محسن رضایی:
کد خبر: ۱۱۷۰|
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۳
دبیرخانه مجمع بدون اعمال خدشه به آمارهای رسمی در گزارش‌ها، آنها را مورد بررسی و قضاوت قرار می‌دهد.
تدوین گزارش های راهبردی 27 حوزه استراتژیک

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تشریح برنامه­ های دبیرخانه مجمع پیرامون گزارش های راهبردی کشور گفت: دبیرخانه مجمع بدون اعمال خدشه به آمارهای رسمی در گزارش ها، آنها را مورد بررسی و قضاوت قرار می دهد.

رضایی در جلسه مشترک با روسا و دبیران کمیسیون های دبیرخانه مجمع و اعضای کارگروه شورای راهبردی تعیین شاخص های نظارت مجمع، گفت: امر نظارت مانند چشم بصیر و دوربردی است که برای اداره کشور لازم است و با وجود این ضرورت و نیاز، متاسفانه کمبود و خلا گزارش های راهبردی متقن را در حوزه های کلیدی احساس می کنیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تعدد مراجع مختلف تهیه گزارش های راهبردی در کشور گفت: شاید مراکز مختلف و متعددی را بشناسیم که در تهیه و تدوین گزارش راهبردی دخیل هستند اما همین گزارش ها در مسائل و حوزه های مهم  در سطح ملی برای برنامه ریزی استراتژیک کشور مبنا قرار نمی گیرد.

وی با پرداختن به این موضوع که مراکز تصمیم ساز با در اختیار داشتن گزارش های راهبردی می توانند در بالاترین سطوح، مسائل راهبردی را رصد و جمع­بندی کنند گفت: دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام بدون اعمال خدشه به آمارهای رسمی در گزارش ها، آنها را مورد بررسی و قضاوت قرار می دهد.

رضایی افزود: با تاکیدات مقام معظم رهبری بر اهمیت نظارت و برابر آئین نامه مجمع، تهیه گزارش­های راهبردی سالانه به مجمع سپرده شده است و مطابق ماده پنج آئین نامه مجمع، دستگاه­ها و نهادها موظف هستند، گزارش های خود را جهت تطبیق با سیاست های کلی نظام به مجمع ارائه کنند، که البته مبنای ارائه این گزارش ها، شاخص هایی است که از سوی مجمع،  تعریف و به آنها ابلاغ خواهد شد.

وی با نام بردن از حوزه های انرژی، محیط زیست و یارانه­ ها به عنوان موضوع برخی از گزارش­های راهبردی مجمع افزود: مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال تهیه و تدوین گزارش­های راهبردی در 27 حوزه استراتژیک کشور است.

رضایی افزود: برای ما در ارزیابی گزارش های دستگاه های مختلف، 3 نکته مهم است، اول: روند کلی اجرای سیاست­های کلی. دوم: نقاط عطف در برنامه ها و اجرا و سوم: پیش بینی وضعیت کشور در آینده و در نهایت ما باید از بررسی این گزارش ها، عملکرد مدیران ارشد نظام را در اجرای سیاست­های کلی کشور، برای گزارش به مجمع تشخیص مصلحت و به مقام معظم رهبری، مورد ارزیابی قرار دهیم.

ارسال نظر