محسن رضایی در گفت‌و‌گو با المیادین مطرح کرد؛
کد خبر: ۱۲۷۸|
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۱:۵۵
دکتر محسن رضایی در تشریح وضعیت منطقه پس از تجاوز آل سعود به مردم یمن، با شبکه عربی المیادین به گفتگو نشست.
  عربستان میلیارد‌ها دلار خرج می‌کند، آمریکا نفعش را می‌برد

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران با هشدار درباره پیامدهای گرفتار شدن عربستان سعودی در باتلاق یمن، بحث سپر موشکی را نیرنگ آمریکا دانست و افزود، صحبت از تهدیدات ایران برای به راه انداختن رقابت تسلیحاتی و فروش سلاح است.

 

این کلاه بزرگی است که آمریکایی‌ها، بر سر سران کشورهای اسلامی می‌گذارند. ما برای دفاع از خودمان، متوقف نمی‌شویم و در راه دفاع به هر سلاحی که لازم باشد جز بمب اتم و بمبهای شیمیایی و میکروبی که جنگ افزارهای ممنوعه هستند، خودمان را تجهیز خواهیم کرد. تسلیحات ما برای دفاع از عراق و سوریه، عربستان، قطر، امارات است. موشک‌های ما، موشک‌های دفاع از جهان اسلام است. موشک‌های دفاع از لبنان و فلسطین است. اینکه موشک‌های ایران تهدید است، بهانه است. این‌ها آمده‌اند چیزی را درست کرده‌اند و اسمش را تهدید ایران گذاشته‌اند تا سلاح بفروشند. می‌خواهند سپر موشکی را به بهای پول میلیارد‌ها بشکه نفت به کشورهای همسایه بفروشند. در حقیقت می‌خواهند پولهایی که بابت نفت به کشورهای اسلامی می‌دهند را به عنوان فروش نفت از جیب ملت‌ها بیرون بکشند و به بانک‌های غربی برگردانند. وی با اشاره به اینکه به هیچ وجه نمی‌خواهیم ایران و سعودی رو در روی هم بایستند و خودشان نیز این را می‌دانند، افزود: شاهد بودیم که در روزهای آغازین حمله به یمن چگونه بورس‌های منطقه سقوط کردند، زیرا تصور می‌کردند جنگ بین ایران و سعودی است.

 

فرمانده اسبق سپاه تأکید کرد: اگر بخواهیم امنیت منطقه را هدف قرار دهیم با یک حرکت کوچک ما بورس‌های امارات و دیگر کشورهای منطقه ظرف بیست و چهار ساعت سقوط می‌کنند، ولی ما به هیچ وجه به چنین چیزی فکر نمی‌کنیم. در این شرایط به سعودی توصیه می‌کنیم زیاد در باتلاق یمن فرو نرود زیرا نمی‌تواند از آن خارج شود.

 

*دکتر محسن رضایی در تشریح وضعیت منطقه پس از تجاوز آل سعود به مردم یمن، با شبکه عربی المیادین به گفتگو نشست .مشروح این گفت و گو به شرح زیر است.

 

مرز شکنی در منطقه ۷۰ سال است راه افتاده است
به گزارش «تابناک» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مجمع، محسن رضایی در بخشی از این گفت‌و‌گو با اشاره به پدیده مرزشکنی در منطقه خاورمیانه گفت: هفتاد سال است در منطقه مرکزی جهان اسلام، مرز‌شکنی به راه افتاده است؛ اول صهیونیست‌ها، بعد صدام و سپس تکفیری‌ها دنبال این ‌بودند و الان حکام آل سعود از تغییر مرزهای منطقه سخن می‌گویند.

