دکتر رضایی در همایش بین المللی قرباغ:
کد خبر: ۴۴۵۳|
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۸
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در همایش بین المللی قره باغ که با هدف تبیین رهنمودهای مقام معظم رهبری پیرامون مسائل منطقه بویژه پیوندهای فرهنگی ایران و قره باغ توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه در قم برگزار شد، سخنرانی کرد و گفت: علاوه بر دیپلماسی رسمی، دیپلماسی عمومی کشورمان از جمله مواضع حوزه های علمیه و دانشگاه های ایران، همواره در حمایت از قره باغ بوده است و حضور ایران در کمیته آتش بس و بازسازی قره باغ، به نفع کل منطقه است. از دولت انتظار می رود بطور جدی این مسائل را پی گیری کند.
حضور ایران در کمیته آتش بس و بازسازی قره باغ، به نفع کل منطقه است

به گزارش rezaee.ir، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز دوشنبه یازدهم اسفندماه در همایش بین المللی «قره باغ 17 ربیع؛ برترین گفتمان در مورد قره باغ» در سالن همایش های امین قم، با تبریک ایام ماه رجب گفت: از آیت الله اعرافی و ائمه جمعه محترم خطه آذربایجان و برگزار کنندگان این همایش صمیمانه تشکر می کنم. حوزه علمیه قم در همه ادوار بویژه پنجاه سال اخیر تاریخساز بوده است. انتظار همه از حوزه های علمیه این است که همایش های کلیدی و مهم شبیه همین تاکید بر پیوستگی فرهنگی ایران و آذربایجان و نخجوان و قره باغ که بخشی از دیپلماسی عمومی کشور است و همسو با رهنمودهای مقام معظم رهبری و جبران کننده جهت گیری های وزارت امور خارجه است، را در دستور کار قرار دهند و با تشکیل دبیرخانه همایش، کارها را تا رسیدن به نتایج مورد انتظار مقام معظم رهبری ادامه دهد. زیرا حوزه های علمیه و دانشگاه ها می توانند همسو با رهنمودهای مقام معظم رهبری و مکمل راهبردهای وزارت امور خارجه، بخشی از دیپلماسی عمومی کشور را عهده دار شوند. 

دکتر رضایی گفت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان یک ملت در دو کشور هستند. از این منظر آذربایجان با بسیاری از همسایگان ما متفاوت است؛ ما مردم ایران و مردم جمهوری آذربایجان یک ملت با اشتراکات فراوان هستیم. ملت ما برای آزادی آذربایجان از دست تزارها، دهها هزار شهید داده است و شهدای بسیاری از همه اقوام و مناطق ایران در خاک آذربایجان خفته اند و همه آنها به فداکاری و ریختن خون خود برای آذربایجان و سرزمین های اسلام افتخار کرده اند. ملت بزرگ ایران چندین بار به تقاضای مردم باکو، در آزادسازی باکو از سلطه تزارها مشارکت و جانفشانی کردند و باکو را آزاد کردند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اولین چیزی که باید بر آن تاکید شود، همین مساله است که ملت و دولت ایران برای آزادی جمهوری آذربایجان و قره باغ همیشه پیشگام بوده ایم. پس از فروپاشی شوروی، ملت ایران، استقلال باکو را جشن گرفتیم و در بخش های مختلف، از بازسازی آنجا تا کمک به تشکیل ارتش آذربایجان کمک کردیم. متاسفانه دولت ارمنستان از مرزهای بین المللی گذشت و وارد قره باغ شد و از عجایب تاریخ این است که تحریک کنندگان ارمنستان در این تجاوز، امروز ادعای حمایت از قره باغ را مطرح نموده اند ولی بطور همزمان از آزادسازی کامل قره باغ جلوگیری کردند.

وی افزود: ایران بر آزادسازی کامل قره باغ تاکید دارد. این چه آزادسازی قره باغ است؟ کل قره باغ باید آزاد شود و نیروهای نظامی هیچ کشوری نباید در آنجا باشد.

