کد خبر: ۴۴۰۶|
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۶
پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی
سخنان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ۱۹ بهمن ماه در مراسم گرامیداشت دهه فجر در دارالقرآن زنجان، با بازتابهای رسانه های گسترده و متفاوتی روبرو شد. نگاهی به این رویداد و بازتابهای آن، رهاورد مثبتی از نظر سواد رسانه ای دارد:

در شرایط امروز که شاهد نبرد اقتصادی همه جانبه دولت امریکا علیه کشورمان و اعمال تحریم های بی سابقه و ظالمانه بر اقتصاد ایران هستیم، یکی از استراتژی های دشمن، جریان سازی خبری و رسانه ای از طریق تحریف و تشویش اذهان عمومی با هدف ایجاد اختلاف و تردید در میان مردم و هزینه سازی در عرصه خارجی، به عنوان راهبرد مکمل است.

بدیهی است رسانه های داخلی با اتکاء به دانش و هوشمندی، در دام چارچوبهای القائی رسانه های بیگانه نخواهند افتاد و در تار و پود «شبکه تحریف»، گرفتار نخواهند شد. 

یک نمونه از رفتار شبکه تحریف با هدف تشویش اذهان عمومی، در تاریخ ۱۹ بهمن ۹۹ با سوءاستفاده رسانه های بیگانه از انعکاس غیردقیق سخنرانی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم دهه فجر زنجان در نگارش خبر «خبرگزاری ایرنا زنجان» صورت گرفت. هرچند فردای آن روز، خبرگزاری ایرنا زنجان پس از مرور مجدد فیلم سخنرانی، اقدام به تصحیح خبر مذکور نمود و این پذیرش خطا و تصحیح آن، جای تقدیر دارد، لیکن آثار سوء خبر تحریف شده، در شعاع رسانه های دیگر باقی ماند.

دکتر رضایی در مراسم دهه فجر پیروزی انقلاب اسلامی در دارالقرآن زنجان و در جمع شماری از ایثارگران، به تحلیل جایگاه و اهمیت ایران اسلامی در معادلات منطقه‌ای و جهانی پرداخت و ایران را بخش مهم از کمربند طلایی منطقه و کلید منطقه معرفی کرد. 

یک جریان رسانه ای خاص که می توان آن را «شبکه تحریف» نامید، با سوءاستفاده از متن غیردقیق منتشرشده در ایرنای زنجان، به تحریف آشکار سخنان دکتر رضایی‌ و تشویش اذهان عمومی پرداخت.

برای درک دقیق تر از جزئیات سخنرانی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در زنجان، فیلم و متن سخنرانی دکتر رضایی که در دارالقرآن زنجان بیان شده، در اختیار رسانه های گروهی و هموطنان گرامی قرار گرفته است. متن دقیق جمله دکتر رضایی به همراه ویدئوی سخنرانی مذکور به این شرح است: 

«ملت ایران یک ملت بسیار بزرگ است. می خواهد گام های بزرگی را بردارد. راضی به اینکه حتی جمهوری اسلامی هم درست کرده، نیست. می خواهد جلوتر از این برود. می خواهد یک تمدن بسازد. می خواهد اقتصادش را درست کند. می خواهد صنعتش را درست کند. می خواهد خودش در صحنه بین المللی، در صحنه منطقه اثرگذار باشد. ملت ایران اهداف بزرگی دارد لذا مقاومت می کند. می خواهد ادامه بدهد. نمی خواهد متوقف بشود. نمی خواهد عقب بیاید. آنها (امریکاییها) چرا ادامه می دهند؟ آنها چرا بعد از ریگان و صدام، داعش را می فرستند، بعد از داعش ترامپ را می‌فرستند؟ چرا آنها؟ آنها چون می دانند سرزمین ایران، یعنی [قلب] همه منطقه ۵۰۰ میلیونی و هر کی [از قدرتهای جهانی] در ایران باشد بر ۵۰۰ میلیون [نفر] حکومت می کند. هر کی [از قدرتهای جهانی] در ایران باشد بر ۲۵ کشور در اطراف ایران حکومت می کند. ایران مثل یک قله بسیار بالا و بلندی است؛ اینها (امریکاییها) می گویند اگر ما نرویم آن بالا[ی قلّه ایران]، نمی توانیم بر این ۲۵ کشور حکومت بکنیم.»

گفتنی است برخی رسانه های خارجی خاص، سخنان دکتر رضایی را وارونه کرده و به نقل از ایشان گفته بودند: «ایران بر بیست و پنج کشور و پانصد میلیون جمعیت حکومت می کند». انتشار نسخه ویدئویی و متن کامل سخنان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، فراتر از پاسخ های معمول از قبیل تکذیبیه و جوابیه، حاوی درس های شناخت جریان های رسانه ای و تقویت کننده سواد رسانه ای مخاطبان رسانه های جریان تحریف است. آنچه آنها منتشر کردند و در شبکه های اجتماعی به آن ضریب دادند، فاصله زیادی با اندیشه و گفتار سخنران دارد و روشنگری یادشده به اعتماد مخاطبان این رسانه ها آسیب می زند.

لینک دانلود ویدئو:

ارسال نظر