 

دکتر رضایی در این گفت‌و‌گو تأکید کرد: انشاءالله روزی بیاید که یک امنیت پایدار در سراسر جهان اسلام برقرار بشود و به جای این کشتار‌ها و خونریزی‌ها، جهان اسلام بتواند موقعیت بین المللی‌اش را در سطح جهان پیدا کند و بتوانیم به آن فرهنگ و تمدن عظیمی که جهان اسلام داشته ‌برسیم. امیدوارم رسیدن به آن روز، خیلی طولانی نشود و به این هدف مشترکمان برسیم و ملت‌های مسلمان با یکدیگر متحد بشوند و بتوانیم قابلیت‌های خودمان در علم و صعنت و فناوری و تمدن را نشان دهیم.

 

سران سعودی درک درستی از وقایع ندارند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: الان چند روزی است که هواپیماهای رژیم آل سعود، حملات خودشان را روی صعده متمرکز کرده‌اند و روزانه ۱۱۰ تا ۱۲۰ سورتی پرواز دارند و دیوانه‌وار همه چیز را مورد تهاجم قرار می‌دهند. این رفتار نشان می‌دهد که آن‌ها می‌خواهند شکست خودشان را بپوشانند. ادعا می‌کنند ‌هدفمند حمله می‌کنند. زمانی که ۴۰۰۰ هزار نفر را شهید ‌و ۶۵۰۰نفر را زخمی کرده‌اید، این چه هدفمندی‌‌ است؟ نبرد یمن جنگ نظامی نیست. جنگ با آب و غذاست. جنگ با خانواده‌ها و زنان و کودکان است. جنگ با سوخت است. الان مردم یمن آب و غذا می‌خواهند. هواپیماهای سعودی، مراکز توزیع برق را تخریب کرده‌اند. مراکز پخش آب آشامیدنی و پمپ‌های بنزین را منهدم کرده‌اند. جایگاه‌های سوختی که مورد استفاده مردم است برای زندگی و کار کشاورزی‌شان. برای همین است که می‌گوییم جنگ یمن، نبرد نظامی نیست. این وضعیت بسیار زشتی است برای حکام سعودی که با یک کشور اسلامی چنین کاری را انجام می‌دهند.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت با انتقاد از جنگ افروزی سعودی‌ها افزود: ما فکر می‌کنیم ‌ارتش سعودی یا سران آن درک درستی از وقایع ندارند. چیزی که در صحنه می‌بینیم با هیچ جنگ منطقی و اصول استاندارد سازگاری ندارد. این‌ها الان از انواع بمب‌های ممنوعه مانند بمب ناپالم و آتش زا استفاده می‌کنند، بدون اینکه هدفشان مشخص باشد. عدن را دو هفته پیش با روزانه ۱۵۰ سورتی پرواز بمباران کردند. این نکته سؤال برانگیز است. زیرا شواهد نشان از یک جنگ بچگانه و بی‌هدف و بدون نتیجه است.

 

الان این‌ها ادعا دارند که صعده مرکز حوثی‌هاست. حوثی‌ها، مردم‌اند. در خیلی از کشورهای اسلامی طوایف مختلفی زندگی می‌کنند. آیا آل سعود می‌خواهد همه قبایل حوثی را قتل عام کند؟ این کار که جز نسل‌کشی عنوانی ندارد؟ این نسل کشی با هلوکاست یا کشتار ارامنه فرقی پیدا نمی‌کند. حوثی‌ها طوایف زیادی هستند. جمعیت زیادی از مردم یمن را حوثی‌ها تشکیل می‌دهند. عربستان می‌خواهد علیه همه این طوایف بجنگد؟ این حملات کورکورانه است.

 

اقدام عربستان به ارتش رژیم صهیونیستی روحیه داده است

دکتر رضایی در‌باره تبعات حمله عربستان گفت: چهل روز ‌که این جنگ شروع ‌و تعداد روزهای این نبرد از مدت زمان حمله رژیم صهیونیستی به غزه و لبنان بیشتر ‌و قاعدتا فشار افکار عمومی جهانی ‌روی رژیم آل سعود بیشتر شده است. افکار عمومی مردم عربستان هم ناراحتی خود را بروز داده‌اند. از طرف دیگر، آل سعود به هدف مهمی هم دست پیدا نکرده‌ است. عربستان به دنبال آن است که راهی بیابد تا از این باتلاق بیرون بیاید. آن‌ها گرفتار شده‌اند و دنبال راه چاره‌ای می‌گردند تا فشار‌ها را کم کنند.

