کد خبر: ۴۸۷۷|
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۶
دکتر محسن رضایی در مصاحبه ای زنده با شبکه الجزیره درباره جنگ غزه با اشاره به اهمیت این موضوع، از احتمال گسترش این جنگ به سراسر منطقه و یا حتی در سطح بین‌المللی، در صورت ادامه روند کنونی گفت.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا: محسن رضایی در مصاحبه‌ زنده با شبکه الجزیره با اشاره به اهمیت موضوع غزه گفت: این مساله ممکن است به سراسر منطقه گسترش یابد و حتی تبدیل به چالشی بین‌المللی شود. 

وی با‌ اشاره به اهمیت و بزرگی این موضوع ادامه داد: اسرائیل این جنگ را جنگ سرنوشت اعلام کرد و آمریکا با تمام توان در کنار این جنایتکاران ایستاده است و فرمانده سنتکام آمریکا و فرمانده نیروهای آمریکا در خاورمیانه در قرارگاه اسراییل در جنوب تل‌آویو، حضور دارند و مشترکا جنگ علیه مردم غزه را هدایت می کنند، اسراییل مسئولیت عملیات هوایی و زمینی را عهده دار است، امریکا در دریای مدیترانه یک سپر دریایی برای اسراییل درست کرده است. لذا این جنگ بزرگی است که شاید طولانی شود و ممکن است ابعاد منطقه ای پیدا کند و حتی شاید ابعاد بین المللی، و دلیل این بحران هم لجبازی آمریکا و اسراییل در ادامه جنگ و عدم آتش بس است. 

رضایی در پاسخ به سوال مجری الجزیره در خصوص اینکه آیا اسراییل به اهدافش می‌رسد و حماس را از بین می‌برد گفت: فرماندهان اسراییلی از جنگ های مردمی دانش و تجربه‌ای ندارند و شکستشان در جنوب لبنان نشانگر همین موضوع است.

دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا با بیان ورود آمریکا و اسرائیل در باتلاقی عظیم و عمیق، ادامه داد: آن‌ها برای لاپوشانی این فضاحت تلاش دارند جنگ را به ابعاد بزرگتری برسانند و عاقلان جهان باید جلو این دو یاغی یعنی نتانیاهو و بایدن را بگیرند و در نهایت آمریکا و اسراییل در مقابل شیوه ابداعی محور مقاومت، پیروز نخواهند شد. 

فرمانده جنگ در هشت سال دفاع مقدس در رابطه با اطلاع ایران از این عملیات گفت: ایران از این عملیات اطلاع نداشت و این خود مقاومت فلسطین بود که تصمیم به عملیات گرفت و ایران مانند غربی‌ها به دوستانش  به چشم برده نگاه نمی‌کند و برای دوستانش شخصیت و آزادگی قائل است. 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که برخی در خصوص حضور ایران و محور مقاومت در موضوع غزه سوال می‌پرسند گفت: ما از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون موضعی ثابت و جدی در خصوص فلسطین داشته‌ایم در حالی که همه شاهد بودند که در مدت اخیر بعضی کشورهای اسلامی قصد نزدیک شدن و عادی سازی روابط با اسراییل داشتند. موضع ما ثابت و پیشنهادمان این است که طی روندی دموکراتیک و با برگزاری انتخابات و تدوین قانون اساسی کشور فلسطین ایجاد شود، اما تا زمانی که این مهم محقق نشود فلسطینیان باید از خود دفاع کنند و ایران هم اکنون در صف اول حمایت‌های سیاسی در این موضوع است و پشتیبانی‌های بشر دوستانه دارویی و غذایی هم از طریق کشور مصر داشته است. 

رضایی با شرح ماوقع وضعیت میدان در سرزمین‌های اشغالی تصریح کرد: امروز ۳ لشکر در شمال لبنان توسط  حزب‌الله زمینگیر هستند و ۳ لشکر در کرانه باختری و ۳ لشکر هم در جنوب درگیر غزه است. اتاق مشترک گروه های فلسطینی و حزب الله تشکیل شده که معتقدند باید با هم مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی را پیش ببرند. 

در ادامه مصاحبه، مجری شبکه الجزیره با اشاره به تخصص محسن رضایی در بخش نظامی و اقتصادی و سیاسی پرسید: آیا اقدام و دخالت نظامی از سوی ایران در واکنش به جنایات صهیونیست‌ها در غزه صورت می‌گیرد؟ 

رضایی در پاسخ به این سوال با اشاره به اهداف شوم آمریکا در این جنایات گفت: مساله تنها غزه نیست بلکه آمریکایی‌ها برای برگشت به غرب آسیا در حال بهانه جویی و سو استفاده از این مساله هستند؛ آن‌ها در عراق و سوریه تضعیف شده اند و احساس می‌کنند غرب آسیا را از دست خواهند داد و احتمالا از دو جبهه دیگر یعنی  اوکراین و تایوان فاصله بگیرند و اولویت را به جبهه سوم یعنی غرب آسیا بدهند. حتی ممکن است در اردن و در صحرای سینا و عراق و خلیج فارس به دنبال استقرار پایگاهای  جدیدی باشند.  این آمریکایی ها هستند که مشغول گسترش جنگند و ما نمی‌توانیم ببینیم از موضوع غزه برای این مساله سو استفاده کنند و این بستگی به آمریکا و حرکاتش دارد و اینکه آیا آن‌ها می‌خواهند با کشورهای اسلامی که دیگر مانند گذشته نیستند وارد جنگ شوند؟ 

وی در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا پیام مستقیمی در مورد این جنگ به ایران داده است، گفت: آمریکایی‌ها غلط‌هایی کرده‌اند و آن‌ها اصلا حق ندارند پیام بدهند، حال آنکه دیشب مطلع شدیم پهپادها و ناوگان آمریکا در مدیترانه مشغول کمک‌رسانی به ارتش اسراییل است و انگار قصد آتش‌بس هم ندارند.

