محسن رضایی در جمع تشکل‌های دانشجویی:
کد خبر: ۲۱۴۶|
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۰:۳۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
آمریکایی‌ها با بررسی‌هایی که انجام دادند متوجه شدند که ادامه تحریم‌ها و تشدید آن و حمله نظامی به ایران امکانپذیر نیست؛ بنابراین راه چهارم که عقب نشینی است را انتخاب و سعی کردند این عقب نشینی آبرومند باشد.

در صورت حمله آمریکا به ایران همه منافع آنها را مورد تهدید قرار می‌دهیمبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضایی، محسن رضایی عصر روز سه شنبه در طرح آموزش سیاسی فعالان تشکل‌های دانشجویی کشور در مجتمع آموزشی صنعت آب و برق در مشهد در خصوص سیاست خارجی به ویژه مسئله ایران و آمریکا گفت: بعد از پیروزی انقلاب چالش‌های زیادی با آمریکا داشته و در این مدت مذاکراتی هم صورت گرفته است، حتی در سال‌های اخیر رئیس جمهور آمریکا به رهبر معظم انقلاب نامه نوشت.

وی بیان داشت: باید رفتار آمریکا را در مدت این 38 سال با ایران را مورد تحلیل قرار دهیم و نمی‌توانیم به صورت سطحی و ساده لوحانه در مورد رفتار آنان را ارزیابی کرد و متوجه شویم در پشت برجام چيزي نهفته است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه آمریکا بعد از پیروزی انقلاب به مدت 10 سال رفتار خشونت آمیزی علیه ایران شروع کرد، خاطرنشان کرد: از جمله این رفتارها حوادث علیه ایران را می‌توان حادثه کردستان، کودتا علیه ایران، هشت سال دفاع مقدس و حمله شیمیایی صدام علیه ایران دانست.

رضایی یادآور شد: بعد از رحلت امام خمینی(ره) یک دوره تنش زدایی بین ایران و آمریکا را شاهد بودیم که این دوران تا زمان بوش ادامه یافت در این دوران تحریم‌ها کم جان بود و آمریکا تهدیدات نظامی نمی‌کرد.

وی با اشاره به اینکه در این دوران وضعیت سیاسی ایران نسبت به گذشته تفاوت پیدا کرده بود، افزود: دو رئیس جمهور ایران پا را خیلی فراتر گذاشته بودند و رویکردهای تازه‌ای در ایران شکل گرفته بود؛ اما پاسخ آمریکا به ایران از روی بی نیازی و تکبر بود تا جایی که بوش ایران را محور شرارت خواند. به تعبيري امريكايي ها به روي خوش دو ريس جمهور ايران سربالايي جواب دادند

عضو مجمع تشخیص مصلت نظام گفت: بوش قصد داشت به ایران حمله کند؛ اما عده‌ای از فرماندهان نظامی آمریکا او را از این کار منصرف کردند.

رضایی با اشاره به اینکه رفتار آمریکا از زمان بوش تا اوباما رفتار خشنی را با ایران داشتند، بیان داشت: بیشترین حرف‌ها، شعارها و قطعنامه‌ها در این دوران بود.

وی ادامه داد: اولین تحریم‌های سنگین از سال 89 شروع و تا سال 91 افزایش پیدا کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلت نظام با بیان اینکه این دوره ظاهر جنگ داشت؛ اما باطنی تحریم داشت، خاطرنشان کرد: «برجام» سرآغاز دوران جدید ما با آمریکاست.

رضایی افزود: امروز آمریکا در ظاهر مرحله‌ای به نام دوستی را نشان می‌دهد که گوىى می‌خواهد یکسری واقعیت‌ها را بپذیرد ولي رفتار او چيزي ديگر را نشان مي دهد ما باید رفتارهای آمریکا را بعد از پیروزی انقلاب مورد بررسی قرار دهیم و به این سوال که آیا در آمریکا یک تحول نسبت به ایران صورت گرفته یا اینکه رفتار آنان ظاهر سازی است و با یک مواجه جدید روبرو هستیم برسیم.

وی با بیان اینکه آمریکا در برابر ایران بر سر چهارراه تردید قرار داشت، بیان داشت: آمریکایی‌ها با بررسی‌هایی که انجام دادند متوجه شدند که ادامه تحریم‌ها و تشدید آن و حمله نظامی به ایران امکانپذیر نیست؛ بنابراین راه چهارم که عقب نشینی است را انتخاب کردند و سعی کردند این عقب نشینی آبرومند باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص مذاکرات هسته‌ای و برجام گفت: اوباما با این کار آمریکا را از یک باتلاق سیاسی خارجی بیرون کشید و کنگره باید به اوباما مدال بدهد، البته ما هم موفقیت‌هایی به دست آوردیم.

