کد خبر: ۱۲۸۱|
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۴:۴۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
به دنبال گفتگوی تفصیلی دکتر محسن رضایی دبیر محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام با شبکه تلویزیونی المیادین لبنان دفتر دکتر محسن رضایی تکذیبیه ای منتشر نمود.
تکذیبیه دفتر دکتر محسن رضایی در خصوص انتشار یک خبر

بسمه تعالی

به دنبال گفتگوی تفصیلی دکتر محسن رضایی دبیر محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام با شبکه تلویزیونی المیادین لبنان در روز دو شنبه مورخ 21/2/94که در آن ضمن تبیین ابعاد جنایات رژیم آل سعود از مظلومیت مردم یمن دفاع شده بود، برخی از رسانه های کشور از جمله یک روزنامه حاشیه ساز و چند سایت خبری اقدام به انتشار پیش خبر شبکه تلویزیونی المیادین به صورت ناقص و برجسته سازی کاذب نموده اند . از آنجا که مطلب موصوف در قالب پیش خبر و به صورت ناقص انتشار یافته ضمن تکذیب آن همکاران رسانه ای را به استفاده از متن کامل این مصاحبه در سایت رسمی مجمع تشخیص که یگانه مرجع رسمی انتشار اخبار این نهاد می باشد دعوت می نماید.

 

همانطور که دبیر محترم مجمع تشخیص مصلحت بارها گفته اند دولت سعودی در فاجعه حمله به یمن قطعاً دولتی متجاوز بوده و آغازگر جنگی تمام عیار علیه زنان و کودکان و مردم غیرنظامی شده است ، فلذا مردم یمن به هر طریق مشروع حق دارند از خود دفاع کنند و بی تردید اقدام حکام سعودی یک نسل کشی آشکار با حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی است. در این زمینه اصحاب رسانه و عموم مخاطبان را به دو نامه مهم دکتر رضایی به عبدالملک حوثی رهبر انقلاب یمن، قریب به ده گفتگوی خبری دبیر محترم مجمع در دو ماه گذشته و متن گفتگوی اخیر دکتر رضایی با شبکه المیادین که متن کامل و دقیق آن روز سه شنبه ساعت 16:15 در پایگاه اطلاع رسانی مجمع و عمده خبرگزاری های رسمی کشور انتشار یافته است  ارجاع داده تا معلوم شود چگونه یک موضع گیری روشن و محکم علیه جنایات آل سعود با سفسطه و غرض ورزی  محل قضاوت نادرست قرار گرفته است.

 

علی ایحال از رسانه های عمومی کشور که طی دو روز اخیر متن ناقص و کذب را انتشار داده اند اکیداً درخواست می شود بر اساس نص صریح قانون مطبوعات در اسرع وقت نسبت به اصلاح خبر و انتشار متن کامل مصاحبه اقدام نمایند. بدیهی است چنانچه رسانه های مذکور نسبت به اصلاح اشتباه خود اقدام ننماید حق شکایت قانونی در خصوص افتراء و نشر اکاذیب  محفوظ است.

 

دفتر دکتر محسن رضایی

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام


گفتنی است مشروح مصاحبه دکتر محسن رضایی با شبکه تلویزیونی المیادین به این شرح است :

 

دکتر محسن رضایی در تشریح وضعیت منطقه پس از تجاوز آل سعود به مردم یمن، با شبکه عربی المیادین به گفتگو نشست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضایی، محسن رضایی در این گفتگو با اشاره به پدیده مرزشکنی در منطقه خاورمیانه گفت: هفتاد سال است که در منطقه مرکزی جهان اسلام، مرز شکنی به راه افتاده است: اول صهیونیست ها، بعد صدام و سپس تکفیری ها دنبال این موضوع بودند و الان حکام آل سعود از تغییر مرزهای منطقه سخن می گویند.

 

