با نوشتن نامه‌ای مطرح شد؛
کد خبر: ۱۲۰۱|
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ - ۲۳:۵۲
حداقل ترمیم لازم اختصاص پنج درصد از کلیه درآمدهای حاصل از نفت و گاز استان برای حل مشکلات توسعه‌ای استان و نیز مقابله با فاجعه محیط زیستی مذکور است.
پیشنهاد رضایی به روحانی برای عبور خوزستان از بحران

فاجعه زیست محیطی با فراگیر شدن گرد و غبار سنگین در هوای استان‌های هم‌مرز با عراق و به ویژه در استان خوزستان در روزهای اخیر به اوج خود رسیده و در یک هفته اخیر در خوزستان پایدار مانده و نفس کشیدن را برای خوزستانی‌ها دشوار ساخته است. با توجه به بحرانی بودن وضعیت ساکنان این منطقه و دشوار شدن تنفس و مختل شدن زندگی در این استان، محسن رضایی در نامه‌ای به حسن روحانی، تدابیری را برای گذر از این بحران پیشنهاد قابل تامل ارائه نمود.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضایی و به نقل از «تابناک»؛ یک هفته گرد و غبار سنگین در هوای استان‌های خوزستان، ایلام، بوشهر و کرمانشاه، تنفس را برای میلیون‌ها تن از مردم ساکن این مناطق ایران دشوار ساخته و در این میان، وضعیت مردم خوزستان دشوارتر از دیگر استان‌ها است. گرد و غبار پیش از این نیز سراغ جنوبی‌ها آمده بود اما هیچ‌گاه به این سنگینی و نفس گیری نبود و هیچ گاه به مدت یک هفته پابرجا نبود و زندگی را به طور کامل برای ده درصد جمعیت کشور مختل نساخته بود.

 

در این شرایط دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه‌ای به دکتر حسن روحانی رئیس جمهور، پیشنهاداتی برای گذر از این بحران ارائه نمود. در پیشنهاد محسن رضایی علاوه بر تشکیل جلسات فوق العاده هیئت دولت با موضوع عبور از این بحران، پیشنهاد تخصیص درصد مشخصی از درآمدهای حاصل از نفت و گاز استان برای حل مشکلات توسعه‌ای استان و نیز مقابله با این فاجعه محیط زیستی مطرح شده است.

 

این پیشنهادات با توجه یه شرایط پیچیده استان خوزستان و برخی از مصائبی که از سال‌های پیش باقی مانده و زخم‌های ترمیم نشده صنعت و تجارت خوزستان از دوران جنگ تحمیلی که باعث شده این استان نه تنها نتواند به یک قطب اقتصادی بالفعل بدل شود، بلکه به چالش‌های تازه‌ای نظیر این وضعیت گرد و غبار که به باران خاک نیز تعبیر شده، مواجه شود، منطقی به نظر می‌رسد.

 

متن کامل این نامه، بدین شرح است:

 

جناب آقای دکتر روحانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی
سلام علیکم

فاجعه زیست محیطی خوزستان و چند استان دیگر کشور از جمله ایلام و بوشهر و کرمانشاه مساله ساده ای نیست که بتوان از کنار آن گذشت. هرچند دولت جنابعالی و چند نفر از وزرای شما با تمام تلاش درحال پی گیری موضوع هستند ولی عمق درد و رنج مردم آنقدر زیاد است که باید یک فکر اساسی برای آن کرد.

 

غبار و پدیده ریزگردها قریب به یک هفته است که زندگی مردم را دراستان خوزستان و هم چنین در استانهای بوشهر، ایلام و کرمانشاه مختل کرده است و صدها نفر را روانه بیمارستان کرده و عده ای نیز جان خودرا ازدست داده اند.

 

مجموعاً بالغ بر ده درصد جمعیت کشور درمعرض این فاجعه زیست محیطی قرار دارند. این حادثه کمتر از زلزله و حوادث مشابه دیگر نیست. حداقل این است که جلسات فوق العاده هیئت دولت تشکیل شود و برای جلوگیری از تکرار این حادثه فکر اساسی و عاجلی صورت گیرد.

 

شما بخوبی می‌دانید که استان خوزستان بار اصلی اقتصاد کشور را ازنظر درآمد ملی وآب وبرق وانرژی کشور را برعهده دارد ولی با مشکلات اساسی مواجه است. تحمل هشت سال جنگ تحمیلی درگذشته وناامنی محیط زیستی، اقتصاد و زندگی مردم را به شدت تحت تاثیر خود قرار داده است.

 

حداقل ترمیم لازم اختصاص پنج درصد از کلیه درآمدهای حاصل از نفت و گاز استان برای حل مشکلات توسعه ای استان و نیز مقابله با فاجعه محیط زیستی مذکور است.

 

برادر جنابعالی
محسن رضایی

کلید واژه های مطلب: دکتر روحانی ، خوزستان ، محسن رضایی
ارسال نظر