دکتر رضایی در حاشیه همایش قره باغ در جمع خبرنگاران مطرح کرد:
کد خبر: ۴۴۵۴|
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۱
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ایران آمادگی دارد با امکانات وسیع انسانی، مهندسی و دانش فنی، در رویداد بین المللی بازسازی منطقه قره باغ مشارکت کند.

دکتر محسن رضایی، روز شنبه یازدهم اسفندماه 1399 در حاشیه همایش بین المللی «قره باغ 17 ربیع» در شهر قم و در جمع خبرنگاران گفت: نیروهایی از کشورهای ثالث که بعد از اجرای آتش بس در قره باغ مستقر شده اند، پایان حضورشان در منطقه معلوم نیست و اگر این نیروها بخواهند به صورت نامحدود در قره باغ بمانند و بخش هایی از قره باغ در اختیار ارمنستان باقی باشد، ممکن است مشکلات جدید و مهمی را بوجود بیاورد و اختلافات بین المللی این کشورها و نزاع های بین آنها را وارد مساله قره باغ کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران باید تلاش کند تا نماینده ای در این کمیته آتش بس داشته باشد و همچنین در بازسازی قره باغ، ایران امکانات وسیع انسانی، مهندسی و دانش فنی خود را در اختیار آذربایجان و مردم قره باغ بگذارد. از نظر فاصله کمی که ما با قره باغ داریم می توانیم با هزینه کمتر، بازسازی بهتری را در آنجا صورت بدهیم.
 
وی افزود: از یک طرف، همبستگی فرهنگی و زبانی و مذهبی بین استان های آذربایجان ما و اردبیل ما با فرهنگ جمهوری آذربایجان و قره باغ وجود دارد و ازطرف دیگر فاصله جغرافیایی بسیار کوتاه هزینه ترانزیت را کاهش می دهد. این مزیت ها می تواند امتیاز ویژه ای در امر بازسازی قره باغ باشد. از دولت عزیز جمهوری آذربایجان انتظار داریم که اجازه بدهند در رقابت با سایرین و برای منافع حداکثری آذربایجان، ایران در بازسازی قره باغ مشارکت داشته باشد. از وزارت خارجه کشورمان نیز انتظار داریم به صورت جدی تر پیگیری کند که ایران در رویداد بین المللی بازسازی قره باغ مشارکت داشته باشد.
ارسال نظر