دکتر رضایی در نشست هم اندیشی سیاستهای برنامه هفتم در اتاق بازرگانی شیراز:
کد خبر: ۴۴۴۳|
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۵
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست هم اندیشی تدوین سیاست های برنامه هفتم توسعه کشور در اتاق بازرگانی استان فارس، گفت: اقتصاد کشور باید براساس علم اقتصاد اداره شود. در آن صورت، برکت به سفره ها برمیگردد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست هم اندیشی تدوین سیاست های برنامه هفتم توسعه کشور در اتاق بازرگانی استان فارس، گفت: اقتصاد کشور باید براساس علم اقتصاد اداره شود. باور صحیح «از تو حرکت، از خدا برکت»، فقط زمانی محقق می شود که مدیریت اقتصاد کشور براساس علم اقتصاد باشد. در آن صورت، برکت به سفره ها برمیگردد. 
برکت به سفره ها برمیگردد

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست هم اندیشی تدوین سیاست های برنامه هفتم توسعه کشور که روز پنجشنبه هفتم اسفندماه با حضور فعالان اقتصادی و کارآفرینان عضو اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی استان فارس در شیراز برگزار شد، با تبریک میلاد امام علی(ع) گفت: در کنار تمرکزگرایی، با مشکل بخش گرایی هم مواجه هستیم. یکپارچگی در اداره اقتصاد کشور، حتی در تهران هم وجود ندارد.

دکتر رضایی با شنیدن سخنان انتقادی مطرح شده از سوی اعضای اتاق بازرگانی شیراز، گفت: بحث های خیلی خوبی مطرح کردید. سطح این مباحث در کل کشور رشد بسیار خوبی کرده است و از این بابت بسیار خوشحالم. گلایه های مشترک و صحیحی را در جلسات مشابه در اتاق بازرگانی استانهای مختلف شنیده ام. انتقاد از بخشنامه های خلق الساعه بانک مرکزی تا پیشنهاد مدل هایی برای توسعه ملی را از شما و همکارانتان شنیده ام. من و شما حرف مشترکی داریم که اقتصاد کشور باید براساس علم اقتصاد، اداره شود. ما مساله اقتدار و امنیت را حل کرده ایم و نباید در ایستگاه سیاست متوقف شویم. به گواه یادداشت های شهید حسن باقری، از بهمن 1360 تا کنون بر اهمیت اقتصاد تاکید کرده ام. بعد از پایان جنگ تحمیلی، راهی دانشگاه تهران شدم و در رشته اقتصاد تحصیل کردم زیرا پیش بینی کرده بودم که دشمن در ایستگاه اقتصاد، برنامه دارد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: از سال 50 با ورود پول نفت، سفره دولت از ملت جدا شد. آقایان که الان رئیس جمهور می شوند، در چهار سال اول به جای اینکه فکر اصولی برای پیشرفت کشور بکنند، به فکر خودشان هستند و بیشتر به این فکر هستند که در انتخابات چهار سال دوم چطور رأی بیاورند. آیا با این نگاه می شود برنامه ریزی درازمدت کرد؟ من می گویم اقتصاد را از دست دولت بگیریم و به عهده استانهای قوی قتصادی بگذاریم. این یک فرمول است. برای رفع دغدغه مردم و فعالان اقتصادی، نیاز به الگو و ابزار داریم. باید بخش خصوصی در بستر تشکیل استان های قوی اقتصادی یا ایالت های اقتصادی رشد کنند. دولت ها هم در کنترل تصمیمات اقتصادی استانهای قوی اقتصادی یا ایالتهای اقتصادی، دخالت نکند. چند درصد سپرده های مردم این استان در این استان هزینه می شود؟ آزادراه اصفهان به شیراز و راه آهن شیراز به بوشهر تا حد زیادی می تواند در مبادلات و درآمدهای استان تحول ایجاد کند. الان بخش خصوصی در استان فارس به تامین مالی و سرمایه در گردش احتیاج دارد و این درحالی است که سرمایه های مردم استان در خارج از استان مدیریت می شود.

