کد خبر: ۴۸۹۵|
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۹
دبیر شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در جریان سفر به استان یزد در مراسم اختتامیه هفته پژوهش و فناوری استان یزد حضور یافت

دغدغه امروز مردم شیوه حکمرانی اقتصادی است

محسن رضایی طی سخنانی در این مراسم با اشاره به مناسبت روز دانشجو گفت: امروز یکی از روزهای مهم در تاریخ انقلاب و نقطه عطفی در تاریخ سیاسی ملت ایران است.

 

وی با یادآوری رخدادهای منتهی به روز ۱۶ آذر و حضور نیکسون در دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: پس از کودتای ۲۸ مرداد پس از چند رویداد سلسله وار، حضور نیکسون برای زهر چشم گرفتن از مردم ایران بود که دانشجویان باغیرت در مقابل این رخداد ایستادند و سه تن از آنان، مظلومانه به شهادت رسیدند.

 

رضایی ادامه داد: مهمترین سوال مردم ایران در آن دوران، شیوه حکمرانی سیاسی بود که مشروطه ابتدای پاسخ دهی به آن بود و پس از حوادثی چون ملی شدن صنعت نفت، ۱۶ آذر و ۱۵ خرداد، پس از ۶۰ سال با پیروزی انقلاب اسلامی، الگویی جدید از حکمرانی و تعریف رابطه دین با سیاست و ایجاد یک دموکراسی دینی که همان مردم سالاری دینی اشاره شده توسط رهبر معظم انقلاب است توسط امام خمینی ارائه شد که پاسخ کاملی به سوال ۶۰ ساله مردم ایران بود.

دغدغه امروز مردم شیوه حکمرانی اقتصادی است

دبیر شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران قوا افزود: پس از پاسخ‌ به سوال سیاسی مردم ایران درباره چگونگی حکمرانی سیاسی طی انقلاب، سوال دوم در بحبوحه‌ی جنگ پیش آمد و این بود که ما چگونه به امنیت پایدار برسیم که پاسخ آن هم داده شد و حاصل آن امنیت امروز کشور و صدور تفکر انقلابی به بقیه کشورهاست.

 

رضایی ادامه داد: سوال مهم امروز مردم شیوه حکمرانی اقتصادی است که ۴ دهه اذهان را به خود مشغول کرده و هر دولتی کم و بیش حدودی از آن را پیش برده، اما هنوز پاسخ کاملی به آن داده نشده است. امروز مساله بزرگ حکمرانی اقتصادی، رابطه اقتصاد با مسائل اجتماعی است و نمونه آن پیشرفت اقتصادی چین متناسب با منابع اجتماعی است و اینکه هر منطقه با توجه به الگو و ظرفیت اجتماعی خود پیشرفت می‌کند.

دغدغه امروز مردم شیوه حکمرانی اقتصادی است

وی در پایان گفت: اکنون پس از پاسخ به سوال مردم در حوزه حکمرانی سیاسی و ایجاد امنیت پایدار، سوال مهم در خصوص حکمرانی اقتصادی است و برای پاسخ به این سوال ابتدا باید جایگاه و رابطه مسائل اجتماعی با اقتصاد را دریابیم.

 

گفتنیست در پایان این مراسم از پژوهشگران و فناوران برتر استان یزد در حوزه های مختلف تقدیر به عمل آمد.

کلید واژه های مطلب: محسن رضایی ، یزد
ارسال نظر