محسن رضایی:
کد خبر: ۳۱۰۳|
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۷
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی خوب است اما کافی نیست.
محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر روز جمعه دوازدهم شهریور در جمع دانشجویان بسیجی استان فارس در مجتمع یاوران ولایت شهر قم گفت: شهادت مظلومانه و غریبانه جواد الائمه(ع) را به شما تسلیت عرض می‌کنم و خوشحالم در جمع شما دانشجویان بسیجی هستم.

سرلشکر محسن رضایی گفت: کفار و منافقین می‌خواهند نور خدا را با دهان‌هاشان خاموش کنند ولی خدای متعال تصمیم گرفته این نور را به کمال برسانند؛  ولو کفار ناراحت باشند، خداوند تصمیم خودش را عملی می سازند. انقلاب ما نور الهی بود، هرچند این انقلاب مانند سایر انقلاب‌ها بعد سیاسی دارد و در مباحث بین المللی نیز حرف دارد اما با انقلاب‌های دیگر تفاوت دارد بلکه در امتداد انقلاب‌های انبیا است و دارای حرف‌زدن هایی ورای سیاست است. مخالفانش در مقابل جبهه خدا، ایستاده اند و خدای متعال مصمم است این انقلاب را در داخل و خارج از ایران به نتیجه برساند. 

رضایی افزود: به همین دلیل جبهه این انقلاب در داخل و خارج از مرزها است. این انقلاب نظام‌های ظالمانه جهانی را به چالش کشیده و یک جبهه بزرگ داخلی، منطقه‌ای و بین المللی بوجود آورده است. این جبهه گسترده سر آغاز تحول جهانی است. این انقلاب مبارزه جدی و زیر بنایی بین ما و غرب است و با یک مذاکره، مسائل ما با غرب حل شدنی نیست. انقلاب ما یک حرکت سیاسی مقطعی نیست و ماجرا با گفتگو با اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها حل نمی‌شود. البته ما ازگفتگو استقبال می‌کنیم وغرب از گفتگو ومناظره با انقلاب فرار می کند وجواب مارا با بمب می‌دهند. دیپلماسی آن‌ها برای پایان دادن به انقلاب از همان ماه‌های اول انقلاب شروع شد. در دی ماه 1357، شورای سلطنت تشکیل شد، تا امام از انقلاب منصرف بشود. تهرانی رئیس شورای سلطنت به امام نامه نوشت و درخواست ملاقات داد. امام استعفای تهرانی را شرط کرد و گفت: ما از اساس با سلطنت مخالف هستیم. از این حوادث توقف انقلاب اسلامی که ارزش‌های زیرساختی غرب را به چالش کشانده زیاد است زیرا انقلاب اسلامی ایران  فلسفه جدید سیاسی را مطرح می‌کند. این فلسفه با اندیشه انقلابات بشری متفاوت است.

رضایی گفت: انقلاب ما در داخل، منطقه وجهان جبهه مقاومتی را شکل داده است. شعارهای این انقلاب از زبان  مقام معظم رهبری قابل درک است زیرا او تنها رهبر و هادی انقلاب اسلامی است.  "اقتصاد مقاومتی" در داخل کشور،  "مقاومت سیاسی"  در منطقه و  "مقاومت ارزشی " درجهان مطرح است.

جایگاه اقتصاد مقاومتی درانقلاب اسلامی

در ایران سیاست فتح شده است. اقتدار وامنیت ایران تأمین شده است. ملت ما از تأسیس حاکمیت ونظم سیاسی عبور کرده و اکنون به ایستگاه اقتصاد رسیده‌ایم و در آن حرکتمان کند شده است. بنابراین ادامه انقلاب درداخل در جبهه اقتصادی جریان دارد. انقلاب درمنطقه دربعد سیاسی ادامه دارد.  در منطقه می‌گوییم ملت‌ها باید سرنوشت خود را تعیین کنند. نظام‌های سیاسی اسلامی در منطقه را پیگیری می‌کنیم و از استقلال و مرزهای کشورها دفاع می کنیم. مخالف تجزیه کشورها هستیم. از سوریه به همین دلیل دفاع می‌کنیم.  تا با مقاومت سیاسی خود، سرنوشت کشورهای منطقه به دست مردم باشد.