وی افزود: احساس می کنم میراث خون برادرانم که برای حفظ سرافرازی کشور و اسلام بر زمین ریخته شد، به خاطر غفلت هایی در اقتصاد ممکن است از میان برود. ریل اقتصاد را باید با کمک مردم، کارآفرینان و بخش خصوصی به جای خود برگردانیم. دولت مرکزی را به سیاست، دفاع، پرچم و پول ملی و سیاست های کلی محدود کنیم و اقتصاد را، کشاورزی و صعنت را، تجارت و بازرگانی و سلامت و علم و فناوری را به استان های قوی اقتصادی یا ایالت های اقتصادی بسپاریم.

دکتر رضایی گفت: برای هر استان قوی اقتصادی یک تقسیم کار ملی کنیم؛ طوری که کسی این تقسیم کار را برهم نزند. چرا صنایع الکترونیک شیراز که در اینجا سابقه دارد، باید بخش هایی از آن تعطیل شوند و در شهرهای دیگر خارج این استان مستقر شوند؟ چرا اینجا هاب صنایع الکترونیک و هاب سلامت همسایگان جنوبی ایران نباشد؟ دولت مرکزی باید در سیاست های کلی و پول ملی، هدایت و نظارت کند اما از دخالت پرهیز کند. اقتضای سیاست، تمرکز است و اقتضای اقتصاد، عدم تمرکز است. 
برکت به سفره ها برمیگردد

وی با تاکید بر گره خوردن صنعت با کشاورزی استان فارس افزود: باید مدیریت کشور متحول شود به طوری که فعالیت های هر استان قوی اقتصادی یا ایالت اقتصادی براساس ارزش آفرینی و بهبود محیط کسب و کار باشد و شهرها هویت خود را پیدا کنند. شهر استهبان در استان فارس، میلیون ها درخت انجیر دارد، صنعت جای خودش را پیدا می کند و محصولات استهبان، فراوری و بسته بندی و صادرات می شوند. 

دکتر رضایی گفت: در کنار تمرکزگرایی، با مشکل بخش گرایی هم مواجه هستیم. بانک مرکزی یک بخشنامه می دهد، وزارت صمت یک چیز دیگر. وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست یک چیز دیگر می گویند. یکپارچگی در اداره اقتصاد کشور، حتی در تهران هم وجود ندارد. این بخش گرایی یعنی هر کسی روی موضوع معیّنی متمرکز شده و گویی برای هر شهر، تعداد هشت فرماندار گذاشته اند که تصمیم های متناقض می گیرند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دولت مرکزی در این پنجاه سال در فهم اقتصادی ضعیف بوده است. کاری که با بورس کردند، یکی از نمونه از این فهم ضعیف است. سودجویانی هستند که پول خود را در تولید و صادرات نمی گذارند. پول ها را در بانک ها می گذارند و هر چند سال، محل انباشت ثروت خود را عوض می کنند و سود نجومی می کنند. دولت با تصمیم های غلط مالی و گرفتن آینده از کارآفرینان، این ظرفیت را برای سودجویان برای بهره گیری از بورس ایجاد کرد. فهم دولت این بود که خیال می کردند که می توانند پول را منجمد کنند. در سه سال آینده نقدینگی کشور دو برابر می شود و ظرف سه سال به اندازه پنجاه سال گذشته، پول به نقدینگی کشور اضافه می شود.  

دکتر رضایی گفت: تیم اقتصادی دولت باید مفهوم پول و قواعد تعیین نرخ سود بانکی و نرخ ارز را درک کنند و سیاست را با یک الگو از اقتصاد جدا کنند. الان موقع برداشتن صفرها از پول نیست. قبل از این کار باید ده اقدام اصلاحی انجام داده باشیم. نمی شود کارهای اصلاحی در عرصه اقتصاد را با کارهای تبلیغاتی ادغام کرد. برای کارهای بزرگ باید همراه و همدل شویم و از اینکه پیشنهادهای خود را برای تدوین سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه در اختیار ما می گذارید، قدردانی می کنم. 
برکت به سفره ها برمیگردد

در ابتدای این نشست، فعالان اقتصادی استان فارس، با ارائه گزارش ها و آمارهایی از وضعیت اقتصادی استان، به بایسته های راهبردی اقتصادی در برنامه های هفتم توسعه اشاره کردند و با اشاره به خروج سرمایه ها از کشور و تضعیف توان مالی صادرکنندگان و سرمایه در گردش در بخش تولیدی، خواستار توجه دولت به نظرات اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی شدند.

ارسال نظر