رضایی با بیان اینکه ما در مذاکرات چقدر امتیاز داده و چقدر امتیاز گرفته‌ایم و اکثر تحلیلگران کشور به آن می‌پردازند، گفت: این مسئله مهم است که بررسی کنیم که آمریکا در این مذاکرات عقب نشینی دوستانه و یا فریبکارانه انجام داده است.

وی به پیام شرکت ناسیونال برای ایجاد یک نمایندگی در ایران اشاره کرد و افزود: این کار ناسیونال یک بار فرهنگی دارد. کار این شرکت یعنی اینکه، می‌خواهند ما را مانند سابق مصرفی کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلت نظام ادامه داد: چرا شرکت های دارای تکنولوژی موتورهای هواپیمایی چنین پیامی را به ایران نمی‌دهند؟

رضایی گفت: به نظر من با وجود انكه رفتار آمریکایی‌هافریبکارانه است ما می‌توانیم با هوشیاری منافع خود را به دست آوریم؛ در غیر این صورت ضربه می‌خوریم.

عضو مجمع تشخیص مصلت نظام افزود: در برجام زمان‌بندی هایی که انتخاب کرده‌اند ناجوانمردانمه است؛ در دیپلماسی بايد بدانيم فریبکاری طرف مقابل را بايد با هوشياري خنثي كنيم، در صورت حمله آمریکا به ایران همه منافع آنها را مورد تهدید قرار می‌دهیم

رضایی در پاسخ به این سوال که آمریکا به دلیل ترس از حمله ایران به اسرائیل حمله نظامی به کشور ما نمی‌کند، گفت: بعد از مذاکرات این نظریه بسیار ضعیف شده؛ اما اگر آمریکا واقعا به ایران حمله نظامی کند نه تنها اسرائیل بلکه همه منافع آمریکا را مورد تهدید قرار می‌دهیم.

وی در خصوص قبول قطعنامه گفت: قطعنامه 598 در اوج اقتدار نوشته شد؛ اما ما آن را در اوج ضعف پذیرفتیم، بعد از قطعنامه آمریکا عراق را تقویت کرد تا شرایط هویچ و چماق را به وجود آورد.

عضو مجمع تشخیص مصلت نظام با بیان اینکه بعد از قطعنامه جنگ جدیدی شروع شد، خاطرنشان کرد: عراق دوباره خرمشهر را محاصره کرد و بعد از اینکه ایران ارتش عراق را شکست داد صدام قطعنامه را پذیرفت.

رضایی اضافه کرد: ما می‌خواستیم وارد عراق شویم؛ اما امام جلوی ما را گرفت و فرمود چیزی را که ما پذیرفته‌ایم حاضر به نقض آن نیستیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شما برای پایان دادن به جنگ آگاهانه نیروها را به غرب کشور بردید؟ گفت: مشکلی که در کشور داریم این است که برخی می‌خواهند در همه زمینه‌ها کارشناس باشند بهتر است قضاوت‌ها را از کسانی بشنوید که در آن زمینه کارشناس باشند یا به سخنان کارشناسان استناد کنند، کسانی که این صحبت‌ها را کردند سررشته نظامی ندارند.

دبیر مجمع تشخیص مصلت نظام در پاسخ به این سوال که چرا دوباره لباس پاسداری پوشیدید؟ گفت: 10 سال آینده بسیار مهم است جنگ‌های نیابتی و تکفیری‌ها، حوادث سوریه و عراق را داریم. در آینده در حوزه خلیج فارس حوادثی خواهیم داشت و من پیش بینی می‌کنم که عربستان با کویت و عمان درگیر شود.

رضایی ادامه داد: به نظر من بازگشت به ارزش‌های اول انقلاب تنها راه پیشرفت کشور است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا برخی از سیاسیون در خصوص برجام اظهار نظر نمی‌کنند و اینکه چرا در این موقعیت حساس مجلس به تعطیلات رفته؟ گفت: اینکه توافق برجام مراحل قانونی خود را طی کند به نفع دولت است و این توافق اکنون در شورای امنیت و مجلس در حال بررسی است.

عضو مجمع تشخیص مصلت نظام افزود: باید آرامش سطح جامعه را حفظ کنیم به همین خاطر باید در سطح جامعه درمورد برجام محتاطانه صحبت کنیم

کلید واژه های مطلب: محسن رضایی ، آمریکا ، برجام
ارسال نظر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
احمد علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۴
0
0
چشم امیدمون به حضور شما شماست