کد خبر: ۴۱۹۲|
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۶
سونگ تائو، وزیر امور بین الملل حزب حاکم چین در پاسخ به تقاضای دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، طی یادداشتی اظهار داشت: تحریمها در شرایط کووید19، همانند سلاح است.
سونگ تائو وزیر امور بین الملل حزب حاکم چین، در یادداشتی، توضیحاتی درباره سیاست چین در موضوعات مختلف را برای اطلاع مدیران و کارشناسان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی، سونگ تائو، وزیر امور بین الملل حزب حاکم چین در پاسخ به تقاضای دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، طی یادداشتی به تاریخ 21 آبان 1399 ضمن تشریح نظرات حزب حاکم چین برای دبیرخانه مجمع، اظهار داشته است: چین تلاش کرده است تا با برقراری گفتگو و ایجاد تعامل با تمامی احزاب و گروه ها در سطح بین الملل، پایه های صلح و آرامش جهانی را تقویت کند.

متن کامل یادداشت آقای سونگ تائو خطاب به دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام به این شرح است:

کووید ۱۹ باعث شده که برخی از کشورهای جهان، رویکردی یکسونگرانه و رعب آمیز، اتخاذ کنند و عدم قطعیت ها در سطح جهانی فزونی یافته است، اما روند جهانی همکاری، رویکرد برد - برد و احترام متقابل روندی غیرقابل توقف است.

در عرصه داخلی چین، حزب کمونیست بر آن است که تا پایان سال ۲۰۲۰ فقر مطلق را در سطح کشور چین به کلی ریشه کن کند و در ارتباط با ویروس کووید ۱۹ نیز سیاست این حزب بر آن است که جان انسان ها و ارج نهادن به جان آنها در اولویت نخست قرار دارد و باید از اتمام امکانات ملی برای نیل به این هدف استفاده کرد.

اما در عرصه جهانی با دنیایی مواجهه هستیم که به شکل روزافزونی شاهد فعالیت گروه های افراطی، جدایی طلب و تندرو است. حزب کمونیست جمهوری خلق چین تلاش کرده است تا با برقراری گفتگو و ایجاد تعامل با تمامی احزاب و گروه ها در سطح محیط بین الملل، پایه های صلح و آرامش جهانی را تقویت کند.

* باور عمیق حزب کمونیست جمهوری خلق چین به انصاف و عدالت

انصاف و عدالت، از جمله آرمان‌های اصلی و قدیمی انسان ها در سراسر کره زمین است. حزب کمونیست جمهوری خلق چین نیز با باوری عمیق نسبت به ضرورت گسترش عدالت و انصاف در سطح جهانی، علی رغم تلاش های برخی کشورها، همواره کوشیده است که در تعامل با احزاب و گروه های سیاسی در بیش از ۱۱۰ کشور، با نگاهی برابر به تمامی انسان ها و تمامی کشورها صرف نظر از وسعت، اقدامات منسجمی را در ارتباط با بسط و گسترش عدالت صورت دهد که نمونه های آن را در مبارزه علیه ویروس کووید۱۹ شاهد  بوده ایم.

رهبر حزب کمونیست جمهوری خلق چین بر این باور است که موقعیت چین امروز حاصل سختکوشی و تلاش بی وقفه مردم این کشور است و این کشور در تلاش است تا با همسو سازی و همگام سازی این تلاش ها با دغدغه های جهانی، همزمان با ارتقا سطح توسعه و رفاه مردم چین، نقش پر رنگی در توسعه جهانی ایفا کرده و برای بهبود شرایط زندگی نوع بشر کمک کند.

شی جین پینگ رهبر حزب کمونیست چین بر این باور است که هیچ دو حزب سیاسی در جهان با یکدیگر مشابه نیستند و هرگز نمی توان احزاب سیاسی را مستقل از پیشینه تاریخی آنها و با فضای اجتماعی که در آن فعالیت می کنند مورد داوری قرار داد.

* توسعه در سایه سیاست همزیستی مسالمت‌آمیز و یادگیری متقابل

چین هرگز درصدد الگو برداری از مدل های دیگر کشورها نبوده است و داعیه صادر کردن الگوی چینی را به جهان نداشته و ندارد. رهبران احزاب سیاسی در جهان به شکل روزافزونی به این آگاهی و درک رسیده اند که رشد و توسعه در سیاست همزیستی مسالمت آمیز و یادگیری متقابل تمدن ها میسر است و حزب کمونیست چین که بزرگترین حزب جهان محسوب می شود همواره کوشیده است که در راستای توسعه گفتگو میان تمامی فرهنگ ها، تعامل میان تمدن ها را تسهیل کند.

شی جین پینگ تاکید دارد که صلح آن چیزی که است افکارعمومی جهان از فضای بین المللی مطالبه می کنند. در حال حاضر تمامی احزاب جهان باید در جهت حمایت از عدالت و انصاف، دفاع از چند جانبه گرایی، ساخت جهانی با اقتصاد باز و شکل گیری نظم جهانی عادلانه و منصفانه از خود حس مسئولیت نشان دهند.

*جهان شاهد تلاشهای فراوان چین برای مبارزه کووید۱۹

تحریم ها در شرایط کووید۱۹ از سوی برخی کشورها که دیگران را متهم می کنند، به عنوان یک سلاح مورد استفاده قرار گرفته است در حالی که بسیاری دولت ها و احزاب جهان شاهد تلاش های فراوان حزب کمونیست جمهوری خلق چین برای مبارزه با این بیماری و کمک و تسهیل اقدامات برای مقابله با آن هستند.

 در شرایط کنونی کار سختی نیست که مردم جهان تشخیص بدهند که کدام طرف صادق است، بیش از ۲۴۰ حزب شاخص از ۱۱۰ کشور جهان نامه سرگشاده ای را به طور مشترک به حزب کمونیست چین در مخالفت با سیاسی کاری با موضوع سلامت عمومی صادر کرده اند که این به اجماع سیاسی قوی در جهت همکاری های بین المللی در مبارزه با شیوع بیماری و قوام جامعه جهانی در راستای سلامتی برای همه کمک شایانی است.

حزب کمونیست چین همواره با آغوش باز از دستاورد و تلاش های دیگر فرهنگ ها استقبال می کند و در پذیرش دستاورد های دیگر ملت های چشم اندازی وسیع و ذهنی باز دارد.

ما در حزب بر اساس مشی که در سالهای اخیر آن را پیگیری کرده‌ایم، در پی ایجاد و حفظ تماس های نزدیک و ارتباطات منظم و الگومند با قریب به ۶۰۰ حزب سیاسس و نهاد تصمیم ساز از ۱۶۸ کشور از مناطق مختلف جهان بوده ایم و شبکه ای گسترده در سطوح و اشکال مختلف برای تبادلات حزب به حزب میان احزاب و مراکز تصمیم ساز جهان برقرار کرده ایم.

دبیرکل حزب کمونیست چین تاکید دارد که این حزب به عنوان بزرگترین حزب سیاسی در جهان باید رفتاری متناسب با این جایگاه از خود نشان دهد. در این بین حزب کمونیست چین و مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران به عنوان پیشران های توسعه روابط بین دو کشور و تحقق بیانیه جامع مشارکت راهبردی ایران و چین محسوب می شوند.
کلید واژه های مطلب: دکتر محسن رضایی ، سونگ تائو ، چین ، کووید19 ، تحریمها
ارسال نظر