دکتر رضایی در ديدار اعضای مجمع خيرين كارافرين خراسان رضوی؛
کد خبر: ۴۳۹۹|
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۱
پایگاه اطلاع رسانی rezaee.ir - مشهد :
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح یکشنبه در جمع اعضای مجمع خيرين كارآفرين خراسان رضوی گفت: اکنون بهترین موقعیت برای جهش کارآفرینان است و هیچگاه دولت های ایران مثل این دوره به کارآفرینان محتاج نشده بود زیرا بواسطه تحریم های ظالمانه، اتکای دولت به درآمدهای نفتی بطور ناخواسته کم شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نطام که به دعوت دو یادواره شهدای شهرستان تایباد و شهرستان تربت جام به خراسان رضوی سفر کرده است، صبح یکشنبه 26 بهمن با اعضای مجمع خيرين كارافرين خراسان رضوی دیدار کرد.

دکتر محسن رضایی رییس ستاد جهادی توانمندسازی محرومان کشور، در این دیدار، ضمن تبریک ماه رجب و با تاکید بر اهمیت خدمت رسانی و نوکری مردم گفت: امروز کشور ما در در یک جبهه اقتصادی و نبرد سخت و بی صدا قرار دارد. در جبهه نبرد اقتصادی، صدای انفجار شنیده نمی شود اما آثار آن را در کوچه و خیابان و خانه های مردم می بینیم. این نبرد اقتصادی از ضعف ما شروع شده کما اینکه جنگ تحمیلی هم با حمله ارتش عراق زمانی آغاز شد که ما دچار بی نظمی و آشفتگی در نیروهای سیاسی و نظامی بودیم. این بار دشمن مطالعه کرده و دیده که اقتصاد ایران بدون مرزبان و بدون سرباز است. مردم گلایه مندند و می گویند کاش کسی می گفت من سخنران نیستم من سربازم. شما کارافرینها سرباز اقتصاد ملی هستید. از فروش نفت ما جلوگیری کرده اند، صادرات و واردات ما را محدود کرده اند و به بانک ها و شرکت های بین المللی فشار آورده اند که با کشور ما همکاری نکنند. وقتی تجارت ایران با مشکل روبرو شود، بازخورد این اتفاق می توانست به تضعیف نظام از درون منجر شود که بحمدالله مردم هشیار بودند اما ای کاش از این فرصت برای اصلاح نقاط آسیب پذیر استفاده می کردیم و مشابه اقتداری که در دفاع به دست آوردیم را در اقتصاد پیدا می کردیم. ما در جنگ دو خرمشهر را در جنگ آزاد کردیم، یکی ازادسازی شهری زیبا و مظلوم در خوزستان و دیگری آزادسازی الگوی بومی اقتدار دفاعی کل ایران بود که فتح دوم بالاتر و بزرگتر از فتح اول است.

دکتر رضایی گفت: از اواخر دولت دهم، تحریم های اقتصادی شروع شده و ما نتوانسته ایم اقتدار اقتصادی را به دست بیاوریم. شما خیریه ها که مستقل از دولت هستید می توانید از ظرفیت های خود در جهت اشتغال آفرینی و جهش تولید اقتصادی استفاده کنید. کارآفرینی بسیار مهم است. ایجاد کسب و کار، محصول فراهم شدن شرایط مناسب در محیط رقابتی و متنوع کسب و کارها است که به چهار عامل فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و حقوقی مرتبط است. البته محیط کسب و کار با سهولت ایجاد کسب و کار متفاوت است اما این دو مفهوم، نزدیک به هم هستند.

استاد کارآفرینی دانشگاه تهران گفت: کارآفرینی معمولا مرتبط با تشخیص فرصت ها، تولید و خلق فرصت ها است. نوآوری، خلاقیت و فرصت هایی که در بازار هست را باید تشخیص بدهیم تا موفق شویم. شناخت بازارها و نوآوری در فناوری و ارائه محصول، به ارزش آفرینی کارآفرینان مرتبط می شود. مهارت لازم است اما کافی نیست. انسان های ارزش آفرین اگر توانمند شوند، می توانند با کنترل هیجانات خود، موفق شوند.

نویسنده کتاب ایران آینده با تاکید بر اهمیت موضوع تربیت کارآفرینان گفت: اگر بتوانیم چنین مدیران ارزش آفرینی را پیدا کنیم که فرصت های بازار را به نفع اقتصاد ملی تشخیص دهند، در همین شرایط تحریم های اقتصادی، بازارهای جدیدی را پیدا می کنند. الان بازار داخل و منطقه آسیای جنوب غربی، تشنه کالاهای ساخت ایران است و نباید برای تولید و ارائه محصولات ایرانی تردید کرد. اکنون بهترین موقعیت برای جهش کارآفرینان است و هیچگاه دولت های ایران مثل این دوره به کارآفرینان محتاج نشده بود زیرا بواسطه تحریم های ظالمانه، نفت را از دولت گرفته اند. بازار داخل و منطقه هم نیازمند کالاهای ایرانی است اما از این دو فرصت استفاده نشده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی گفت: موضوع کارآفرینی در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مورد تاکید محوری قرار گرفته است.

دکتر رضایی گفت: دولت باید با همه توان، مسیر را برای فعالیت کارآفرینان باز کند و کارآفرینان هم به این موضوع به چشم یک جهاد نگاه کنند و نقش موثر خود را با کشف انسان های ارزش آفرین ایفا کنند. ان شا الله با این رویکرد، در حمایت و توانمندسازی محرومان موفق می شویم و تحریمها را خنثی یا کم اثر خواهیم کرد.
ارسال نظر