دکتر رضایی در این گفتگو تاکید کرد: ان شاء الله روزی بیاید که یک امنیت پایدار در سراسر جهان اسلام برقرار بشود و به جای این کشتارها و خونریزی ها، جهان اسلام بتواند موقعیت بین المللی اش را در سطح جهان پیدا کند، آن فرهنگ و تمدن عظیمی که جهان اسلام داشته است را بتوانیم به آن برسیم. امیدوارم رسیدن به آن روز، خیلی طولانی نشود و به این هدف مشترکمان برسیم. امیدوارم ملت های مسلمان با یکدیگر متحد بشوند و بتوانیم قابلیت های خودمان در علم و صعنت و فناوری و تمدن را نشان دهیم.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام  افزود: الان چند روزی است که هواپیماهای رژیم آل سعود ، حملات خودشان را روی صعده متمرکز کرده اند و روزانه 110 تا 120 سورتی پرواز دارند و دیوانه وار همه چیز را مورد تهاجم قرار می دهند. این رفتار نشان می دهد که آنها می خواهند شکست خودشان را بپوشانند. ادعا می کنند که هدفمند حمله می کنند. زمانی که 4000 هزار نفر را شهید کردید و 6500نفر را زخمی کرده اید، این چه هدفمندی ای است ؟ نبرد یمن جنگ نظامی نیست. جنگ با آب و غذاست. جنگ با خانواده ها و زنان و کودکان است. جنگ با سوخت است. الان مردم یمن آب می خواهند، غذا می خواهند. هواپیماهای سعودی، مراکز توزیع برق را تخریب کرده اند. مراکز پخش آب آشامیدنی را زده اند. پمپ های بنزین را منهدم کرده اند. جایگاه های سوختی که مورد استفاده مردم است برای زندگی و کار کشاورزی شان. برای همین است که می گوییم جنگ یمن، نبرد نظامی نیست. این وضعیت بسیار زشتی است برای حکام سعودی که با یک کشور اسلامی چنین کاری را انجام می دهند.

 

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت با انتقاد از جنگ افروزی سعودی ها افزود : ما فکر می کنیم که ارتش سعودی یا سران آن درک درستی از وقایع  ندارند. چیزی که در صحنه می بینیم با هیچ جنگ منطقی و اصول استاندارد سازگاری ندارد. اینها الان از انواع بمب های ممنوعه مانند بمب ناپالم و آتش زا  استفاده می کنند بدون اینکه هدفشان مشخص باشد. عدن را دوهفته پیش با روزانه 150 سورتی پرواز بمباران کردند. این نکته سوال برانگیز است. زیرا شواهد نشان از یک جنگ بچه گانه و بی هدف و بدون نتیجه است.

 

الان اینها ادعا دارند که صعده مرکز حوثی ها است. حوثی ها، مردم اند. در خیلی از کشورهای اسلامی طوایف مختلفی زندگی می کنند. آیا آل سعود می خواهد همه قبایل حوثی را قتل عام کند؟ این کار که جز نسل کشی، عنوانی ندارد؟ این نسل کشی با هلوکاست یا کشتار ارامنه فرقی پیدا نمی کند. حوثی ها طوایف زیادی هستند. جمعیت زیادی از مردم یمن را حوثی ها تشکیل می دهند. عربستان می خواهد علیه همه این طوایف بجنگد؟ این حملات کورکورانه است.

 

دکتر رضایی در باره تبعات حمله عربستان گفت : چهل روز است که این جنگ شروع شده و تعداد روزهای این نبرد از مدت زمان حمله رژیم صهیونیستی به غزه و لبنان بیشتر شده و قاعدتا فشار افکار عمومی جهانی بر روی رژیم آل سعود بیشتر شده است. افکار عمومی مردم عربستان هم ناراحتی خود را بروز داده اند. از طرف دیگر آل سعود به هدف مهمی هم دست پیدا نکرده، است. عربستان به دنبال آن است که راهی بیابد تا از این باتلاق بیرون بیاید. آنها گرفتار شده اند و دنبال راه چاره ای می گردند تا فشارها را کم کنند.

 

رضایی در تبیین واکنش جهان اسلام درباره حمله عربستان گفت: ما از حمله عربستان به یمن تعجب کردیم و الان بهتی جهان اسلام را گرفته و فکر می کنیم علت اینکه جهان اسلام حرکت بزرگی از خودش نشان نداده این است که کاملا در فکر رفته اند که جریان چیست؟! رژیم صهیونیستی از این حادثه خوشحال است. آمریکایی ها از این حادثه خوشحال هستند. تکفیری ها از این حادثه خوشحال هستند. از این خوشحالی ها می شود فهمید که منافع این جنگ بیشتر برای دشمنان جهان اسلام است. این نبرد متاسفانه به صهیونیست ها روحیه داده است. اقدام عربستان به ارتش رژیم صهیونیستی روحیه داده است.

