دکتر رضایی در دهدشت عنوان کرد:
کد خبر: ۳۷۴|
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۳۹۲ - ۱۶:۲۰
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش بزرگ"حماسه اقتصادی، حماسه سیاسی" که با حضور گروه‌ها و ‌اقشار مختلف مردم ‌شهرستان کهگیلویه در مسجد امام صادق(ع) دهدشت برگزار شد گفت: نباید اجازه دهیم اقتصاد کشور در کوران بحث‌های جناحی آسیب ببیند. وی مشکلات اقتصادی کشور را ناشی از برخی تک‌روی‌ها و دوری از خرد جمعی دانست.
تک‌روی عامل مشکلات اقتصادی کشور است/حقیقت اقتصاد ایران قربانی بحث‌های جناحی نشود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضایی به نقل از فارس، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش بزرگ"حماسه اقتصادی، حماسه سیاسی" که با حضور گروه‌ها و ‌اقشار مختلف مردم ‌شهرستان کهگیلویه در مسجد امام صادق(ع) دهدشت برگزار شد با ابراز خرسندی از حضور در میان قوم خود اظهار داشت: مردم لر همیشه و ‌همه جا در صحنه حضور چشمگیر داشته و دارند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تبریک سال نو به مردم قهرمان و بی‌ادعای کهگیلویه، مردم سلحشور این شهرستان را به گواه تاریخ، انسان‌هایی شجاع، فداکار و بی‌ادعا خواند و اظهار داشت: دلاور مردان و شیر زنان غیور کهگیلویه علی‌رغم وفاداری به نظام و انقلاب و تقدیم هزاران مرد بی‌ادعا در جبهه نبرد، هم‌چنان گمنام‌اند.

وی در تمجید از جوانان کهگیلویه‌ آنان را با غیرت، شجاع، مخلص و وفادار دانست و گفت: ممکن است عده‌ای نشناسند اما من رشادت‌‌ها و فداکاری شما را دیده‌ام و بر غیرت مردانه همه شما درود می‌فرستم.

رضایی خود را منتسب به قوم لر دانست و به لر بودن خود افتخار کرد و از فرصت پیش آمده جهت حضور در کنار هم‌تباران در کهگیلویه ابراز خوشحالی کرد و اذعان داشت: امروز رسم صله رحم را در میان شما به ‌جای آوردم.

وی با اشاره به حضور چشمگیر جوانان این شهرستان در جبهه حق علیه باطل در هشت سال دفاع مقدس، اوضاع فعلی کشور ‌و عرصه اقتصادی موجود را نیازمند اتحاد و همدلی همه دانست و تصریح کرد: زمانی جهاد از لوله تفنگ بیرون می‌آمد و سلاح ما برنو بود و امروز  همه ما باید با ذهن، ‌فکر و نوک قلم‌ در عرصه جنگ وارد شویم و‌ جلوی هجمه‌های عظیم دشمن قرار بگیریم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تحریم اقتصادی را جنگی بزرگ خواند که نیازمند جهاد اکبر است و ابراز داشت: ظهور بیرونی جهاد اکبر در نبودن فقر و گرانی تبلور پیدا می‌کند.

رضایی با‌ بیان‌ این که فقر‌، بیکاری و گرانی زمان قبل از انقلاب هم بوده، اذعان داشت: اگر تحریم هم نمی‌شدیم آثار به جا مانده از طاغوت در فرهنگ و اقتصاد ما جنگ بزرگی بود.

وی با برشمردن دلایل بروز تحریم در کشور،‌ ضعف را مهم‌ترین دلیل تحریم اقتصادی ما دانست و با اشاره به اقتصاد چین در مقابل جنگ ارزی 40 ساله با آمریکا گفت:  آمریکا چون احساس کرد ایران ضعیف است بر اقتصاد ما سخت گرفت.

