دکتر محسن رضایی در گفتگوی ویژه خبری عنوان كرد
کد خبر: ۳۳۰۸|
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۰۶:۴۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: مجموعه ویژگی های ایشان، از ايشان شخصیتي ممتاز ساخته بود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام یکشنبه‌شب در پی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در گفتگوی ویژه خبری که به‌طور زنده از شبکه دوم سیما پخش می‌شد گفت: به محضر مبارک حضرت ولیعصر(عج)، رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و امت شهیدپرور، رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت می‌گویم. همچنین به خانواده محترم ایشان تسلیت عرض می‌کنم و از درگاه خداوند متعال براي ايشان كه مبارزاتي خستگی‌ناپذیر داشتند و زحماتي به يادماندني براي انقلاب و نظام اسلامي كشيدند، اجر و ثواب وافر خواستام.

استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) در خصوص ویژگی‌های شخصیتی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اولین ویژگی بارز و مشهود حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پرکاری فوق العاده ایشان بود. ايشان در همین سن 82 سالگی در تشکیل جلسات مجمع و کمیسیون‌ها، بسیار پرکار بودند و پرکاری ايشان حتی از جوانان مجمع هم بیشتر بود. البته بخشی از این روحیه بر می‌گشت به انگیزه‌های ایشان و بخشی به علاقه او به بحث سیاست‌گذاری و اجرا.

دومین ویژگی ایشان این بود که هم در زمان امام و هم در دوران زعامت رهبر انقلاب ، اگر امام و رهبری، نظری غیر از ایشان می‌فرمودند، می‌گفت من حرف رهبری را عمل می‌کنم.

وی افزود: سومین ویژگی آیت‌الله هاشمي که می‌توان به آن اشاره کرد این بود که دشمنان انقلاب عموماً هیچ‌گاه از ایشان دل خوشی نداشتند. حتی امروز یکی از حامیان تحریم اقتصادی ایران، به نام مارک دوویتزو از اعضای کنگره آمریکا از این‌که آقای هاشمی رفسنجانی دار فانی را وداع گفته، اظهار خوشحالي كرده است. بنا بر این همیشه دشمنان انقلاب اغلب با جناب آقای هاشمی رفسنجانی مسئله داشته‌اند. از طرف دیگر ايشان یکی از روحانیونی بود که همیشه به دنبال نوآوری و پيگير آن بود كه از روش‌ها و راهكارهاي جديد در صحنه اداره كشور استفاده كند. مجموعه ویژگی‌های ایشان، از وی شخصیتي ممتاز ساخته بود.