 

فرمانده کل سپاه پاسداران در زمان دفاع مقدس درباره نقش ایران در حوادث منطقه گفت :

ایران در یمن حضور ندارد. از ابتدا در هیچ جایی حضور نداشتیم. اگر لبنان از ما کمک نمی خواست ما به لبنان نمی رفتیم. اگر صدام حسین به ایران حمله نمی کرد با او هم کاری نداشتیم. دلیل حضور ایران را صدام آورد. او به ایران حمله کرد . این بهانه که الان سعودی ها می گویند که ایرانی ها در یمن هستند حرفهای غیرمنطقی است. همه دنیا می دانند. تا حالا یک کشور مانند آمریکا یا سازمان ملل، حرف های سعودی ها را تایید نکرده است. اگر ما در یمن حضور داشتیم آمریکایی ها سروصدایشان بلند می شد. فرانسه و انگلستان باید داد و بیدادشان بلند می شد. پس ایران آنجا حاضر نبوده است.

 

 

رضایی در تشریح دلایل حمله عربستان به یمن گفت:

به نظرم حمله سعودی ها به یمن چند دلیل دارد. یکی این که معمولا وقتی کودتاچیان می خواهند موقعیت خودشان را در داخل یک کشور تثبیت کنند جنگ راه می اندازند. صدام حسین وقتی می خواست موقعیت خودش را در داخل عراق تثبیت کند، آقای حسن البکر را کنار گذاشت و بعد جنگ را به راه انداخت تا در دوران جنگ بتواند رقبایش را تسویه کند. این کاری که ملک سلمان و آقایان انجام دادند برای یک مقابله داخلی در درون خاندان آل سعود است. اینها با جنگ ، قدرت خود را در عربستان افزایش می دهند . مخالفینشان را به بهانه جنگ سرکوب می کنند و قدرت را به دست می گیرند. این گروه برنامه دراز مدتی برای مسلط شدن بر رقبای خودشان در داخل عربستان دارند. می توان حدس زد که این جنگ را به راه انداختند تا خاندان سلمان سلطنت را در عربستان، موروثی کنند و باقی گروه های مدعی را کنار بگذارند.

 

یک دلیل دیگر از حمله به یمن، شکست عربستان در سوریه ، بحرین و عراق است. معمولا کشورهایی که شکست می خورند می خواهند با راه انداختن یک جنگ دیگر، ناکامی خود را جبران کنند. صدام هم به همین دلیل به کویت حمله کرد. اگر صدام در نبرد با ایران به پیروزی می رسید به کویت حمله نمی کرد.

 

 

دکتر رضایی در ادامه موضوع  مرز شکنی را توطئه آمریکا و اسرائیل دانست و گفت :

دلیل دیگر حمله عربستان به یمن وجود یک برنامه سازمان یافته برای منطقه است. از زمانی که رژیم صهیونیستی در منطقه مطرح شده یک حرف واحدی از زبان ماجراجویان و جنگ طلبان در منطقه ما شنیده می شود. اسرائیل می گوید من این مرزها را قبول ندارم. ابتدا مساله نیل تا فرات را مطرح کرد. بعد از صهیونیست ها، صدام آمد و گفت چرا این همه کشور عربی باشد. صدام به دنبال آن بود که سه تا کشور عربی داشته باشیم. لبنان و سوریه جمع بشوند. کشورهای حاشیه خلیج فارس هم جمع بشوند و همه در عراق، عربستان و مصر تجمیع شوند. این سخن را از زبان گروه داعش هم به شکل دیگری می شنویم. داعشی ها می گویند این مزرهایی که ما الان داریم متعلق به تقسیمات جنگ جهانی دوم است. این مرزها باید برداشته شود. کاری که عربستان هم عملا به آن دست زده اجرای چنین ایده ای است. من اسم این پدیده را مرزشکنی می گذارم. هفتاد سال است که در منطقه مرکزی جهان اسلام، مرز شکنی به راه افتاده است. اول صهیونیست ها، بعد صدام، بعد تکفیری ها و الان هم حکام آل سعود همین حرف را می گویند.

 

دکتر رضایی سپس به دامنه تبعات حمله عربستان پرداخت و افزود:

اینها یمن را رها نمی کنند. در ذهنشان حمله به کشورهای عربی دیگر هم هست. در سپتامبر سال گذشته حمله کردند و منطقه خفجی را از کویتی ها گرفته اند. موضع ایران دقیقا متفاوت با این طرح است. ما نگفته­ایم که مرز کشوری باید مخدوش بشود. ما می گوییم مرز عراق، بحرین، امارات متحده عربی، کویت، قطر، سوریه، لبنان، فلسطین، عربستان و یمن باید حفظ بشود. پرچم دار مرز شکنی در منطقه عربستان سعودی است. توسعه طلبی حکام سعودی دلیل دیگری برای جنگ با یمن است.

