محسن رضایی:
کد خبر: ۱۲۷۶|
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۴:۰۰
دکتر محسن رضایی در جمع خبرنگاران گفت: دولت برای موفقیت بیشتر در مذاکرات هسته ای به رهنمودهای مقام معظم رهبری و خطوط قرمز توجه و عمل کند.
دولت در مذاکرات هسته ای به رهنمودهای رهبری عمل کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضایی، محسن رضایی در نشستی خبری با اشاره به اینکه در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی سیاست‌های برنامهٔ ششم توسعه را به پایان رساندیم، توضیح داد: این سیاست‌ها تقدیم مقام معظم رهبری خواهد شد؛ البته ما نظر مشورتی مجمع را تقدیم رهبری خواهیم کرد.

 

وی با اشاره به اینکه پس از اصلاحات مقام معظم رهبری در مجموعه سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه به دولت و مجلس ابلاغ خواهد شد، خاطر‌نشان کرد: برنامه ششم توسعه سومین گام به سوی چشم‌انداز ایران ۱۴۰۴ است و احکامش در مجلس تصویب خواهد شد و از ابتدای سال ۹۵ اجرایی می‌شود.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در جلسه امروز، سیاست‌های مربوط به فضای مجازی، فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات، و سیاست‌های مربوط به امور دفاعی و امنیتی، و اموراجتماعی در مجمع تصویب شد؛ بنابراین از جلسه آینده چند دستور مهم دیگر از جمله سیاست‌های کلی انتخابات و محیط زیست در مجمع بر‌رسی خواهد شد.

 

رضایی اضافه کرد: از جلسات دیگر مجمع همچنین به چند اختلاف از جمله طرح رسیدگی به اموال و دارایی‌های مسئولین کشور و قانون پیشگیری از جرایم و... در مجمع ‌بررسی ‌خواهد شد.

 

هر زمان که مسئولان دقیق تر به رهنمودهای رهبری عمل کردند،دستاوردها بیشتر بوده است.

وی با بیان اینکه تجربه نشان داده است اگر دولت‌مردان ما رهنمودهای رهبری را‌ کامل عملی کند، موفقیت‌های بسیار بالاتری از آن چیزی که مد نظر بوده به دست آمده است، گفت: در زمان امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری هر چه مسئولان دقیق‌تر به رهنمودهای آن‌ها عمل کرده‌اند، دستاوردهای ما بسیار بیشتر بوده است.

 

وی تصریح کرد: ‌در دولت‌های گذشته اگر رهنمودهای رهبری عملی می‌شد، شاید تحریم نمی‌شدیم، اما افراط و تفریط‌هایی صورت گرفت و یا به طور مثال در فتنه ۸۸ وقتی رهبری فرمودند، دوستان قدیمی ما توجه کنند اگر توجه می‌شد، شاید هیچ وقت مسائلی که امروز بعضا در سطح جامعه مشاهده می‌کنیم اتفاق نمی‌افتاد.

 

رضایی خاطر‌نشان کرد: ‌امروز هم دولت آقای روحانی اگر بخواهد موفقیت‌های بزرگ‌تر درمذاکرات به دست آورد، باید به رهنمودهای مقام معظم رهبری و خطوط قرمز مورد تأیید ایشان کاملا عمل کند. البته منظورم این نیست که به این رهنمود‌ها عمل نمی‌شود، ولی هر چه بیشتر و کامل‌تر عملی شود، دستاوردهای بیشتری در مذاکرات با ۱+ ۵ خواهیم داشت و با سربلندی بیشتر از مذاکرات عبور خواهیم کرد.

 

آمریکا دیگر آمریکای سال پیش نیست
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه آمریکا امروز دیگر آمریکای سی سال پیش و پانزده سال زمان آقای بوش نیست خاطر‌نشان کرد: ‌آمریکا امروز در منطقه دست به دامن عربستان، اسراییل و در اروپا دست به دامن فرانسه و انگلیس شده ‌تا در منطقه خلأ بیرون رفتن آمریکا را از منطقه خاورمیانه پر کند.

