دکتر رضایی در مراسم گرامیداشت دهه فجر در جمع ایثارگران استان زنجان:
کد خبر: ۴۳۷۰|
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۱
پایگاه اطلاع رسانی rezaee.ir - زنجان:
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم گرامیداشت دهه فجر در جمع مردم زنجان گفت: مردمسالاری اقتصادی، بال زخمی پیشرفت کشور است. برای پیشرفت همه جانبه کشور و رفع مشکلات اقتصادی و حرکت به سوی تمدن سازی، نیازمند مردمسالاری اقتصادی هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی، در مراسم ‌گرامیداشت دهه فجر که در دارالقرآن شهرستان زنجان برگزار شد، با تبریک ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، به اهداف استقرار نظام اسلامی در ایران اشاره کرد و گفت: عدالت و حق و حقیقت، پایه های جمهوری اسلامی هستند. انقلاب اسلامی ملت ایران این پیام را صادر کرد که در ایران اید عدالت در بخش های مختلف فردی، خانوادگی، اجتماعی، شهری، استانی و منطقه ای تضمین شود. 

نویسنده کتاب ایران فردا گفت: برای اینکه حق و عدالت در ابعاد مختلف اجتماعی و جغرافیایی محقق شود، چه کرده ایم؟ پایه های اساسی جمهوری اسلامی ایران‌ که مردمسالاری دینی و ولایت فقیه هستند، به دنبال این هستند که حق و عدالت را در تمام زمینه ها از جمله در اقتصاد، سیاست و سایر شئون زندگی تحقق ببخشند. معنای این حرف این است که جمهوری اسلامی باید دو بال داشته باشد، یک بال، مردمسالاری سیاسی که نهادهای سیاسی از آن تشکیل می شوند و یک بال، مردمسالاری اقتصادی که نهادهای اقتصادی از آن تشکیل می شوند. مردم در مردمسالاری سیاسی، مجلس، دولت و خبرگان را تعیین می کنند. مردم در مردمسالاری سیاسی، کارگزاران سیاسی را انتخاب می کنند ولی این آیا کافی است؟ مردمسالاری سیاسی بدون مردمسالاری اقتصادی به پیشرفت منجر نمی شود. کسی که بگوید مردمسالاری سیاسی بدون رسیدگی به اقشار محروم، بدون فقرزدایی و بدون توانمندسازی محرومین ممکن است، یا چیزی درباره مردمسالاری نمی داند یا درصدد به اسارت کشاندن مردم با شعارهای زیبا و توخالی است.  

دکتر رضایی گفت: باید در گام دوم انقلاب که از دهه پنجم انقلاب شروع شده، مردمسالاری اقتصادی را بعنوان بالِ زخمی یا بال دوم جمهوری اسلامی، تقویت‌ کنیم. کارگزاری های مستقل و مردمی ِ اقتصادی باید در کشور شکل بگیرد تا یک حکمروایی اقتصادی کارآمد را تجربه کنیم. 

رضایی افزود: در قسمت اول (مردمسالاری سیاسی) ما وضعیت بسیار خوبی را در سیاست، دفاع و امنیت داریم. ولی کافی نیست. زندگی مردم، امنیت و آرامش می خواهد و از سوی دیگر ضرورت دارد درآمد کافی و انسانی برای همه شهروندان فراهم شود. نباید در این کشور، پدیده های زشتی مثل فقر، فساد و بیکاری وجود داشته باشد. با تمرکز و اکتفا به بهبود جنبه های سیاسی، امنیتی و دفاعی، نمی توان پیشرفت و معیشت را تامین کرد. بهبود وضعیت اقتصاد و معیشت، کارگزاران اقتصادی می خواهد. کارگزاران اقتصادی و کارگزاران سیاسی، مکمل یکدیگر هستند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر پیشرفت اقتصاد و سیاست در کنار هم، گفت: این دو بال مکمل، نیازمند مردمسالاری گسترده و عمیق و مشارکت جویانه هستند. اگر این طور نشود که تا کنون نشده، باید در دولت آینده این کار انجام شود. اینکه هر دولتی که می آید، بیش از چند هزار مدیر تخصصی را در سطح ملی جابجا کند، شایسته نیست. اینکه هر نماینده مجلس چندین مدیر محلی را جابجا کند، شایسته نیست. اینکه دعوا شود بر سر اینکه چه کسی فرماندار، بخشدار و استاندار باشد، برای کشور مخرّب است. نباید در رقابتها و دعواهای سیاسی مدیران، اقتصاد و معیشت مردم فدا شود.

دکتر رضایی گفت: اقتصاد نیازمند ثبات و برنامه ریزی است. مردمسالاری اقتصادی باید منجر به بسیج نیروهای مردمی و مشارکت واقعی و عمیق آنها در صحنه اقتصاد شود. مردمسالاری سیاسی، بسیج مردم در انتخابات است اما مجالس و دولت هایی که تشکیل می شود چه حقی دارند هر کار که خواستند در امر اقتصاد انجام دهند و برای جناح نزدیک به خودشان، با امضاهای طلایی امتیاز ایجاد کنند. کسانی که در مردمسالاری سیاسی با رای مردم انتخاب می شوند، مداخلاتشان در اقتصاد باید در چارچوب مردمسالاری اقتصادی باشد نه هر طور که میل داشتند. حق ندارند با این شیوه برای معیشت مردم تصمیم گیری کنند. باید مشکل را به صورت اصولی و ریشه ای حل کنیم. اگر مردمسالاری اقتصادی را بر امیال سیاسیون حکمفرما نکنیم، نمی توان مفاسد را رفع کرد و معیشت مردم را به صورت مطلوب بهبود بخشید. مردمسالاری اقتصادی می تواند اقتصاد و معیشت مردم را از دست درازی شخصی و جناحی سیاستمداران جدا کند.
ارسال نظر