در جبهه جهانی برای حقوق بشر و تروریسم  تعریف داریم . اخیراً عربستان با کمک رژیم صهیونیستی و منافقین می‌خواهند معرکه‌ای را در پارلمان اروپا علیه جمهوری اسلامی به راه بیاندازند. دوستان ما در دولت وقت را از دست ندهند مثل کنفرانس سرانجام کشورهای اسلامی نشود. آنها می‌خواهند علیه ما قطعنامه بگیرند. حقوق بشر هم مانند پرونده هسته‌ای به یک ماجرای جدید تبدیل می‌شود. در این کارزار جنگ ما جنگ ارزش‌ها است.  مقاومت در داخل، منطقه و جهان در شرایط کنونی مکمل هم هستند. نام همه این جبهه‌ها در مقاومت خلاصه می شود.

اما اقتصاد مقاومتی به دلیل اینکه تا کنون هیچ انقلابی نتوانسته از این گذرگاه عبور کند مرحله‌ای بسیار مهم پیش روی انقلاب ماست. تنها انقلابی که به ظاهر از این مرحله عبور کرده چین است که یک نظام پیوندی درست کرده است. اقتصاد سرمایه داری را به نظام کمونیستی پیوند زده‌اند. آمریکایی‌ها نمی‌گذارند همین مدل هم در جایی تکرار شود. اگر انقلاب اسلامی از ایستگاه اقتصاد عبور کند اولین انقلابی است که با هویت خودش توانسته به عنوان یک انقلاب در دو قرن اخیر از ایستگاه اقتصاد عبور کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اهمیت اقتصاد در جامعه گفت: جهاد و جنگ به میدان اقتصاد کشیده شده  است. اقتصاد جنگ بزرگی است که به داخل ایران آمده است. ما همچنان در تحریم هستیم و بانک‌های جهانی زیر بار معاملات ارزی با ایران نمی‌روند در این موضوع راهکار ما اقتصاد مقاومتی است اما معنایش فقط ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی نیست. شغل خیلی مهم است. ما باید فقر و بیکاری را بیرون کنیم اما به چه شکلی؟ ما به دنبال یک نهضت اقتصادی هستیم. چگونه ما سرزمین‌های خودمان را در دفاع مقدس با یک نهضت آزادی کردیم، در اقتصاد هم باید یک نهضت داشته باشیم. اقتصاد مقاومتی باید سبک زندگی، الگوی مصرف و تولید ثروت را باید حل کند. اقتصاد مقاومتی نهضتی فرهنگی است، هم اجتماعی و هم اقتصادی و سیاسی است .

استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) گفت: آن روزی که کالاهای ایرانی بتواند سهم اول رادر اقتصاد و بازارهای منطقه را به دست بیاورد کمتر از آزادسازی خرمشهر نیست. کالاهای باکیفیت و با قیمت مناسب و با رعایت استانداردهای  سلامت و محیط زیست اگر داشته باشیم، بازارهای منطقه را فتح می کنیم. در بعد فرهنگی، از طریق نهضت فرهنگی می توانیم از نیروی جوانی نسل سوم و چهارم انقلاب استفاده کنیم و او را طرفدار انقلاب و اسلام کنیم. در سال اول جنگ ادبیات جنگ اینگونه بود: رمزها ببر و پلنگ بود. در سال های بعد، جای همین رمزها، یا زهرا و یا حسین شد و تحول انسانی بوجود آمد و در یک صحنه واقعی مردم تلاش نظام و نیروهای دلسوز را در آزاد سازی سرزمین‌های خود دیدند. در دوران جنگ مردم به حجاب و ظاهر ساده اهمیت می‌دادند چون می‌دیدند که آنهایی که با اخلاص می‌جنگند، برای آنها  و ایران و اسلام هستند.