رضایی مشکل اقتصاد کشور را فراتر از سوء‌ مدیریت خواند و گفت: نباید با بحث‌های جناحی حقیقت اقتصاد ایران فراموش شود و کشور نیاز به همدلی همه گروه‌ها دارد.

وی با نقل ضرب‌المثلی از لرها که می‌گویند"جنگی بر‌مال داریم و جنگی به کوه" شرایط فعلی کشور را بستن تفنگ بر دوش و عازم کوه شدن تعبیر کرد و بیان داشت: اشکالات اساسی در اقتصاد ایران هست که تا حل نشوند اتفاق خاصی رخ نمی دهد و وضع اقتصادی به همین منوال خواهد بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، سلحشوری امام راحل را ستودنی خواند و گفت: یکی از دو طایفه‌ مد نظر حضرت امام برای درس‌گیری، به یقین طایفه لر بوده است.

رضایی در بخشی از سخنان خود اشکالات اساسی در اقتصاد ایران را مورد بررسی قرار داد و اذعان داشت: تک محصولی بودن اقتصاد مهمترین دلیل بروز مشکلات اقتصادی در کشور است.

وی تنها ستون ساختمان اقتصاد ایران را نفت دانست و گفت: نفت به تنهایی توانایی تحمل بار عظیم مشکلات را ندارد.

رضایی با اشاره به بیانات 20 ساله رهبر معظم انقلاب مبنی بر نجات اقتصاد کشور از وابستگی به نفت تصریح کرد: خواسته رهبری و دلسوزان نظام عدم تکیه اقتصاد کشور بر نفت است ولی تاکنون این مهم محقق نشده است.

وی در ادامه خاطر‌نشان کرد: موج بیکاری و ‌گرانی در کنار ‌هم به وجود آمده و‌ اقتصاد تک محصولی به راحتی مورد هجمه قرار می‌گیرد چرا که اقتصاد نفتی آسیب‌پذیر است.

رضایی دولتی بودن اقتصاد ایران را دلیل دیگر ضعف اقتصاد دانست و ابراز داشت: تا زمانی‌که اقتصاد ما از دولتی بودن خارج نشود نمی‌‌توانیم پیشرفت داشته باشیم.

وی اقتصاد مردمی را این‌ طور بیان کرد که اگر شهری پتانسیل نفت و گاز دارد مردم آن شهر تاثیر استفاده از این منبع ارزشمند را بدانند.

رضایی با اشاره به این‌که یافتن شغل بزرگترین آرزوی جوانان ما به شمار می‌رود، شیوه سنتی در تولیدات را دلیل ضعیف اقتصاد دانست و ابراز داشت: دامداری و کشاورزی  گذشته ما به زوال رفته و متاسفانه  فرآورده‌های شیری و لبنی روستائیان از شهر وارد می‌شود.

وی مهاجرت عشایر و حاشیه‌نشینی را یکی از عوامل نابودی اقتصاد بر‌شمرد و با انتقاد از تمرکز اقتصاد دولتی در کلان‌شهرها گفت: چون روی اقتصاد مردمی کار نشد امروز اقتصاد ما حول تهران و شهر‌های بزرگ می‌چرخد و بقیه شهر‌ها تماشاگر چرخش اقتصاد هستند.

رضایی با اشاره به خواسته رهبر انقلاب مبنی بر جدایی اقتصاد از نفت حل تحریم‌های اقتصادی چه به صورت دیپلماسی و چه حرکت‌های داخلی را ضروری دانست و ابراز داشت: چاره دیگر این است که نقطه آغاز چند محصولی نیز شروع شود.

وی تک‌روی دولتی را عامل اثر‌گذار در مشکلات اقتصادی بر‌شمرد و گفت: در وضعیت نامطلوب اقتصادی باید کار ‌جمعی صورت گیرد و از تمام ظرفیت‌های موجود در کشور اعم از کارشناسان، علما و فرهیختگان استفاده شود.

 

ارسال نظر