 

رضایی تصریح کرد: ‌ برخی می‌گویند آمریکا می‌خواهد به سمت آسیا رود یعنی مسالهٔ چین، کره، و ژاپن را دنبال کند؛ اما برخی می‌گویند آمریکایی‌ها نمی‌توانند هم در اوکراین وهم در منطقه و هم در آسیا چند هندوانه را بلند کنند؛ بنابراین اسراییل و عربستان و انگلیس و فرانسه مجموعه‌ای هستند که آمریکا از طریق آن‌ها می‌خواهد کاهش حضور مستقیم خود به سبک آقای بوش را در منطقه حل و فصل کند که این مسأله تغییرات ژئوپولتیک را در منطقه به وجود خواهد آورد.

 

وی با اشاره به تشکیل کنفدراسیون گسترده برای فروش تسهیلات نظامی در منطقه توضیح داد: عربستان ۶۵ میلیارد دلار قرارداد خرید سلاح بسته است، امارات متحده ۳۵ میلیارد دلار قرارداد داشته ‌و با قطر و کویت و دیگر کشور‌ها حدود ۱۴۰ میلیارد دلار طی سال گذشته و دو سال آینده از منطقه به سمت کشورهای غربی خواهد رفت و سلاح‌های مدرن آن‌ها به اینجا می‌آیند. لازمه این کار این بود که به یمن حمله شود.

 

آل سلمان به دنبال حذف آل سعود است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه حمله به یمن منافع غرب و اسراییل را تامین می‌کند تصریح کرد: آقای ملک سلمان خاندان خود را می‌خواهد با جنگ در آل سعود تثبیت کند. مشابه کاری که صدام انجام داد و جنگ عاملی برای تثبیت صدام حسین در عراق بود. بنابراین امروز حمله به یمن برای تثبیت خاندان سلمان در عربستان است که می‌خواهد سلطنت را در عربستان موروثی کند.

 

وی با اشاره به اینکه سلمان قطعا پروسه جنگ یمن را طولانی خواهد کرد خاطر نشان کرد: سلمان می‌خواهد با ایجاد مصیبت زیاد برای مردم یمن و طولانی شدن جنگ خاندان خود راتثبیت کند و به نظر من طی ماههای آینده تعداد زیادی از سران سعودی توسط آقای سلمان زندانی خواهند شد و یا کشته می‌شوند.

 

رضایی با بیان اینکه مردم باید بدانند که عربستان به بهانه جنگ به دنبال تسویه حساب شخصی است گفت: مردم باید بدانند بازار بزرگ تسلیحاتی برای غرب درست کردند تا میلیارد‌ها دلار سلاح در منطقه به فروش برسد و از طرف دیگر امنیت اسراییل را تامین کنند.

 

مردم،رسانه ها و جناح های سیاسی هشیار باشند

رضایی از رسانه‌ها درخواست کرد که واقعیت‌های منطقه را برای مردم توضیح دهند و تصریح کرد: ملت ایران فقط به مسائل داخلی خود توجه نمی‌کنند بلکه به مسائل منطقه و بین‌الملل نیز اهمیت می‌دهد.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امسال از سالهای بسیار مهم در ابعاد داخلی و خارجی کشور است توضیح داد: از یک طرف مذاکرات ایران با قدرت‌های بین المللی را داریم که باید امسال به فینال برسد و نتیجه بگیریم و از طرف دیگر انتخابات مجلس و خبرگان رهبری در پیش روست. همچنین در منطقه با نا امنی شدید مواجه هستیم که طی سالهای آینده ادامه دارد.

 

وی تاکید کرد: ما به شدت نیازمند آرامش و همکاری در کشور هستیم. یعنی آرامش در جامعه و همکاری جناحهای سیاسی با دولت‌مردان. که این دو می‌تواند باعث عبور موفقیت آمیز کشور از شرایط پیش رو شود. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد:‌از دولتمردان و جناح‌های سیاسی می‌خواهیم که رقابت‌های انتخاباتی را به نحوی مدیریت کنند که منافع ملی آسیب نبیند و ارزشهای انقلاب تضعیف نشوند.