 

دکتر رضایی در بخش دیگری از این گفتگو به دعوت اوباما از سران عرب پرداخت و گفت :

یکی از دلایل دعوت اوباما از سران عرب به گفتگو با وی در آمریکا این است که آنها تمایل دارند در رابطه با ایران و موضوع مذاکرات هسته ای گفتگو کنند و بگویند که در مذاکره با ایران، چه کرده اند و چه می خواهند بکنند. مساله دوم این است که اکنون بهترین فرصت برای براه انداختن یک رقابت برای قراردادهای فروش تسلیحات است. عربستان الان 65 میلیارد دلار از آمریکا، انگلیس و فرانسه تسلیحات خریده است. امارات متحده عربی 35 میلیارد دلار، قطر، کویت و دیگر کشورهای منطقه چیزی نزدیک 140 میلیارد دلار، پول مردم منطقه را جمع می کنند و روانه جیب کارخانجات و دلالان سلاح می کنند. یک دلیل برای جلسات این چنینی همین است که آمریکا به عربستان این پیام را بدهد که خیالتان راحت باشد ما با شما قرارداد نظامی و امنیتی می بیندیم و اسلحه می فروشیم که ایران به شما حمله نکند! آیا ایران تهدید منطقه است یا اسرائیل و آمریکا؟

 

این کلاه بزرگی است که آمریکایی ها، بر  سر سران کشورهای اسلامی می گذارند. ما برای دفاع از خودمان، متوقف نمی شویم و در راه دفاع به هر سلاحی که لازم باشد جز بمب اتم و بمبهای شیمیایی و میکروبی که جنگ افزارهای ممنوعه هستند، خودمان را تجهیز خواهیم کرد. تسلیحات ما برای دفاع از عراق و سوریه، عربستان، قطر، امارات  است. موشک های ما، موشک های دفاع از جهان اسلام است. موشک های دفاع از لبنان و فلسطین است.اینکه موشک های ایران تهدید است، بهانه است. این ها آمده اند چیزی را درست کرده اند و اسمش را تهدید ایران گذاشته اند تا سلاح بفروشند. می خواهند سپر موشکی را به بهای پول میلیاردها بشکه نفت به کشورهای همسایه بفروشند. در حقیقت می خواهند پولهایی که بابت نفت به کشورهای اسلامی می دهند را به عنوان فروش نفت از جیب ملت ها بیرون بکشند و به بانک های غربی برگردانند.

 

دکتر رضایی در تحلیل وقایع منطقه در دو دهه اخیر گفت :

بعد از فروپاشی شوروی، یک خلا قدرت در منطقه پیدا شد. آقای بوش تلاش کرد که عراق و افغانستان را اشغال کند و همزمان اسرائیل به لبنان حمله کند و آقای اسد را هم ساقط کنند و آمریکا در منطقه پایگاه های نظامی درست کند. این طرح بوش شکست خورد. اوباما که آمد بر سر یک دو راهی قرار گرفت. یا باید لشکرهای آمریکا را وارد سوریه و عراق و یمن کند یا اصطلاحا یک سواری مجانی بگیرد. یعنی به جای لشکرهای آمریکا، لشکرهای عربستان در یمن بجنگند. به این ترتیب از نیروهای آمریکایی، کسی کشته نمی شود. آمریکا هم هزینه ای نمی دهد. پولی هم خرج نمی کند. میلیاردها دلار عربستان باید خرج این جنگ کند و آمریکا نفعش را ببرد. تنگه باب المندب با کشتار مردم یمن توسط ارتش عربستان و با پول عربستان در اختیار آمریکا قرار بگیرد.

 

همان حمله ای که به عراق شد چند هزار نفر آمریکایی کشته شدند. چند هزار آمریکایی در افغانستان کشته شدند. حالا به این فکر افتاده اند که چرا ما کشته بدهیم. وقتی می شود که مسلمانان با مسلمانان بجنگند چرا افکار ضد آمریکایی را در جهان اسلام تقویت کنیم. لذا این توطئه حساب شده ای است.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت درباره توطئه تجزیه کشورهای منطقه افزود :

