کد خبر: ۳۶۵۰|
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۵
باید استراتژی واحد داشته باشیم که محور آن نبرد اقتصادی است و این تاکیدی است که بیش از ده سال است از سوی مقام معظم رهبری با تبيين شعارهاي اقتصادی سال به آن اشاره شده است.
به گزارش پایگاه‌اطلاع‌رسانی‌دکتر‌رضایی، در همایش «تبیین ابعاد تهاجم اقتصادی علیه ملت ایران در دانشگاه امام حسین(ع)» گفت: جنگ اقتصادي، آخرين مصاف ما و آمريكاست

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشکر از دانشگاه امام حسین (ع) در لبیک گویی به مقام معظم رهبری در شفاف سازی اقدامات خصمانه و نامشروع آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه ملت ایران، گفت: امیدوارم این همایش سر آغاز سلسله مباحث علمی و کارشناسانه در سطح نخبگان کشور به ویژه اساتید و دانشکده های اقتصاد ادامه یابد تا ملت و مسوولان در مذاکرات و اقدامات خود از نتایج آن استفاده کنند. 

دکتر رضایی با اشاره به نظرات مقام معظم رهبری، یکی از خواسته های ایشان را جهاد اقتصادی علیه تهاجم اقتصادی دشمن عنوان کرد و گفت: از سال 2004 در آمریکا یک سازمان اطلاعاتی جدید بر اساس محور اقتصادی شکل گرفته است و این سازمان به جای سیا و اف بی آی یا پنتاگون، بر خلاف کشورهای آزاد، در وزارت اقتصاد و دارایی آمریکا مستقر شده است. 

وی گفت: مساله تهاجم اقتصادی یک مفهوم قدیمی است و بیش از یک قرن است که نبرد اقتصادی در ادبیات اقتصادی حکومت ها و بین ملت ها وجود داشته است. اين كه یک کشور مهاجم با دخالت در وضعیت اقتصادی ديگر كشورها ،موقعیت نظامی سیاسی و اقتصادی خود را بهبود ببخشد،  استثمار از نوع جدید است.

جنگ اقتصادي، آخرين مصاف ما و آمريكاست

استاد دانشگاه جامع امام حسین گفت: تاریخ بشر تا کنون سه نوع جنگ اقتصادی را پشت سر گذاشته است؛ جنگ اقتصادی اول در حوزه محاصره دریایی بود، مثل محاصره دریایی کوبا یا محاصره دریایی انگلستان توسط آلمان که موفق نبود.  در این جنگ،  بنادر را محاصره  و به طور نظامی از واردات و صادرات جلوگیری می شد. دومین نوع جنگ اقتصادی، تحریم های اقتصادی بود که نوع اول را منسوخ کرد و هنوز تأثير  خود را دارد؛ مانند تحریم های اقتصادی ایران؛ اما جنگ جدید اقتصادی از سال 2004 شروع شده که مدرن ترین جنگ اقتصادی است و توسط آمریکایی ها طراحی شده است.

دکتر رضایی در ادامه افزود: در تحلیل مسائل ایران ممکن است گفته شود  ما با جنگ های سایبری و فرهنگی مختلفی مواجه هستیم که همه آنها با محوریت جنگ اقتصادی ساماندهی شده است. سرنوشت ما و آمریکا در این جنگ اقتصادی تعیین خواهد شد که استراتژی واحد دارد. لذا در ایران نباید نیروها را به صورت جزایر جداگانه در نظر بگيريم؛ زيرا ما هم باید نبرد اقتصادی و هم  دفاع فرهنگی و سیاسی داشته باشیم اما نمی توانیم پراکنده و با هدف گذاری های متفاوت پیش رویم؛ بنا براین باید  استراتژی واحد داشته باشیم که محور آن نبرد اقتصادی است و این تاکیدی است که بیش از ده سال است از سوی مقام معظم رهبری با  تبيين شعارهاي  اقتصادی سال  به آن اشاره شده است.


فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس با طرح این سوال که تفاوت جنگ اقتصادی جدید آمریکا با دیگر جنگ های آن چیست گفت: ایده ای پشت چنین جنگی نهفته است و آن اینکه بانک ها، شرکت ها و موسسات خصوصی ذاتا محافظه کارند و عقیده دارند که سرمایه در شیشه های شکننده قرار دارد؛  لذا طبیعت اقتصاد در جهان محافظه کارانه است و  آمريكايي ها هم از همین دکترین استفاده کرده اند. يعني ترساندن بخش خصوصي از ارتباط با كشورهاي مخالف امريكا ، در اين نوع جنگ  به دليل ماهیت اف بی آی و پنتاگون كه امنيتي و نظامی است ، يك سازمان اطلاعاتی را در وزارت اقتصاد و دارایی ايجاد  کرده اند. 
وی افزود: در بسیاری از سفارتخانه های آمریکا که وابسته فرهنگی و يا نظامی حضور دارند ،  هم اکنون یک وابسته از اداره تی اف آی 
مستقر شده است که کار آن انجام عملیات پنهان اقتصادی است.برخی کشورهای همسایه مثل عربستان، امارات  و پاکستان وافغانستان بیش از  تعداد وابسته اقتصادی خود  به تاسیس دفتر اقدام کرده اند.
دکتر محسن رضایی تاکید کرد: مقامات امنیتی و افراد صاحبنظر سیاسی و اقتصادی آمریکا در این ادارات عضو هستند و این نشان مي  دهد که چقدر دولت آمریکا به این مسأله اهميت می دهد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سوال اساسی این است که یک گروه چهارنفره در وزارت دارايي امريكا  بعد از سیزده سال،  چگونه به مهمترین بازیگران عرصه امنیت ملی آمریکا مبدل شده اند. اولین تهاجم اين  اداره مساله کره شمالی بود. با طرحی زیرکانه از طریق بانک دلتا در ماکائو 24 میلیون دلار کره شمالی را در آن ایزوله  و بعد مردم را تحریک کردند که همه سپرده های خود را بیرون آورند كه این باعث ورشکستگی بانک ها شد. رئیس سازمان سیا  اين اقدام را موشک هدایت شونده مالی قرن 21 خواند که از طریق عملیات پنهان شروع شده بود.