 

رضایی در تبیین واکنش جهان اسلام درباره حمله عربستان گفت: ما از حمله عربستان به یمن تعجب کردیم و الان بهتی جهان اسلام را گرفته و فکر می‌کنیم علت اینکه جهان اسلام حرکت بزرگی از خودش نشان نداده این است که کاملا در فکر رفته‌اند که جریان چیست؟! رژیم صهیونیستی از این حادثه خوشحال است. آمریکایی‌ها از این حادثه خوشحال هستند. تکفیری‌ها از این حادثه خوشحال هستند. از این خوشحالی‌ها می‌شود فهمید که منافع این جنگ بیشتر برای دشمنان جهان اسلام است. این نبرد متأسفانه به صهیونیست‌ها روحیه داده است. اقدام عربستان به ارتش رژیم صهیونیستی روحیه داده است.

 

تا حالا یک کشور حرف‌های سعودی‌ها را تأیید نکرده است

فرمانده کل سپاه پاسداران در زمان دفاع مقدس درباره نقش ایران در حوادث منطقه گفت: ایران در یمن حضور ندارد. از ابتدا در هیچ جایی حضور نداشتیم. اگر لبنان از ما کمک نمی‌خواست ما به لبنان نمی‌رفتیم. اگر صدام حسین به ایران حمله نمی‌کرد، با او هم کاری نداشتیم. دلیل حضور ایران را صدام آورد. او به ایران حمله کرد. این بهانه که الان سعودی‌ها می‌گویند که ایرانی‌ها در یمن هستند حرف‌های غیرمنطقی است. همه دنیا می‌دانند. تا حالا یک کشور مانند آمریکا یا سازمان ملل، حرف‌های سعودی‌ها را تأیید نکرده است. اگر ما در یمن حضور داشتیم آمریکایی‌ها سروصدایشان بلند می‌شد. فرانسه و انگلستان باید داد و بیدادشان بلند می‌شد. پس ایران آنجا حاضر نبوده است.

 

دلایل حمله عربستان به یمن

رضایی در تشریح دلایل حمله عربستان به یمن گفت: به نظرم حمله سعودی‌ها به یمن چند دلیل دارد؛ یکی اینکه معمولا وقتی کودتاچیان می‌خواهند موقعیت خودشان را در ‌یک کشور تثبیت کنند، جنگ راه می‌اندازند. صدام حسین وقتی می‌خواست موقعیت خودش را در ‌عراق تثبیت کند، آقای حسن البکر را کنار گذاشت و بعد جنگ را به راه انداخت تا در دوران جنگ بتواند رقبایش را تسویه کند. این کاری که ملک سلمان و آقایان انجام دادند برای یک مقابله داخلی در درون خاندان آل سعود است. این‌ها با جنگ، قدرت خود را در عربستان افزایش می‌دهند. مخالفینشان را به بهانه جنگ سرکوب می‌کنند و قدرت را به دست می‌گیرند. این گروه برنامه دراز مدتی برای مسلط شدن بر رقبای خودشان در داخل عربستان دارند. می‌توان حدس زد که این جنگ را به راه انداختند تا خاندان سلمان سلطنت را در عربستان، موروثی کنند و باقی گروه‌های مدعی را کنار بگذارند.

 

یک دلیل دیگر از حمله به یمن، شکست عربستان در سوریه، بحرین و عراق است. معمولا کشورهایی که شکست می‌خورند، می‌خواهند با راه انداختن یک جنگ دیگر، ناکامی خود را جبران کنند. صدام هم به همین دلیل به کویت حمله کرد. اگر صدام در نبرد با ایران به پیروزی می‌رسید به کویت حمله نمی‌کرد.