محسن رضایی در پاسخ به این سوال که اگر دخالت آمریکا در منطقه ادامه پیدا کند موجب ورود ایران می‌شود توضیح داد: ما سعی می‌کنیم با کشورهای دوست و همسایه مانند عراق، سوریه، عربستان، قطر و مصر مشارکت کنیم و پیشنهاد من  تشکیل ارتش اسلامی و به عهده گرفتن امنیت منطقه توسط این ارتش است. 

وی در واکنش به اظهار نظر مجری الجزیره درباره اعتقاد برخی کشورها در بی‌فایده بودن جنگ با اسراییل و پیگیری سیاست دو دولتی گفت: صحبت دو دولت دیگر تمام شده است و وقتی اسراییل می‌خواهد وارد غزه شود این مساله دیگر موضوعیتی ندارد و آیا دولت های عربی در صورت خیزش امت اسلام دیگر قادر به سکوت هستند؟ دوران سازش تمام شده است و نظم جدیدی در منطقه شکل خواهد گرفت و بحث این است که آمریکا این نظم را شکل می‌دهد، یا چین و روسیه و یا کشورهای منطقه؟ به نظر ما کشورهای منطقه خودشان می‌توانند منطقه را اداره و امنیتش را تامین کنند.

دبیر شورای عالی سران قوا درباره حملات محور مقاومت به پایگاه‌های آمریکایی در منطقه گفت: ما دخالتی در این حمله‌ها نداریم و این پاسخ خود جبهه مقاومت در واکنش به ایجاد مشکلات در منطقه و اشغال مناطق نفت‌خیز سوریه و کمک به جنایات غزه است و اگر از سوریه وعراق بیرون روند به آنها حمله نمی شود.

سخنان مهم محسن رضایی درباره جنگ غزه/ جنگ غزه، جنگ بزرگی است و ممکن است طولانی شود/ نظم جدیدی در منطقه شکل خواهد گرفت/ آمریکا به دنبال بازگشت به منطقه است

رضایی در تشریح علت حضور اخیر آمریکا در منطقه توضیح داد:  این حضور فعلا برای موفقیت در جنگ اسراییل است و می‌خواهند ولو پیروزی کوچکی در غزه به دست بیاورند، اما در نهایت برای تداوم حضور در غرب آسیا است.

وی درباره ادامه موجودیت حماس و گروه‌های مقاومت در غزه تصریح کرد: از بین بردن مقاومت در غزه غیرممکن است و آن‌ها خود قادر به دفاع هستند و اسراییل با حمله زمینی خودش را به دهان شیر می اندازد و من مطمئن هستم حماس و جهاد اسلامی می توانند رژیم صهیونیستی را شکست دهند. 

رضایی در پاسخ به احتمال ورود حزب‌الله لبنان به جنگ گفت: از این موضوع اطلاعی ندارم اما همه چیز امکان پذیر است و مسائل چند روز گذشته و تهاجمات دیوانه‌وار اسراییل در غزه و رفتارهای بعدی آن‌ها در این موضوع تاثیر دارد. 

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس در خصوص اظهارات نتانیاهو در کنفرانس مطبوعاتی که اعلام کرد ایران و حماس محور شر هستند یادآور شد: این سخنان نتانیاهو اظهارات بوش را برای ما یادآوری کرد که پس از حمله به افغانستان و عراق با دستور او برای حمله به ایران، فرماندهان ارشد نظامی آمریکا با مقاومت در برابر این دستور وی را از این حمله بازداشتند، لذا آمریکا می‌داند  ایران، افغانستان و عراق نیست و بایدن هم این غلط را نمی تواند بکند. 

رضایی با اشاره به حیثیتی بودن مساله غزه برای جهان اسلام گفت: نمی توانیم اشغال قسمتی دیگر از خاک فلسطین را تحمل کنیم و این جزو خطوط قرمز و اساسی ماست. 

دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا با اشاره به دلاوری های رزمندگان فلسطینی ادامه داد: ما حماس و جهاد اسلامی را سازمان هایی رسمی و مردمی و مشروع می دانیم که در نظام بین الملل باید مورد تایید قرار بگیرند و  بازوی آنها را می‌بوسیم که از جان و مال و ناموس مردم فلسطین دفاع می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به عدم عقلانیت، تدبیر و هوشمندی بایدن و نتانیاهو افزود: با ادامه این روند آینده منطقه آشوبناک خواهد بود و این افراد جاهل درمسائل نظامی و سیاسی، باید بدانند که جهان با ۵۰ سال پیش بسیار تفاوت کرده است. 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان داشت: ما در دفاع از کشور و ملتمان محدودیتی نداریم و این مساله را بارها ثابت کرده ایم، حال آنکه امروز توانایی دفاعی ایران حتی نسبت به ۵ سال گذشته بیشتر شده است و سلاح هایی داریم که تا کنون رونمایی نشده اند.

رضایی خطاب به آمریکا و نتانیاهو گفت: توصیه می‌کنم آن‌ها آتش‌بس را بپذیرند و نتانیاهو اگر شجاعت دارد به دادگاه برگردد و ادامه محاکمه اش را بگذراند که بسیاری منتظر آن هستند. 

وی در پایان در پاسخ به برخی شبهات و شایعات درباره اهداف توسعه طلبانه ایران در منطقه گفت: ما در ۴۵ سال گذشته حسن نیت خود را ثابت کرده‌ایم و این شبهات، گفته های آمریکا و اسراییل در گوش بعضی دوستان عرب برای عدم اتحاد مسلمانان در منطقه است.

ارسال نظر