در دیدار با سفیر برزیل:
کد خبر: ۲۳۹۸|
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۰
دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با سانتیاگو ایرازابل مورائو، سفیر برزیل در تهران، دیدار و گفتگو کرد.

دکتر رضایی در ابتدای این دیدار گفت: ما تروریسم را در همه اشکال محکوم می کنیم و در اتفاقات تروریستی اخیر داعش در لبنان و فرانسه مراتب همدردی خود را با این ملت ها اعلام می کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اقدامات آمریکا از زمان به وجود آمدن گروه طالبان تا کنون که به نام مبارزه با تروریسم صورت گرفته گفت: این اقدامات، نه تنها طالبان را از بین نبرد، بلکه به ظهور گروه های افراطی و تکفیری مانند داعش منتج شد.ظهور گروه های افراطی مانند داعش، نتیجه اقدامات آمریکا است

وی با تشریح مواضع اصولی جمهوری اسلامی در موضوع سوریه گفت: امنیت و ثبات در سوریه و حق انتخاب مردم سوریه برای ایران اهمیت دارد. به عقیده ما، آمریکا و غربی ها باید بپذیرند که دولت قانونی بشار اسد برقرار باشد و مردم سوریه با شرکت در انتخابات، سرنوشت خود را انتخاب کنند، آنگاه همه چیز حل می شود.

دکتر رضایی با دعوت از برزیل برای همکاری بیشتر در مبارزه با تروریست ها و تکفیری ها گفت: ما با شما چالش های مشترک داریم و می توانیم با راه حل های مشترک، آنها را برطرف کنیم. ما در بحث امنیت به دنبال این نیستیم که برزیل، نیروی نظامی به منطقه خاورمیانه وارد کند اما می تواند همکاری های بیشتری با ما داشته باشد. در بحث تجارت نیز، برزیل می تواند با ایران به عنوان کشوری که با پانزده کشور هم مرز است، تعاملات تجاری گسترده تری داشته باشد. در 20 سال پیش وضعیت اقتصادی برزیل به دلیل بدهی های فراوان دشوار بود اما امروز شما از این مشکلات عبور کرده اید و گام های موثری برداشته اید.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به زمینه ها و ظرفیت های همکاری ایران و برزیل گفت: ما می توانیم در همه ابعاد اقتصادی، از جمله صنعت نفت و گاز و نیز کشاورزی همکاری های خود را با برزیل بیشتر کنیم.
دکتر رضایی افزود: ما دیگر به دوران تحریم ها، باز نخواهیم گشت. افق روشنی در فضای بین المللی پیش روی ایران است و از این منظر، اقدامات کشورهای آمریکای جنوبی را رصد می کنیم. بخش خصوصی ایران و برزیل می توانند با افزایش شناخت خود از یکدیگر و ظرفیت های دو طرف، به ایجاد بازارهای مشترک و گسترش روابط دو کشور کمک کنند.

سانتیاگو ایرازابل مورائو سفیر برزیل در این دیدار با ابراز خرسندی از دیدار با دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دولت و ملت برزیل برای نظام و مردم ایران، احترام زیادی قائل هستند و به وجود دموکراسی در ایران اعتقاد داریم و آن را نمونه مثال زدنی برای سایر کشورها می دانیم.
ظهور گروه های افراطی مانند داعش، نتیجه اقدامات آمریکا است
مورائو گفت: ما نیز امیدواریم همکاری های مشترک دو کشور تعمیق و گسترش پیدا کند و می توانیم با تشکیل کمیسیون های مشترک، سرمایه گذاری در کشورهایمان را افزایش دهیم بویژه پس از توافق هسته ای اخیر، زمینه این همکاری های مشترک بیشتر شده است.
سفیر برزیل در پایان گفت: ما بر این عقیده ایم که ثبات ایران نقش تاثیرگذاری در منطقه دارد و این موضوع در حل بحران سوریه نیز کارگشا است.​​
کلید واژه های مطلب: محسن رضایی ، سفیر برزیل ، برزیل ، داعش
ارسال نظر