 

حمله عربستان به یمن وجود یک برنامه سازمان یافته برای منطقه است

دکتر رضایی در ادامه موضوع مرز‌شکنی را توطئه آمریکا و اسرائیل دانست و گفت: دلیل دیگر حمله عربستان به یمن وجود، یک برنامه سازمان یافته برای منطقه است. از زمانی که رژیم صهیونیستی در منطقه مطرح شده یک حرف واحدی از زبان ماجراجویان و جنگ طلبان در منطقه ما شنیده می‌شود. اسرائیل می‌گوید، من این مرز‌ها را قبول ندارم. ابتدا مسأله نیل تا فرات را مطرح کرد. بعد از صهیونیست‌ها، صدام آمد و گفت، چرا این همه کشور عربی باشد. صدام به دنبال آن بود که سه تا کشور عربی داشته باشیم. لبنان و سوریه و کشورهای حاشیه خلیج فارس هم جمع بشوند و همه در عراق، عربستان و مصر تجمیع شوند. این سخن را از زبان گروه داعش هم به شکل دیگری می‌شنویم. داعشی‌ها می‌گویند این مزرهایی که ما الان داریم متعلق به تقسیمات جنگ جهانی دوم است. این مرز‌ها باید برداشته شود. کاری که عربستان هم عملا آن را انجام داده، اجرای چنین ایده‌ای است. من اسم این پدیده را مرزشکنی می‌گذارم. هفتاد سال است ‌در منطقه مرکزی جهان اسلام، مرز‌شکنی به راه افتاده است. اول صهیونیست‌ها، بعد صدام، بعد تکفیری‌ها و الان هم حکام آل سعود همین حرف را می‌گویند.

 

تبعات حمله عربستان به یمن

دکتر رضایی سپس به دامنه تبعات حمله عربستان پرداخت و افزود: این‌ها یمن را‌‌ رها نمی‌کنند. در ذهنشان حمله به کشورهای عربی دیگر هم هست. در سپتامبر سال گذشته حمله کردند و منطقه خفجی را از کویتی‌ها گرفته‌اند. موضع ایران دقیقا متفاوت با این طرح است. ما نگفته‌ایم که مرز کشوری باید مخدوش بشود. ما می‌گوییم مرز عراق، بحرین، امارات متحده عربی، کویت، قطر، سوریه، لبنان، فلسطین، عربستان و یمن باید حفظ بشود. پرچم دار مرز‌شکنی در منطقه عربستان سعودی است. توسعه طلبی حکام سعودی، دلیل دیگری برای جنگ با یمن است.

 

دکتر رضایی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به دعوت اوباما از سران عرب پرداخت و گفت: یکی از دلایل دعوت اوباما از سران عرب به گفت‌وگو با وی در آمریکا این است که آن‌ها تمایل دارند در رابطه با ایران و موضوع مذاکرات هسته‌ای گفت‌وگو کنند و بگویند ‌در مذاکره با ایران‌ چه کرده‌اند و چه می‌خواهند بکنند. مسأله دوم این است که اکنون بهترین فرصت برای براه انداختن یک رقابت برای قراردادهای فروش تسلیحات است. عربستان الان ۶۵ میلیارد دلار از آمریکا، انگلیس و فرانسه تسلیحات خریده است. امارات متحده عربی ۳۵ میلیارد دلار، قطر، کویت و دیگر کشورهای منطقه چیزی نزدیک ۱۴۰ میلیارد دلار، پول مردم منطقه را جمع ‌و روانه جیب کارخانجات و دلالان سلاح می‌کنند. یک دلیل برای جلسات اینچنینی همین است که آمریکا به عربستان این پیام را بدهد که خیالتان راحت باشد. ما با شما قرارداد نظامی و امنیتی می‌بیندیم و اسلحه می‌فروشیم که ایران به شما حمله نکند! آیا ایران تهدید منطقه است یا اسرائیل و آمریکا؟

 

