کد خبر: ۲۸۳۸|
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۲۲:۱۹
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر پنجشنبه در سالروز عملیات بازی دراز، با حضور در این ارتفاعات در یادمان این عملیات، به شهدای عملیات غرور آفرین بازی دراز ادای احترام کرد.
به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضایی»؛ اوايل ارديبهشت ماه يادگار حماسه و عمليات غرور آفرين (بازي دراز) است و اين عمليات درحالي صورت گرفت كه رژيم بعثي با هجوم همه جانبه به سمت كشور و اشغال ارتفاعات مهم و حساس بازي دراز بر شهرستان‌هاي قصرشيرين، گيلان‌غرب و سرپل‌ذهاب تسلط يافته و تمام تحركات اين مناطق را زيرنظر داشت.

بيش از سه ماه طرح و نقشه دلاوران سپاه اسلام در قرارگاه مقدم غرب (نجف اشرف) و جان بركفان ارتش جمهوري اسلامي براي عمليات بازي دراز، از اول ارديبهشت‌ماه به مدت هشت روز در قالب نيمه گسترده برگزار شد.

پشتيباني خوب خلبانان جان بركف هوانيروز كرمانشاه و در راس آنها شهيد علي‌اكبر شيرودي سبب پيروزي رزمندگان دليراسلام شد ولي به علت حجم گسترده پشتيباني هوايي و پشتيباني آتش دشمن دستيابي به دوقله 1150 و 1100متري ميسر نشد.

در اين عمليات غرورآفرين 54 تانك و نفربر دشمن، 3 فروند هواپيما، دو چرخبال و دو دستگاه ادوات مهندسي دشمن منهدم و 12 دستگاه تانك و نفربر و 5 دستگاه ادوات مهندسي آنان به غنيمت گرفته شد.

در عمليات حماسه ساز بازي دراز همچنين يك هزار و 500 نفر از لشكر دشمن كشته و زخمي شد و 700 نفر از آنان به اسارت رزمندگان اسلام درآمدند.

اما پايان اين عمليات در روز هشتم ارديبهشت 1360 با شهادت خلبان تيز پرواز هوانيروز كرمانشاه، كبري نشين هميشه پيروز شهيد علي ‌اكبر (قربان) شيرودي همراه بود و اثبات اين جمله معروف كه مردان بزرگ با شهادت خود زودتر به معبود مي‌رسند.

ادای احترام سرلشکر محسن رضایی به شهدای عملیات غرورآفرین بازی دراز

همه ساله همرزمان شهدا از سراسر كشور در اين ايام با صعود به ارتفاعات بزرگ و معروف بازي دراز و برگزاري مراسم زيارت عاشورا ياد و خاطره رشادت‌هاي همرزمان خود را گرامي مي‌دارند و امسال نیز این مراسم با حضور گسترده رزمندگان دوران دفاع مقدس برگزار شد.

دراين مراسم همچنين ايثارگران، جانبازان، دانشجويان، امدادگران خواهر و برادر، فرماندهان سپاه، ورزشكاران، دانش آموزان و جمعی از جانبازان و رزمندگان كشور براي گراميداشت ياد و خاطره شهداي بازي دراز و اين عمليات حضور داشتند كه به صورت جمعي به ارتفاعات بازي دراز صعود كردند. در اين صعود سراسري چندين تن از فرماندهان نظامي به بازگويي خاطرات و چگونگي شرح عمليات آزادسازي پرداختند.

شهيد والا مقام و عارف به معارف ايثار و شهادت، شهيد دكتر بهشتي، براي بسيجيان و عاشقان چه زيبا بيان كرده است: «عرفان واقعي، خانقاهش در بازي دراز است»

در بزرگداشت یاد و خاطره شهدای عملیات غرورآفرین بازی دراز، محسن رضایی فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس با حضور در ارتفاعات بازی دراز، یاد و خاطر رزمندگان دلاور و بالاخص شهدای این عملیات را گرامی داشت و سخنان مهمی را مطرح کرد.
ارسال نظر