رضایی گفت: نقش دانشگاه و دانشجویان در اقتصاد مقاومتی پر رنگ است. مقاله نوشتن دانشجویان درزمینه‌های اشتغال یک بعد از کار است. باید به دنبال مستقر کردن الگوی اقتصاد اسلامی در ایران باشید. بنابراین گفتمان سازی یکی از خواسته‌های مقام معظم رهبری از جوانان و نخبگان است که بتوانند  اقتصاد مقاومتی را برای مردم تبیین کنند و جلو تحریف اقتصاد مقاومتی را بگیرند. مطالبه گری دانشجویان و جوانان از مسئولین کشور  خواسته رهبری از شماست. شما از کسانی که می خواهند ماه‌های آینده و سال‌های آینده کشور را اداره کنند با مطالبه گری حرف بزنید و آن‌ها را پاسخگو کنید تا اقتصاد مقاومتی را اجرایی کنند. مقام معظم رهبری در جلسات با دانشجویان روی این نکته تأکید کردند که اقتصاد مقاومتی یک فکر و مطالبه عمومی است. این جمله را ایشان یک سال قبل از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی فرموده‌اند. در مورد شرکت‌های دانش بنیان تأکید فراوانی داشته‌اند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به دو بند ازسیاست های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و مطالبه گری و تبیین اقتصاد مقاومتی را وظیفه دانشگاهیان خواند و اضافه کرد: اقتصاد مقاومتی در خود دولت و دولت در اقتصاد مقاومتی مهم است. درآمدها و هزینه های دولت و شرکت های وابسته به دولت و بخشی از خدمات دولت به مردم باید در چارچوب اقتصاد مقاومتی باشد. دولت خودش را باید در این چارچوب اصلاح کند. دولت در اقتصاد مقاومتی جامعه هم باید فعالیت داشته باشد تا کسب و کار مردم و صعنتگران و کشاورزان اصلاح شود. رفتار بانک‌ها و بازارسرمایه در این بخش قابل تحلیل است. بخش سوم، تجارت ما با خارج است. تنوع تجارت در واردات و صادرات مهم است. باید به دنبال توازن تجاری باشیم و در صورت فشارهای ظالمانه در محدود سازی تجارت واقتصاد ما، باید تهاجم تجاری را مد نظر قرار بدهیم. مدیریت جهادی و فرهنگ سازی برای وارد کردن مردم به چرخه تولید با خلاقیت ابعاد دیگر اقتصاد مقاومتی است.

در ادامه این نشست صمیمانه، دانشجویان بسیجی سؤالات خود را با دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در میان گذاشتند، اولین پرسش دانشجویان به دلیل بازگشت دکتر رضایی به سپاه، اختصاص داشت که سرلشکر رضایی گفت: دلیل خروج من از سپاه، احساس خطر در عرصه اقتصاد بود. دو سال پیش با دیدن تهدیدات منطقه ای از جمله در سوریه و پیشروی های داعش از مقام معظم رهبری کسب اجازه کردم که با این لباس در سال‌های آخر عمرم در کنار آقا باشم. همچنین با لباس مقدس پاسداری در کارهایی مانند انتقال تجربه و آموزش فرماندهان هم مشغول هستم.

وی در خصوص حمایت مجمع تشخیص مصلحت از اقتصاد مقاومتی گفت: ما در مجمع ایده اقتصاد مقاومتی که از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح شده بود را طی دو سال به سیاست های اقتصاد مقاومتی کارشناسی کردیم وخدمت ایشان مشورت دادیم.  الان نظارت بر اجرای سند را در دستور کار قرار دادیم و مجمع به دنبال اجرای این نظارت است و باید پس از مرتفع کردن پاره‌ای از مشکلات به رهبر انقلاب گزارش بدهیم.

دانشجویی در مورد سرنوشت حاج احمد متوسلیان سوال کرد؛ فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: ایشان به عنوان فرمانده لشکر 27 حضرت رسول به لبنان اعزام شد و جاده بعلبک به همراه سه دیپلمات ایرانی اسیر شد و تا کنون اسرائیل و آمریکا در مورد این عزیزان اطلاعاتی نداده‌اند و زیر بار نمی‌روند. اخیرا اطلاعاتی به دست آمده و امیدواریم سرنخ ها به جایی برسد. نسبت به گذشته امیدوارتر شدیم. در همه دوره های سپاه و حزب الله و سپاه قدس فعالیت‌هایی برای پیگیری این عزیزان بوده و انجام شده.