کلاه بزرگی است که آمریکایی‌ها، بر سر سران کشورهای اسلامی می‌گذارند

این کلاه بزرگی است که آمریکایی‌ها‌ بر سر سران کشورهای اسلامی می‌گذارند. ما برای دفاع از خودمان، متوقف نمی‌شویم و در راه دفاع به هر سلاحی که لازم باشد جز بمب اتم و بمبهای شیمیایی و میکروبی که جنگ افزارهای ممنوعه هستند، خودمان را تجهیز خواهیم کرد. تسلیحات ما برای دفاع از عراق و سوریه، عربستان، قطر، امارات است. موشک‌های ما، موشک‌های دفاع از جهان اسلام است. موشک‌های دفاع از لبنان و فلسطین است. اینکه موشک‌های ایران تهدید است، بهانه است. این‌ها آمده‌اند چیزی را درست کرده‌اند و اسمش را تهدید ایران گذاشته‌اند تا سلاح بفروشند. می‌خواهند سپر موشکی را به بهای پول میلیارد‌ها بشکه نفت به کشورهای همسایه بفروشند. در حقیقت می‌خواهند پول‌هایی که بابت نفت به کشورهای اسلامی می‌دهند را به عنوان فروش نفت از جیب ملت‌ها بیرون بکشند و به بانک‌های غربی برگردانند.

 

میلیارد‌ها دلار عربستان باید خرج این جنگ کند و آمریکا نفعش را ببرد‌

دکتر رضایی در تحلیل وقایع منطقه در دو دهه اخیر گفت: بعد از فروپاشی شوروی، یک خلأ قدرت در منطقه پیدا شد. آقای بوش تلاش کرد، ‌عراق و افغانستان را اشغال کند و همزمان اسرائیل به لبنان حمله کند و آقای اسد را هم ساقط کنند و آمریکا در منطقه پایگاه‌های نظامی درست کند. این طرح بوش شکست خورد. اوباما که آمد بر سر یک دو راهی قرار گرفت. یا باید لشکرهای آمریکا را وارد سوریه و عراق و یمن کند یا اصطلاحا یک سواری مجانی بگیرد؛ یعنی به جای لشکرهای آمریکا، لشکرهای عربستان در یمن بجنگند. به این ترتیب، از نیروهای آمریکایی، کسی کشته نمی‌شود. آمریکا هم هزینه‌ای نمی‌دهد. پولی هم خرج نمی‌کند. میلیارد‌ها دلار عربستان باید خرج این جنگ کند و آمریکا نفعش را ببرد. تنگه باب المندب با کشتار مردم یمن توسط ارتش عربستان و با پول عربستان در اختیار آمریکا قرار بگیرد.

 

همان حمله‌ای که به عراق شد چند هزار نفر آمریکایی کشته شدند. چند هزار آمریکایی در افغانستان کشته شدند. حالا به این فکر افتاده‌اند که چرا ما کشته بدهیم. وقتی می‌شود که مسلمانان با مسلمانان بجنگند چرا افکار ضد آمریکایی را در جهان اسلام تقویت کنیم. لذا این توطئه حساب شده‌ای است.

 

فقط با یک حرکت کوچک تمام بازار بورس امارات متحده ظرف ۲۴ ساعت سقوط می‌کند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت درباره توطئه تجزیه کشورهای منطقه افزود: دشمنان به فکر تجزیه منطقه هستند. آن‌ها می‌خواهند سوریه دو کشور شود. یک کشور در شمال سوریه، در حاشیه رودخانه فرات و به پایتختی شهر حلب‌ و در جنوب کشور سوریه جنوبی به پایتختی دمشق تشکیل شود. می‌گویند کنترل دو سوریه کوچک بهتر از سوریه فعلی انجام خواهد شد. برای عراق هم سه کشور را برنامه ریزی کرده‌اند. یک کشور با پایتختی موصل یا اربیل، یک کشور مرکزی با پایتختی بغداد و یکی هم عراق جنوبی. به خیالشان تجزیه این دو کشور به پنج کشور، امنیت بیشتری برای رژیم صهیونیستی خواهد داشت و محور مقاومت از بین خواهد رفت. یمن هم به خاطر اینکه تنگه باب المندب برایشان اهمیت دارد و 60 درصد تجارت جهانی از باب المندب می‌گذرد. معتقدند که باید یمن جنوبی به مرکزیت عدن و یمن شمالی به پایتختی صنعا تشکیل شود. در نتیجه این طرح سه کشور بزرگ اسلامی را تکه تکه می‌کنند و عربستان می‌شود ژاندارم منطقه و ثروت مردم آن کشور به جای مقابله با رژیم صهیونیستی صرف نگهبانی از منطقه می‌شود.