 

رضایی با تاکید بر این که امسال به شدت نیازمند آرامش ، همکاری ، بیداری و هوشیاری، در میان اعضای جامعه هستیم اظهار کرد:‌امیدواریم با توجه به سالی که مقام معظم رهبری هوشمندانه برای دولت و ملت با عنوان همراهی و همزبانی و همدلی تعیین کردند با موفقیت امسال را پشت سر بگذاریم.

 

تمام تلاش ایران برای توقف حمله عربستان است

رضایی همچنین در پاسخ سوالی در مورد اقدامات ایران در مورد جنگ یمن اضافه کرد: تمام تلاش دولت ایران و مسئولین ما این است که هر چه زودتر آتش جنگ در یمن خاموش شود و عربستان بیش از این ادامه ندهد لذا از ظرفیت‌های خود درمنطقه، سطح بین‌المللی و سران کشورهای اسلامی استفاده می‌کنیم و آقای رئیس جمهور و وزیر خارجه و دیگر مسئولان در حال تلاش برای خاموش کردن این جنگ هستند.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی در مورد فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر این که ملت ایران هر تجاوزی را پاسخ می‌دهند افزود: در مورد تهدیدات وزیر دفاع آمریکا و اسراییل باید بگویم که اینها بیشتر جنبه زوزه کشیدن از فاصله‌ی دور دارند که به دنبال دستاورد در مذاکرات هسته‌ای هستند.

 

وی ‌ بابیان اینکه آمریکایی‌ها مثل گرگ دندان ریخته‌ای هستند که می‌خواهند با سر و صدا امتیاز بگیرند، خاطر نشان کرد:دولت و ملت ایران متوجه هستند و فریب زوزه‌ها را نمی‌خورند ودولت ایران به طورجدی در صحنه حضور دارند تا حقوق ملت ایران را استیفا کنند.

 

رضایی تصریح کرد: ‌اگر آمریکا به سرش بیافتد که کاری کند با اطمینان می‌گویم که نیروهای مسلح امروز ما چنان درسی به آمریکا و اسراییل می‌دهند که برای همیشه نگاه به ایران را بر گردانند. و تا اسم ایران می‌آید نفسها در سینه‌هایشان حبس شود.

 

رضایی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا در جلسه امروز مجمع در مورد رفع حصر موسوی و کروبی صحبت شده است، یادآور شد:‌این موضوع اصلا ارتباطی به مجمع تشخیص ندارد.

 

وی همچنین در پاسخ به این سوال که در سیاست‌های کلی برنامه ششم چه تمهیداتی برای کاهش وابستگی به نفت در نظر گرفته شده است توضیح داد: سهم صندوق توسعه ملی را بالا گرفتیم. که برای استقلال بودجه دولت از نفت است و این که بتوانیم ثروت ملی را برای نسل آینده داشته باشیم. همچنین برای این سیاست‌ها تاکید بر پرهیز از خام فروشی شده است و برخی از زمینه های مناسب مثل توسعه سواحل، مورد توجه قرار گرفته است و به طور کلی اقتصاد مقاومتی از کانونهای توجه ما در سیاست‌های کلی برنامه ششم بوده است. که از این به بعد سیاست‌ها تبدیل به احکام خواهد شد و ان شاء الله عملیاتی می‌شوند.

 

رضایی در پاسخ به این سوال که با توجه به طرح کنگره امریکا در موردتوافق نهایی 1+5 با ایران نظر شما چیست گفت؟ مسئولین و مذاکره کنندگان ما جواب این سوال را خواهند داد.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که بررسی سیاست‌های کلی انتخابات چقدر طول خواهد کشید تاکید کرد: فکر می‌کنم بیشتر از خرداد ماه طول نکشد و ما بتوانیم سیاست‌های کلی انتخابات را در خرداد ماه تحویل دهیم.

ارسال نظر