دشمنان به فکر تجزیه منطقه هستند . آنها می خواهند سوریه دو کشور شود. یک کشور در شمال سوریه، در حاشیه رودخانه فرات و به پایتختی شهر حلب. و در جنوب کشور سوریه جنوبی به پایتختی دمشق تشکیل شود. می گویند کنترل دو سوریه کوچک بهتر از سوریه فعلی انجام خواهد شد. برای عراق هم سه کشور را برنامه ریزی کرده اند. یک کشور با پایتختی موصل یا اربیل، یک کشور مرکزی با پایتختی بغداد و یکی هم عراق جنوبی. به خیالشان تجزیه این دو کشور به پنج کشور، امنیت بیشتری برای رژیم صهیونیستی خواهد داشت و محور مقاومت از بین خواهد رفت. یمن هم به خاطر این که تنگه باب المندب برایشان اهمیت دارد و شصت درصد تجارت جهانی از باب المندب می گذرد. معتقدند که باید یمن جنوبی به مرکزیت عدن و یمن شمالی به پایتختی صنعا تشکیل شود. در نتیجه این طرح سه کشور بزرگ اسلامی را تکه تکه می کنند و عربستان می شود ژاندارم منطقه و ثروت مردم آن کشور صرف نگهبانی از منطقه می شود به جای مقابله با رژیم صهیونیستی.

 

دکتر رضایی در تبیین موضع ایران درباره تحولات منطقه گفت :

موضع ایران در قبال این توطئه این است که می گوید باید از مرزهای فعلی و یکپارچگی کشورها باید حمایت شود. همزمان در مقابل جبهه این تجاوز، جبهه مقاومت در منطقه شکل گرفته است. اهداف جبهه مقاومت این است که ما بایستی به تمامیت ارضی کشورها احترام بگذاریم و از مداخله خارجی بیگانگان جلوگیری کنیم. ثانیا استقلال را بایستی به عنوان یک ارزش در منطقه گسترش بدهیم و اجازه ندهیم که قدرت های بین الملل ازکشورهای منطقه سواستفاده کنند. سوم اینکه با مقاومت دست جمعی این تهدیدات را خنثی کنیم. الان هم در حال نتیجه گیری هستیم و متکی بر همین شعارها در سوریه و عراق و یمن مردم  روی پای خودشان ایستاده اند و مبارزه می کنند. ما باید به سمت یک ائتلاف حرکت کنیم. ائتلاف مقاومت در برابر تجاوز. البته ما نمی خواهیم که ایران و عربستان روبروی یکدیگر قرار بگیرند. روز اول که عربستان به یمن حمله کرد کل بازارهای بورس منطقه پنج شش درصد سقوط کرد چون فکر می کردند .ما اگر بخواهیم منطقه را ناامن بکنیم فقط با یک حرکت کوچک تمام بازار بورس امارات متحده ظرف 24 ساعت سقوط می کند. تمام بازارهای بورس منطقه که به آن بازار شیشه ای می گویند فرو می پاشد و بادکنک اقتصاد منطقه با کوچکترین تحرک و علامت ایران می ترکد. ولی ما به دنبال چنین چیزی نیستیم. ما به عربستان توصیه می کنیم که جنگ را ادامه ندهد و وارد باتلاق نشود وگرنه نمی تواند بیرون بیاید.

 

دکتر رضایی در پایان به بیان پیشنهادات خود برای پایان دادن به ناآرامی اخیر پرداخت و گفت :

ما معتقد به اتئلاف هستیم و به کشورهای اسلامی می گوییم که بیاییم روی چند اصل با یکدیگر توافق کنیم یکی اینکه هیچ کشوری حق نداشته باشد به کشور دیگر تجاوز کند. دوم اینکه مستقل از قدرت های بین المللی باشیم. سوم اینکه اجازه بدهیم مردم با انتخابات سرنوشت خودشان را انتخاب کنند. الان بین ما و عراق و سوریه و لبنان و حتی شاید ترکیه بتوانیم چنین اتئلافی را راه اندازی کنیم به نام ائتلاف مقاومت علیه تجاوزگری.

  ​​

کلید واژه های مطلب: تکذیبیه ، شبکه المیادین ، محسن رضایی
ارسال نظر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
منوچهرلطفی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۵:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۳
0
0
سلام آقای حسین شریعتمداری توجه داشته باشندآمریکا و...مسلمان نبوده واعتقادبه زکات به معنای عام ندارندواعتقاد به عرضه وتقاضادارندمیخواهدسلاح باشد یایک خانم جوان نیمه برهنه و....فرقی ندارد بدنبال درامدهستندوکشورهای جهان میدانندایران قویترین سلاحهاراداردوفقط برای دفاع استفاده میکندودرکنارایران بدون هزینه درآرامش زندگی خواهند کرد وآمریکا و...اهدافشان برای ملت خودشان وسایر ملتهاآشکارشده وباعث شرمندگی ودرصورت ادامه قابل شکایت است