 

ما معتقد به اتئلاف هستیم و به کشورهای اسلامی می‌گوییم که بیاییم روی چند اصل با یکدیگر توافق کنیم

دکتر رضایی در تبیین موضع ایران درباره تحولات منطقه گفت: موضع ایران در قبال این توطئه این است که می‌گوید باید از مرزهای فعلی و یکپارچگی کشور‌ها باید حمایت شود. همزمان در مقابل جبهه این تجاوز، جبهه مقاومت در منطقه شکل گرفته است. اهداف جبهه مقاومت این است که ما بایستی به تمامیت ارضی کشور‌ها احترام بگذاریم و از مداخله خارجی بیگانگان جلوگیری کنیم. ثانیا استقلال را بایستی به عنوان یک ارزش در منطقه گسترش بدهیم و اجازه ندهیم که قدرت‌های بین‌الملل ازکشورهای منطقه سواستفاده کنند. سوم اینکه با مقاومت دست جمعی این تهدیدات را خنثی کنیم. الان هم در حال نتیجه‌گیری هستیم و متکی بر همین شعار‌ها در سوریه و عراق و یمن مردم روی پای خودشان ایستاده‌اند و مبارزه می‌کنند. ما باید به سمت یک ائتلاف حرکت کنیم. ائتلاف مقاومت در برابر تجاوز. البته ما نمی‌خواهیم ‌ایران و عربستان روبه‌روی یکدیگر قرار بگیرند. روز اول که عربستان به یمن حمله کرد کل بازارهای بورس منطقه پنج شش درصد سقوط کرد، چون فکر می‌کردند. ما اگر بخواهیم منطقه را ناامن بکنیم فقط با یک حرکت کوچک تمام بازار بورس امارات متحده ظرف ۲۴ ساعت سقوط می‌کند. تمام بازارهای بورس منطقه که به آن بازار شیشه‌ای می‌گویند فرو‌می‌پاشد و بادکنک اقتصاد منطقه با کوچک‌ترین تحرک و علامت ایران می‌ترکد، ولی ما به دنبال چنین چیزی نیستیم. ما به عربستان توصیه می‌کنیم که جنگ را ادامه ندهد و وارد باتلاق نشود، وگرنه نمی‌تواند بیرون بیاید.

 

دکتر رضایی در پایان به بیان پیشنهادهایی خود برای پایان دادن به ناآرامی اخیر پرداخت و گفت: ما معتقد به اتئلاف هستیم و به کشورهای اسلامی می‌گوییم که بیاییم روی چند اصل با یکدیگر توافق کنیم؛ یکی اینکه هیچ کشوری حق نداشته باشد به کشور دیگر تجاوز کند. دوم آنکه مستقل از قدرت‌های بین‌المللی باشیم. سوم اینکه اجازه بدهیم مردم با انتخابات سرنوشت خودشان را انتخاب کنند. الان بین ما و عراق و سوریه و لبنان و حتی شاید ترکیه بتوانیم چنین اتئلافی را راه اندازی کنیم به نام ائتلاف مقاومت علیه تجاوزگری.

 

کلید واژه های مطلب: شبکه المیادین ، یمن ، محسن رضایی
ارسال نظر