودند و هستند. ایشان همیشه پرچم ایران را در جشنواره‌های خارجی بالا برده‌اند و دستشان درد نکند اما آنچه اکنون رخ داده میزان را به دست بچه‌ها و کسانی می‌دهد که باید متوجه برخی از امور باشند.

کارگردان فیلم سینمایی «چ» توضیح داد: برادران و آنهایی که به قصد گفتن بعضی حرف‌ها به سینما آمده‌اید! الان استاد اعظم ما نگاهش به سینما و دوران دفاع مقدس این گونه است که می‌گوید. از آقای رئیس جمهور، آقای وزیر ارشاد، آقای ایوبی، آقای جعفری‌جلوه و تمام کسانی که دستی بر جریان سینما دارند انتظار دارم نظرشان را نسبت به این نگاه به صراحت بگویند.

حاتمی‌کیا با تاکید بر این که عزتش را از جای دیگر به دست می‌آورد، خطاب به حجت‌الله ایوبی تصریح کرد: خدا به من این قوت را بدهد که به این حمله‌ها اعتنا نکنم. آقای ایوبی! شما در جنگ بودید و بچه‌های جنگ و شهدا را می‌شناسید. از شما انتظار داریم در این‌باره به صراحت سخن بگویید.

این کارگردان سینمای ایران در پایان سخنانش با تاکید بر لزوم موضع‌گیری مسئولان در برابر اظهارات عباس کیارستمی که نام او را به زبان نمی‌آورد، گفت: معتقدم اگر مسئولان امر در این‌باره به صراحت نظر ندهند، دارم در دولتی حرف می‌زنم که در آن نفاق وجود دارد. به خون همین شهدا دعا کنید کسانی که شهدا و خون آن‌ها را نمی‌بینند رسوا شوند.


اسامی برگزیدگان سیزدهمین جشنواره فیلم مقاومت

ـ تندیس بهترین فیلم کوتاه به سیف‌الله یزدانی برای فیلم «از درون آینه»

ـ تندیس بهترین فیلم مستند به محسن برمَهانی برای فیلم «به پشت تابلو نگاه کن» و جایزه ویژه این بخش به حبیب‌الله والی‌نژاد برای مجموعه «آخرین روزهای زمستان»

ـ جایزه بهترین فیلمنامه به نرگس آبیار برای فیلم «شیار 143»

ـ جایزه ویژه هیئت داوران بخش بین‌الملل به ابراهیمی حاتمی‌‌کیا برای فیلم «چ»

ـ جایزه بهترین فیلم بخش بین‌الملل به فیلم «مسیر طولانی ماندلا تا آزادی»

ـ جایزه بهترین کارگردانی بخش بین‌الملل به «پابلو لارین» از شیلی برای فیلم NO

ـ اعطای تندیس بخش ضدتکفیری به مجید ذوالفقاری برای فیلم «ام قیاس»؛ ضمن اینکه همه آثار شرکت‌کننده در این بخش، تندیس جشنواره مقاومت را دریافت کردند.

 

اهدای نشان مقاومت به سیدحسن نصرالله در ضیافتی برای شهدا
اهدای جایزه بخش عماد مغنیه سیزدهمین به زهره یزدان پناه توسط فرزند شهید مغنیه 
 ـ تندیس بهترین فیلم داستانی بخش عماد مغنیه به علی غفاری برای «ابوزینب» و جایزه ویژه این بخش به عماد برنات کارگردان فیلم «پنج دوربین شکسته» تعلق گرفت.

ـ اعطای جایزه فیلم برگزیده از نگاه خانواده شهدا به «ابوزینب» به کارگردانی علی غفاری

ـ «شیار 143» بهترین فیلم مردمی شد

ـ جایزه ویژه دبیر جشنواره به مسعود ده‌نمکی اهدا شد. ده‌نمکی در سخنانی کوتاه گفت: از حاتمی‌کیا به عنوان تنها حامی‌ام در سینمای ایران تشکر می‌کنم و این جایزه را به خانواده درگذشتگان معراجی‌ها تقدیم می‌دارم.

ـ اعطای جایزه بهترین جلوه‌های ویژه به سیدهادی اسلامی برای فیلم «چ»

ـ جایزه ویژه بازیگری مرد به پرویز پرستویی برای بازی در فیلم «میهمان داریم»

ـ تندیس بهترین بازیگر نقش زن به مریلا زارعی برای فیلم شیار143 و تندیس بهترین بازیگر نقش مرد به بابک حمیدیان برای فیلم «چ»

ارسال نظر
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
بختياري
|
-
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۴
1
0
همت رضايي ها ،اين سربازهاي مطيع ولايت بود که حماسه جهادي دفاع مقدس را رقم زد...اي کاش تمام ابعاد جنگ را درک ميکرديم...
هاتف
|
-
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۴
0
0
با سلام و تحيت محضر جناب دکتر رضايي،چند ساليست که قصد داشتم مطلبي را از هر طريقي به عرض جنابعالي برسونم و حال که مطمئن شدم اين نظرات را مطالعه ميکنيد از اين رسانه در خواست ميکنم با توجه به فضاي فرهنگي و جنگي که بدون رودربايستي عرض کنم ما غافل گير شديم...،از شما ميخوام با همت جهادي که بخشي از آن درجنگ نمايان شد وارد عرصه اجرايي فرهنگي ،روشنگري،شويد و نگذاريد اين پتانسيل عظيم شما اينطور از بين برود من از شما ميخوام با کتاب ،با نشست هاي پر بار مثل اين چند شب گذشته...با تشکيل کميته هاي فرهنگي در سطح استان،شهرستان،محلات و حتي روستاها جلوي نفوذ بيشتر ماهواره ها ،فرهنگ هاي برهنه و بي عقبه غرب و بعضي همسايگان خودمان از جمله ترکيه ...رو با طرحي هدفمند با جواناني از نسل جبهه خنثي کنيد که اين حقير اين توان تشکيلاتي را فقط فقط در حضرتعالي مي بينم اين را از آنجايي ميگويم که ديروز در لباس رزم و امروز در سنگر اقتصاد هستيد...سرباز ولايت بودن مصداق شماست.وسلام