رضایی در مورد رابطه ایران و عربستان  گفت: رابطه ما روز به روز دارد بدتر می‌شود و آن‌ها میخواهند همه پل‌ها را خراب کنند. به طور دیوانه وار دارند این پل‌ها را خراب می‌کنند. گویی می‌خواهند به سمت جنگ پیش بروند. قریب 400 هزار عرب به سارایوو رفته اند تا از جنگ عربستان و ایران فرار کنند. این وضعیت به سمت دیپلماسی و صلح نیست و به طرف جنگ می روند. تصور غلطی دارند که فکر می کنند که جنگ در خلیج فارس خواهد بود و ایرانی ها با آمریکایی درگیر خواهند شد. فکر نکرده اند که ما حساب این کارها را کرده‌ایم و آمریکا و توانایی‌هایش دیده‌ایم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد فعالیت ستاد اقتصاد مقاومتی در دولت گفت: اینکه دولت این ستاد را تشکیل داده خوب است اما کافی نیست. دولت باید ریل اقتصاد را عوض کند. تعریف پروژه در جهت اقتصاد مقاومتی ممکن است باشد اما تحول ایجاد نمی کند. امیدواریم این هشت ماه آخر دولت به نام نیک دولت در اقتصاد منتهی بشود.

دانشجویی در مورد مدل جدید قراردادهای نفتی سوال کرد و دکتر رضایی در پاسخ گفت: قراردادهای آی پی سی، دقیقا ضد اقتصاد مقاومتی است. خطرناک است و تعهدات زیادی برای ما ایجاد می کند که در صورت شکایت طرف مقابل خسارت‌های زیادی به ما وارد می‌کند. طراحان این قراردادها به دنبال تقویت سرمایه گذاری خارجی در ایران هستند که دیگر مسائل را مد نظر قرار نداده‌اند. اشکلاتش گفته شده و اصلاحاتی هم صورت داده‌اند اما اصلاحات انجام شده کافی نیست.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد حقوق‌های نجومی گفت: ریشه این حقوق های نجومی، عدم نظارت در میان مدیران کشور ماست. اگر حساسیت اعمال می شد و افکار مخرب در میان مدیران پیش نمی‌آمد شاهد این حقوق‌ها نبودیم. هر سه قوه عزم خود را برای مقابله با حقوق های نجومی مدیران نشان داده اند و این ناشی از تحرکات و مطالبات مردم و تأکید رهبر انقلاب در این فضا است.

وی در خصوص برجام گفت: ما چهار برجام داریم. برجامی که آمریکایی‌ها در کشور خود تصویب کردند. برجامی که شورای امنیت ملی ما تصویب کرده و برجامی که نمایندگان در مجلس رأی دادند و برجامی که رهبری با بیان شروطی پذیرفتند.سه برجام اول مورد قبول ما نیست. ما آنچه مقام معظم رهبری مصوب کردند و در آن شروط و ملاحظات را بیان داشتند را مد نظر قرار می‌دهیم. از جمله اینکه آمریکایی‌ها به تعهداتشان عمل کنند و نقض نکنند. الان آمریکایی‌ها در موارد مختلف به تعهداتشان عمل نکرده‌اند و در دو مورد نقض برجام داشته‌اند. کمیته نظارت باید فشار بیاورد. افکار عمومی هم باید مطالبه کنند تا برجام به درستی اجرا شود.

در ابتدای این نشست سرهنگ پاسدار قزل سفلی فرمانده ناحیه بسیج دانشجویی استان فارس ضمن خوش آمدگویی به سرلشکر پاسدار محسن رضایی، توضیحاتی در مورد سومین دوره استانی خط امام (ره) بیان کرد و گفت: جمع حاضر 440 نفر از مسؤولین پایگاه‌های بسیج دانشجویی استان فارس هستند که در دوره معرفتی، آموزشی و تربیتی برگزار شده است.
ارسال نظر