این موفقيت مورد تشویق دولت آمریکا برای سرمایه گذاری بر روی این پروژه شد. بخش خصوصی، بخشی بسیار محافظه کار و به دنبال فرار از ریسک و سپر نشدن در برابر خطرات آینده است. 

دکتر رضایی در ادامه گفت:چرا بعد از امضای برجام، بخش خصوصی ايران امیدوار نشد و اعتماد نکرد ؟ چرا تحرکی در بخش خصوصی دیده نشد؟ چرا بانكهاي بزرگ آلمان  وفرانسه وانگليس به نتايج برجام پاسخ درست ندادند ، پاسخ این است که  بخش خصوصي دراثر عمليات پنهان دور از چشم سياستمداران  و دولتمردان كشور ما با عمليات پنهان از كار اقتصادي با ايران خارج شده بودند ، سازمان تي اف اي به این نتیجه رسید که نهادهای امنیتی را وارد مذاکره با بخش خصوصي جهان  نكند،  بنابراين مرزی بین اقتصاد و امنیت ایجاد کرده اند و از طریق اقتصاد واقتصاددانات  وارد جنگ شده اند. 

جنگ اقتصادي، آخرين مصاف ما و آمريكاست

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: قواعد اقتصاد ايجاب مي كند كه اگر سیاست های مالی شکست خورد، دولت کارآفریناني  را دعوت کند تا از طریق دیالوگ با موسسات مالی بزرگ سیاست های اقتصادي خود را به اجرا در آورد. 
وی افزود: از جمله مسائل مهمی که  آمريكايي ها  با حساسیت دنبال می کردند فعالیت های اقتصادی سپاه بود. بنابراین تحریم های هوشمند ایران غیر از تحریم هایی است که در برجام وجود داشت.

استاد دانشگاه جامع امام حسین خاطر نشان کرد: دو لایه تحریم علیه ایران وجود داشته است و  لایه دوم، تحریم های هوشمند وپنهان است که نه در سازمان ملل و نه در کنگره آمریکا رقم خورد، بلکه در بخش خصوصی که در اثر مذاکرات اقتصادی هدایت شده از صحنه ی تعامل با ایران کنارگذاشته شده بود، شكل گرفت و از اين جهت روشن است كه محور نبرد ما با آمریکا اقتصاد است. 
دكتر محسن رضایي گفت: عده ای نگویند که ايران دنبال جنگ است ، این ادبياتي انحرافي در جهت کمک به آمریکا و بازی در زمین آمریکاست. مساله ما جنگ اقتصادی و روشن کردن ابعاد  تهاجم اقتصادی است؛ به طوري كه بايد گفت جنگ اقتصادي ، آخرين مصاف ما و آمريكاست. بنابراين ایجاد حاشیه، مقاومت و انرژی ما را به هدر می دهد. به خصوص كه امروز با دو نوع تهاجم اقتصادی مواجه هستیم، اول نبرد اقتصادی آشکار در شکل تحریم و دوم نبرد پنهان از طریق تهدید و ترساندن بخش های خصوصی دنیا از ایران. 
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با ذكر اين مطلب كه در برجام به جنگ آشکار توجه شد اما جنگ پنهان مورد توجه قرار نگرفت، افزود:، از اشتباهات جدی سیاست خارجی ما این بود که  تیم هسته ای و دیپلمات ها، تیم اقتصادی در کنار خود  نداشتند.
دکتر محسن رضایی با اشاره به اين مطلب كه در صحنه  تحریم های آشکار و جنگ پنهان اقتصادی باید راهکار داشته باشیم، اولین اولويت براي  آشکار سازی و روکردن دست آمریکا  را روشنگري  دانست و افزود :مساله دوم راه های مقابله است. باید با شکایت به مراجع حقوقي بين المللي و پیگیری نسبت به تخلفات و زير پا كذاشتن رويه هاي بين المللي نيز اقدام شود. در سند اقتصاد مقاومتی بندی هست که  مي گويد باید اقدامات دشمن را رصد و راهکار مقابله را ارائه کنیم که در این حوزه هم کم کاری شده است.

ارسال نظر