دکتر محسن رضایی در پاسخ به سؤالي درباره مهم‌ترین دلیل دشمنی دشمنان انقلاب با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: من اینجا خاطره‌ای را نقل می‌کنم. حدود یک هفته پیش در دهم دی‌ماه، ایشان در جمعی گفتند که بعد از مسئله آقای منتظری و این‌که امام آقای منتظری را از قائم‌مقامی رهبری کنار گذاشتند، من از حضرت امام پرسیدم ما مرجع دیگری نداریم. امام فرموده بودند كه آقای خامنه‌ای هستند. یعنی تا همین یک هفته پیش هم ایشان وفاداري خود را در حمایت از آیت‌الله خامنه‌ای بيان می‌کردند. آقای هاشمی رفسنجانی جزو شخصیت‌هایی بود که از نظام جمهوری اسلامی قابل جداسازی نبود. به همین دلیل دشمنان زيادي داشت. از بیرون تا داخل این وضعیت وجود داشت. اولین درگیری‌هایی که خود من هم شاهدش بودم با آقای بنی‌صدر بود. آقای بنی‌صدر شهید مظلوم بهشتی، مقام معظم رهبری و آقای هاشمی را به‌شدت تخريب و به آن‌ها اهانت می‌کرد. جوسازی می‌کرد.گاهي به‌عنوان حزب جمهوری اسلامی به ایشان حمله می‌کرد و گاهي به مجلس که آقای هاشمی آن را اداره می‌کرد. زمانی که من مسئول اطلاعات سپاه بودم، گزارشی راجع به گروهک فرقان به ایشان دادم و گفتم که در حال منهدم كردن این گروهک هستیم. ایشان به من گفتند که من از خدمت امام می‌آیم. در رابطه با بنی‌صدر ، ما خیلی صحبت کردیم با امام، و امام فرمودند که شما دندان روی جگر بگذارید و صبر کنید.بعد هم خود جریان فرقان آیت‌الله هاشمي را هدف قرار داد و در حقیقت ترور کرد. منافقین هم با ایشان درگیر بودند. تقریباً تمام جریاناتی که در زمان امام مخالف شهید بزرگوار بهشتی و مقام معظم رهبری بودند، با ایشان زاویه و برخورد داشتند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤالی در خصوص شخصیت فراجناحی مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به دیدار امروز خود با ایشان گفت: اتفاقاً امروز در کمیسیون امور زیربنایی مجمع؛که با ایشان جلسه داشتیم ، اشاره کردند به دوران دولت خودشان و گفتند در دوران دولت من، هر هفته خدمت مقام معظم رهبری می‌رسیدیم و تصمیمات و کارهایی را که باید انجام می‌دادیم با ايشان هماهنگ می‌کردیم .ایشان از من کاملاً حمایت می‌کردند و مجلس و شورای نگهبان هم با ما همسو بود. من به ایشان گفتم: در کابینه‌ای هم که شما تشکیل داده بودید از همه گروه‌ها حضور داشتند. ایشان گفتند: همین‌طور بود و بعد از من ديگر این موضوع رعایت نشد. همین امروز این مسئله را در یک جلسه در حضور هفت هشت تن از دوستان فرمودند. ایشان همیشه سعی می‌کرد که به تعبیر خود مسيري اعتدالی در پیش بگیرد. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به سابقه انقلابی یار دیرین امام و رهبری اشاره کرد و گفت: مبارزات آقای هاشمی بسیار طولانی بود. مبارزه را از همان ابتدا در کنار امام آغاز کرد. از نزدیک‌ترین افراد به امام بود. بسیاری از مردم ما با کتاب "امیرکبیر قهرمان مبارزه با استعمار " که ایشان نوشتند آشنا هستند. تأليف این کتاب به تنهايي حکایت از روحیه مبارزاتی ایشان دارد. دوستانی از ما که با ایشان در زندان ساواک بودند نقل می‌کنند كه بیشترین شکنجه را شهید رجایی و آقای هاشمی رفسنجانی از ساواك متحمل شدند. چون آقای هاشمی رفسنجانی به بعضی از گروه‌های مسلح مخالف شاه، امکانات مالی می‌رساند و ساواک روی او حساس شده بود، شکنجه‌های زیادی را متحمل شد. بعد از پیروزی انقلاب هم همیشه جزو افرادی بود که تحلیل‌هایی روشنگر داشت و مبارزه در مسير انقلاب و حفظ نظام را متن و اساس زندگی خود قرار داده بود.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس به مهم‌ترین دغدغه‌های مرحوم آیت‌الله هاشمی اشاره کرد و گفت: جناب آقای هاشمی حتی در دوران جنگ به فکر سازندگی بود. آبادانی ایران برایش بسیار مهم بود. در زمان جنگ ما با ایشان در مسائلی اختلاف‌نظر پیدا کرده بودیم، اما بعد معلوم شد ايشان به این دلیل پیگیر صلح است که زودتر سازندگی شروع شود. گاهي ما فشار می‌آوریم و می‌خواستیم امکانات کشور را به میدان جنگ بیاوریم تا پیروزی بزرگی به دست بیايد. بحث که می‌کردیم، ایشان همواره جانب آبادانی و سازندگی را می‌گرفت. بعد از جنگ هم با تمام توان وقتش را برای احداث سد، اتوبان ، دانشگاه‌ها و از جمله همین دانشگاه آزاد گذاشت و برای این‌گونه كارها هميشه روحیه داشت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص اطلاق لقب "سردار سازندگی" به مرحوم هاشمی رفسنجانی نيز گفت: حضرت امام پس از پایان جنگ نامه‌ای به مسئولان جنگ نوشتند و فرمودند اکنون که جنگ تمام‌شده باید سازندگی کشور را جدی بگیرید . مرحوم آیت‌الله هاشمي که از پیش از ریاست جمهوری به سازندگی فکر می‌کرد، بعد از اینکه رئیس‌جمهور شد، تمام وقتش را برای بازسازی مناطق جنگی گذاشت. ایشان در کلنگ زدن طرح‌ها و افتتاح سدها مرتب حضور پیدا می‌کرد و چون انبوهی از پروژه‌های عمرانی را انجام داده بود، به این لقب مشهور شد. بعد از جنگ، به ایشان گفتم که الآن جنگ تمام‌شده و آماده‌ایم به شما کمک بکنیم. با مقام معظم رهبری بنده صحبت کردم که اگر اجازه بدهید ما با چهار پنج هزار دستگاه‌های مهندسی سپاه یک قرارگاه سازندگی بزنیم و به آقای هاشمی رفسنجانی کمک کنیم. مقام معظم رهبری قبول کردند و ما یک قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) درست کردیم.آن موقع هم پیمانکاری در کشور واقعاً کم بود و آقای هاشمی می‌گفت: ما هر چه به دنبال پیمانکار می‌گردیم نیست. چون اموال پیمانکاران بزرگ قبل از انقلاب مصادره شده بود و تازه هم جنگ تمام شده بود. آن روز وضعیت با الآن که پیمانکاران بزرگ و قدر در کشور وجود دارند، تفاوت کرده است. یکی از گره‌هایی که در کشور وجود داشت با کمک سپاه حل شد. همین امروز هم در کمیسیون زیربنایی ایشان اشاره کردند به این موضوع که سپاه را هم برای سازندگی به کار گرفتیم. در ساخت همین سد کرخه که بزرگ‌ترین سد ایران است اختلافی بین سپاه و آقای زنگنه که وزیر نیرو بودند پیش آمد، ایشان حکم دادند که چون ما می‌خواهیم از امکانات سپاه استفاده کنیم اجازه بدهید، سپاه وارد عرصه سدهای بزرگ بشود که اولین سدی هم که ساختیم، همین سد کرخه است. بنا به همین فعالیت‌ها و علاقه‌ای که به سازندگی داشت ایشان به نام سردار سازندگی خوانده می‌شوند.

استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) گفت: از همه ملت شهیدپرور، سیاسیون، تحلیل گران و همه و همه تقاضا می‌کنم که امروز بیش از گذشته نسبت به تقویت وحدت ملی‌مان گرداگرد رهبر انقلاب و حول محور ايشان بيشتر احساس مسؤوليت و تعهد كنيم.همه ما آقای هاشمی را می‌شناسیم. ایشان با آزادگی‌ای که داشت نظراتی را مطرح می‌کرد؛ اما هیچ‌گاه راضی نبود که انسجام و وحدت ملی ما خدشه‌دار شود و اين روش را تا آخرین لحظه عمر ادامه دادند. همین امروز یک‌باره بحث را به دوران ریاست جمهوری خودشان کشیدند و مطرح کردند که روسای جمهور حتماً باید با رهبری انقلاب هماهنگ باشند. گفتند من چون هماهنگ بودم توانستم کارهای بزرگی انجام دهم. اگر ما همین دوره فعلی ریاست جمهوری را ملاحظه کنیم، می‌بینیم كه مقام معظم رهبری، از دولت در مذاکرات برجام حمایت کردند. این همان مشي و روال رهبری در حمایت از دولت‌ها بود. وقتی ما همراهی رهبری فرزانه را با ارکان کشور داریم نباید در کشور اختلافی وجود داشته باشد. همگي باید گرد این رکن اساسی نظام حلقه بزنیم و کشور را بسازیم و عقب‌ماندگی‌هایمان را با هدايت و حمايت رهبر انقلاب جبران کنیم.

دکتر رضایی همچنين در خصوص نقش مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در انتخاب رهبر فرزانه انقلاب تصریح کرد: بعد از رحلت حضرت امام، دو نفر در رهبری آیت‌الله خامنه‌ای نقش اساسی و تعیین‌کننده داشتند. یکی مرحوم حاج احمد آقا بود و ديگري مرحوم هاشمی رفسنجانی. احمد آقا صحبت‌های امام در خصوص مقام معظم رهبری را نقل کردند و آقای هاشمی رفسنجانی در مجلس خبرگان با دفاع خود از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نقش تعیین‌کننده‌ای در رای و اتفاق‌نظر اکثریت اعضای مجلس خبرگان در انتخاب مقام معظم رهبری داشتند.

