دکتر محسن رضایی در چهارمین همایش بین‌المللی علمی ولایت:
کد خبر: ۳۱۴۰|
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۳
تعداد نظرات: ۲ نظر
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در چهارمین همایش بین‌المللی علمی ولایت، در اهواز گفت: با دشمنانی که به اسم اسلام به جان انسان‌ها و آبروی اسلام آسیب می‌زنند، موظف به برخورد قاطعانه و بدون تردید هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح پنجشنبه اول مهرماه 1395 در تالار فجر اهواز، با تبریک عید غدیر خم گفت: در مسئله غدیر نمی‌خواهم از باب علمی وارد بشوم بلکه از باب مصداق وارد می‌شوم که اگر غدیر جدی گرفته می‌شد اکنون چه وضعی داشتیم. امروز، آرای مختلفی در مورد عقب‌ماندگی جهان اسلام مطرح است؛ برخی می‌گویند مشکل این است که فناوری در جهان اسلام نیست. برخی می‌گویند مشکل، کمبود علم و دانش در جهان اسلام است. اما من می‌خواهم بگویم مشکل، فقدان رهبری و ولایت و امامت در جهان است. جهان اسلام اتفاقاً همه‌چیز دارد و اگر هم نداشته باشد، می‌تواند به‌سرعت به‌دست بیاورد؛ لیکن رهبری ندارد. مثال من، از جنگ و دفاع و اقتداری است که ایران به‌دست آورده است. ایران قبل از انقلاب، فشنگ سلاح سبکش را از خارج وارد می‌کرد و شاهان ایران با دادن و ندادن فشنگ، امر و نهی می‌شدند. اما اکنون قدرت اول منطقه است و خود، تسلیحات و مهمات تولید می‌کند. موشک‌های ما برد 2000 کیلومتر را دقیق می‌زند. در ایران امنیت وجود دارد اما در کشورهای اطراف ایران ناامنی موج می‌زند. این اقتدار مربوط به امام جامعه و رهبری است و این ولایت است که به ما اقتدار بخشیده است.

استاد دانشگاه جامع امام حسین(ع) ادامه داد: از آیات شریف قرآن نیز در می‌یابیم که مسئله ولایت در جوامع اسلامی، اصل است. خدا، ولیّ مؤمنین است و آن‌ها را از تاریکی به نور راهنمایی و نزدیک می‌کند. ولایت شیطان، انسان‌ها را از تاریکی به ظلمت می‌برد. در جامعه اسلامی اگر ولایت، الهی نباشد شیطانی است. از طرف دیگر ولایت فقط در زبان نیست. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ولایت ارتباط با مردم و اهمیت دادن به انسان‌هاست. آن‌چنان‌که حضرت علی(ع) در نماز و در حال رکوع، انگشتر خود را به فقیر می‌بخشد. اگر با ولایت الهی باشیم موفق می‌شویم و اگر با ولایت شیطان باشیم ناکام می‌مانیم. خدا این ولایت را جبهه خودش می‌داند و کمک می‌کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، سخنانش را این‌گونه پی گرفت: شما در جوامع اسلامی نگاه کنید؛ ترکیه و عربستان را ببینید. ما به آقای اردوغان در زمان شهرداری استانبول کمک می‌کردیم. وقتی حزبشان انتخابات را پیروز شد، چند سالی خوب عمل می‌کرد. یادتان هست که در آن همایش بین‌المللی، مقابل شیمون پرز ایستاد و به غزه با فرستادن کشتی کمک کرد. خودش با 200 نفر به دمشق رفت و با آقای بشار اسد عکس انداخت. اما یک‌باره رفتار تغییر کرد و به عراق و سوریه لشکر کشید. به اسرائیل نزدیک و با روس‌ها درگیر شد. حالا که کودتا شده به روسیه نزدیک شده و عذرخواهی کرده است. رهبر کشور اسلامی نباید این‌همه تغییرات و نوسان داشته باشد.

رضایی همچنین اظهار داشت: در عربستان، تیمی تازه‌به‌دوران‌رسیده با هواپیماهایی که با پول بیت‌المال و از پول نفت مردم است، قریب دو سال است که صبح و شب مردم بی‌پناه یمن را بمباران می‌کنند. من فکر می‌کنم که این تیم باید به روان‌کاو مراجعه کنند! عکس‌هاشان را روان‌شناسان ما ببینند که چه مشکل روانی دارند. از روان‌شناسان ایران می‌خواهیم که از روی قیافه این‌ها، تشخیص بدهند مشکل روانی این تیم چیست؟

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: ما که نمی‌گوییم همه افراد در جهان اسلام، شیعه بشوند. اما عقلانیت می‌گوید بیاییم و مشورت کنیم. هر جایی که شده ما از مسلمین دفاع کرده‌ایم. ما اولین کشوری هستیم که از مردم مظلوم فلسطین، دفاع کردیم و می‌کنیم.

رضایی سخنانش را با طرح این پرسش ادامه داد: چرا جریان‌های اسلامی در افغانستان، لیبی، الجزایر و گروه‌هایی مانند طالبان و القاعده و داعش موفق نمی‌شوند؟ آیا اشکال را در رهبری‌شان نمی‌بینید؟ رهبری و ولایت، ویژگی‌های عامی دارند. اولین شرط ولایت، مردم‌داری است. جان و آبروی مردم در اسلام مهم است. در دولت‌های اسلامی چقدر به مردم توجه می‌کنند؟ آیا این شکست‌‌ها نشان‌دهنده این نیست که رهبران این گروه‌ها، ویژگی‌های اولیه رهبری را در خود ندارند؟ امیدوارم دور از احساسات و تعصب، میزهای گفت‌وگو در جهان اسلام به‌وجود بیاید و مواجهه‌ ما در میدان نبرد نظامی نباشد.

رضایی افزود: ما پاسداران و شما علما نباید سکوت کنیم. نباید در مقابل تروریست‌هایی که به اسلام ضربه می‌زنند ساکت باشیم. با دشمنانی که به اسم اسلام، به جان انسان‌ها و آبروی اسلام آسیب می‌زنند، موظف به برخورد قاطع و بدون تردید هستیم.

در این همایش بین‌المللی، ده‌ها اندیشمند از کشورهای مختلف با طرح مقالات علمی، به موضوع ولایت و واقعه غدیر می‌پردازند.

ارسال نظر
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
منوچهر لطفی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۱
0
0
سلام
صدها میلیون انسان نیازمند و منتظرند
بااقدام و عمل به اقتصاد مقاومتی شجره های ملعونه گرفتار و تسلیم شده‌اند
اقدام و عمل دقیق و صحیح فرصت سازی میکنند