دکتر رضایی گفت: جمهوری اسلامی از ابتدای جنگ جوانمردانه در قره باغ عزیز، با تمام وجود از هویت تاریخی قره باغ دفاع کرد و هیچگاه از جمهوری خودساخته آرتساخ دفاع نکرده ایم. طبق آمار رسمی، جمهوری اسلامی ایران برای کمک به صلح منطقه و آسایش آوارگان در مرزهای ایران که با امنیت کشورمان پیوند خورده است، حداقل 43 میلیون دلار برای آوارگان قره باغ هزینه کرد. ارسال برق و گاز به آذربایجان، یکی دیگر از پیوندهای دو کشور و خدمات ایران به باکو است. بعد از آقای حیدر علی اف، دستهای پنهانی آمدند و سعی کردند رابطه دو کشور را خدشه دار کنند. ایشان در خاطرات خود گفته و نوشته است که «ایران هر چه داشت، به ما کمک کرده است». چه شد که بین ملت ایران و باکو و بین دو کشور فاصله انداختند؟ متاسفانه کشورهایی وارد قره باغ شده اند و به جای تقویت صلح، دعواهای خود را وارد قره باغ خواهند کرد و می خواهند ارث و میراث تقسیم کنند و پیشنهاد دادند ایران در کمیته آتش بس مشارکت نداشته باشد، در حالی که حضور ایران در کمیته آتش بس و بازسازی قره باغ، به نفع کل منطقه است. 

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران برادر صمیمی جمهوری آذربایجان است، گفت: غیبت ما در کمیته آتش بس قره باغ، افتخارآمیز نیست و این غیبت، گامی به نفع صلح و منافع بلندمدت کشورهای منطقه نیست. همه طرف های درگیر و همه ناظران بین المللی بدانند که خواست و اراده مردم منطقه این است که ایران باید در کمیته آتش بس و بازسازی قره باغ مشارکت داشته باشد و در نظارت و همکاری امنیتی و اقتصادی در کریدورهای جدید، حضور موثر داشته باشد.


دکتر رضایی تصریح کرد: قره باغ متعلق به آذربایجان بوده و خواهد بود. فقط ارتش آذربایجان باید در قره باغ حضور داشته باشد و نیروهای نظامی هیچ کشور خارجی نباید در قره باغ باشند. هر نوع پیشنهاد برای اداره آنجا باید در داخل دولت آذربایجان تصویب شود. ضرورت دارد غیر از آذربایجان، بقیه کشورها از قره باغ خارج شوند و خود مردم منطقه، آنجا را آباد کنند. همچنین ضرورت دارد ارمنستان از باقیمانده اراضی خارج شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اقدامات وزارت امور خارجه در تامین منافع ملی در مساله قره باغ و حوزه قفقاز را ناکافی دانست و گفت: دیپلماسی رسمی ما در این هشت سال، از همسایگان ایران غفلت کرده است. یک سراب به نام غرب، آن هم نه یک دیپلماسی واقعی بلکه یک دیپلماسی کاغذی شکل گرفت و دیدیم که طرف مقابل هم به این دیپلماسی کاغذی احترام نگذاشت. اگر دیپلماسی رسمی ما نه برپایه سراب غرب بلکه با تاکید بر 15 کشور همسایه و 25 کشور منطقه بود، اگر به جای 5+1 راهبرد 25+1 را دنبال می کردیم، همین 15 کشور همسایه و 25 کشور منطقه با کمک فعالان بخش خصوصی کشورمان، می توانستند در شکست دادن تحریم های ظالمانه مشارکت موثر داشته باشند.

وی در پایان گفت: باید انتظارات مقام معظم رهبری را پیگیری کنیم و حوزه علمیه قم که وابستگی جناحی ندارد، باید این همایش ها را که بخشی از دیپلماسی عمومی کشور و ضامن منافع ملی است، دنبال کند.

خاطرنشان می شود، رهبر معظم انقلاب در 17 ربیع الاول فرموده بودند: «سرزمین های آذربایجان باید آزاد شوند، امنیت ارامنه آن سرزمین محفوظ بماند، دو طرف به مرزهای بین المللی کشورها تجاوز نکنند، اگر تروریست ها نزدیک مرز ایران بیایند، برخورد قاطع می کنیم».

این همایش که به ریاست آیت الله اعرافی، مدیر حوزه های علمیه کشور و دبیری حجت الاسلام و المسلمین کوهساری برگزار شد، مهمانان و سخنران های مختلف از جمله دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر علی نیکزاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه، سفیر جمهوری آذربایجان در ایران، آیت الله آل هاشم، آیت الله عاملی و آیت الله خاتمی نمایندگان ولی فقیه در استان های آذربایجان شرقی، اردبیل و زنجان، جمعی از ائمه جمعه استان های شمال غربی ایران، مهمانانی از کشورهای منطقه از جمله جمهوری آذربایجان، ترکیه، اوکراین، گرجستان، بلاروس و روسیه و جمع زیادی از کارشناسان روابط بین الملل حضور داشتند.
ارسال نظر