ایشان فرد مبارز و روحانی مجاهدی بودند كه سیاستمداري برجسته به شمار می‌آمدند. در سفرهای خارجی که من همراه ایشان بودم، وقتی با روسای جمهور سایر کشورها دور یک میز می‌نشستند کاملاً کوچکی آن روسای جمهور را در مقابل آقای هاشمی رفسنجانی می‌دیدم. همه در برابر او کم می‌آوردند. معمولاً هم ایشان ترفندهایی داشت، مثلاً چند اطلاع دقیق در مورد آن کشور بیان می‌کرد و طرف مقابل در آن موضوع درباره كشور خودش اطلاعاتی نداشت. این یکی از خصوصیت‌های آقای هاشمی بود که سیاست خارجی را به‌خوبی می‌شناخت. در مسائل امنیتی تشخیص خوبی داشت. آن زمان که من در اطلاعات سپاه بودم با ایشان و مقام معظم رهبری رفت‌وآمد زیادی داشتم. آقای هاشمی مسائل امنیتی و نظامی را به‌خوبی درک می‌کرد. به‌هرحال ما شخصیت بزرگی را از دست دادیم و امیدوارم كه ملت عزيز ما با وحدت و همدلی مسیر امام را پشت سر رهبری انقلاب ادامه بدهند. امروز یکی دیگر از یاران امام از میان ما رفت و ما ایشان را از دست دادیم.

دکتر رضایی همچنين درباره نگاه راهبردی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مسائل بین‌المللی گفت: من بارها از ایشان پرسیدم این موضوع كه می‌گویند شما به دنبال رابطه با آمریکا هستید، درحالی‌که مقام معظم رهبری نظر دیگری دارند چیست؟ ایشان بارها به من گفتند ما نمی‌توانیم استدلال‌های آقا را پاسخ بدهیم. آقا نکاتی دارند و مثلاً یک‌بار فرمودند که اگر با آمریکا رابطه گرفتیم و این کار نتیجه‌ای نداد و حیثیت انقلابی ما را هم زیر سؤال برد، شما چه می‌گویید. آقای هاشمی به من گفت: وقتی آقا این استدلال را طرح کرد من دیدم حرف ایشان قاطع است و جوابی ندارم. لذا در برداشت از مواضع آیت‌الله هاشمي در سیاست خارجی، افراط‌وتفریط‌هایی می‌شود.

وی در خصوص ضرورت و عملکرد نظام در کادر سازی برای حرکت پرشتاب انقلاب گفت: ملت شریف ایران برای بقا و طول عمر مقام معظم رهبری دعا کنند؛ چون هر یک از یاران امام که می‌روند، جاي خالي آن‌ها قابل جبران نیست. ما باید قدردان این افراد مبارز باشیم که در دوران سخت نهضت امام تربیت شدند. امروز وجود رهبری انقلاب و هدایت‌های حکیمانه ایشان آن‌چنان آرامشی به کشور ما داده که در پیچیدگی‌های مسائل کشورهای منطقه نظیر عراق و سوریه و یمن یا حوادثی مثل برجام، از ظرفیت و حكمت ايشان به‌عنوان یک نعمت استفاده کنیم. حالا این‌که چقدر توانسته‌ایم با کادر سازی خلأها را جبران كنیم مسئله ساده‌ای نیست. اولین خواسته و توصیه من به خودم، به نیروهای انقلاب و هم‌وطنان عزیزمان این است که قدر شخصیت‌هایی را که کنار حضرت امام بوده‌اند بدانیم و از وجودشان استفاده کنیم. البته آن‌ها همچنین در رفتار و گفتار خود مراقبت کنند. اما در مورد کادر سازی کاملاً قبول دارم که ما نسل اول و دوم انقلاب در حال پایان یافتن هستیم و در دهه آینده با یک خلأ روبرو می‌شویم. ان‌شاءالله یاران امام تا آنجا که ممکن است خود را در مقابل حوادث حفظ كنند. در مسیر امام و پشت سر رهبر معظم انقلاب بمانند. همه بسیج شوند و با استفاده از ظرفیت‌های نسل جوان این خلأ کادری را پر کنند . واقعيت اين است كه دانشگاه‌های فعلی ما قادر به کادر سازی برای آینده انقلاب نيستند. خود من الآن شروع کرده‌ام و چهار دوره سی‌نفره کادر سازی را راه‌اندازی کرده‌ام که تجارب انقلاب و دفاع مقدس را منتقل کنم. دوستان دیگری هم هستند که فعال‌شده‌اند.


ارسال نظر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
بهنام کله جاهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۰
0
1
سلام
رحمت الهی شامل آقای هاشمی رفسنجانی باشد. ان شاءالله

جناب دکتر ما همچنان برای طول عمر حضرت عالی دعا گو هستیم تا از وجود مبارک شما بهره مند شویم
یه افسوس دارم که ای کاش منم تو لیست کادر پروری شما با مدیریت و منش و اخلاق و دیانت جنابعالی بودم
افسوس که نشده تاحالا