محسن رضایی در «انتخاب ایرانی»:
کد خبر: ۶۷۹|
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۱:۰۶
تعداد نظرات: ۳ نظر
کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه برای ساماندهی سربازی در کشور برنامه دارد گفت:در دولت من کسانی که به خارج از کشور رفتند برای بازگشت به ایران نترسند.
ایرانیان مقیم خارج از کشور برای بازگشت نترسند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضایی، به نقل از فارس محسن رضایی کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری در ابتدای سخنانش در برنامه «انتخاب ایرانی»، اظهار داشت: وقتی از من سؤال می‌کنند که چرا شعار شما زندگی است، می‌گویم به این دلیل که امروز نوبت زندگی فرا رسیده است، سیاست و امنیت و قدرت سرجایشان قرار گرفته‌اند، اما زندگی مردم اینطور نیست، ما می‌خواهیم به زندگی مردم توجه کنیم.

وی افزود: ما می‌خواهیم نیرو و توان و پتانسیلی را که داریم به صحنه زندگی بیاوریم یعنی کیفیت زندگی را بالا ببریم، کیفیت زندگی هم تنها معیشت نیست، البته معیشت برای من امری بسیار مهم است به همین دلیل اقتصاد خواندم و برنامه‌های مفصل اقتصادی دارم، اما می‌خواهم بگویم که اقتصاد هم بخشی از زندگی مردم است، اخلاق، معنویت، عزت و هویت جوانان موضوعات بسیار مهمی هستند که باید به آنها توجه کنیم.

این کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: وقتی می‌بینم و می‌شنوم که یک ایرانی در خارج از کشور، وسیله‌ای برای دفاع از خودش ندارد، احساس می‌کنم فرزند خودم تحت تأثیر فشارهای شدیدی است اما نمی‌توانم برای او کاری انجام دهم، ما می‌خواهیم این زندگی را درست کنیم، چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور، لذا هدفم مسئله زندگی مردم است.

وی درباره علت کاندیداتوری‌اش در پاسخ به پرسش یک هم‌وطن نیز توضیح داد: از اینکه می‌بینم هموطنانمان در خارج از کشور، دلسوزانه و مثل ایرانی‌های داخل کشور، به فکر مملکت‌شان هستند، تشکر می‌کنم.

رضایی همچنین گفت: زمانی که جنگ تمام شد، این سؤال را برای دوستانم مطرح کردم که تهدید بعدی ایران کجاست؟ برخلاف تصور همه دوستان، بعد از 7 ماه گفتم که تهدید بعدی ما پیشرفت و اقتصاد است، بعد از جنگ، اقتصاد خواندم به همین دلیل تغییر رشته دادم، به نظرم رسید اقتصاد ایران باید ساماندهی شود، معتقد بودم مسیر موفقیت از عقلانیت با کمک توکل عبور می‌کند، یعنی عقل و خرد بستر اصلی است، البته معتقد نیستم که تنها باید به این موضوع اکتفا کرد.

این کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری ادامه داد:‌هر کسی طی 20 سال گذشته سابقه من را ببیند، متوجه می شود که دغدغه‌های من یا اقتصادی است یا فرهنگی، در عرصه انتخابات حضور یافتم تا این فرمان را به دست بگیرم و ان شاءالله با کمک مردم نخبگان و اندیشمندان تحولی در اقتصاد و فرهنگ جامعه ایجاد کنم.

وی خاطرنشان کرد: درست است که در این 15 سال رئیس‌جمهور نبودم، اما بسترهای بسیار خوبی را فراهم کردم. سیاست‌های کلی اقتصاد، فرهنگ و مسائل داخلی و اجتماعی را تهیه کردیم و به تصویب رهبر معظم انقلاب رساندیم که پشتوانه بسیار محکمی است.

رضایی با بیان اینکه تکیه‌گاهم سیاست‌های کلی است که در تعامل با هزاران کار کارشناسی با کارشناسان کشور و اساتید دانشگاه‌ها تهیه شده و مسیر حقوقی خودش را طی کرده و به امضای رهبر معظم انقلاب رسیده است، تصریح کرد: بنده خودم را برای این کار آماده کرده‌ام، برخی از دوستان دو یا سه سال است که متوجه شدند اقتصاد مهم است اما بنده بیست و اندی سال است که متوجه این موضوع و مطمئن شدم که اقتصاد مهم است، لذا بنده آمادگی کامل روحی، علمی و برنامه‌ای دارم و فقط کافی است فرمان را بدست گیرم تا این تحول را بوجود بیاورم.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه بنده تجربه بسیار بزرگی در مسئله بحران‌های ایران دارم، توضیح داد: پشتوانه آمادگی‌های روحی، علمی و عملی من بالاست و می‌توانم از آنها استفاده کنم بنده هنوز وزرایم را مشخص نکردم ولی برای هر وزارتخانه ،کاندیداهایی تعیین شدند، یعنی هم‌اکنون برای هر وزارتخانه حداقل 4 یا 5 کاندیدا دارم و بعضا بدون اینکه به آنها بگویم شما را برای چه می‌خواهم، با آنها صحبت‌های اولیه هم داشته‌ام ولی لیست نهایی بستگی به چند روز آینده دارد که آیا به نتیجه می‌رسم یا نمی‌رسم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت: ملاکم برای انتخاب وزرا تعهد و کارآمدی است.

رضایی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه شما چه تدبیری برای رفع گرانی و مشکلات اقتصادی دارید، اظهار داشت: بنده مشکل اصلی کشور را این می‌دانم که از نظر اقتصادی صاحب ندارد؛ امنیت و سیاست در ایران صاحب دارند اما اقتصاد ایران طی 100 سال اخیر هیچگاه صاحب نداشته است.

این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم تصریح کرد: بنده اعلام می‌کنم اقتصاد ایران طی 100 سال اخیر هیچگاه صاحب نداشته است البته سازمان برنامه و بودجه را درست کردم ولی نمی‌توانست با مدیران اداره کشور تعامل تخصصی داشته باشد.

وی افزود: بنده می‌خواهم اقتصاد ایران را برای اولین بار صاحب‌دار کنم؛ شورای عالی اقتصاد ملی درست می‌کنم که مانند تیم شانگهای، کره جنوبی، مهاتیرمحمد و تیم اردوغان است اما کار ما هم از شرق و هم از غرب تجربه گرفته است.

رضایی با بیان اینکه هفت تا نه نفر از افراد مسلط، قوی و توانمند را در لوکوموتیو مادر اقتصاد ایران شکل می‌دهیم؛ مسئله بیکاری و گرانی 40 سال است وارد اقتصاد ایران شده است.

این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم افزود: گرانی و بیکاری ناشی از بیکاری است؛ ما در کنار وزارتخانه یک وزارتخانه در سایه تشکیل داده و اقتصاد شهر و روستا را سازمان‌دهی می‌کنیم؛ همچنین مدیریت اقتصاد کشور را به تعمیرگاه برده و آن را نوسازی خواهیم کرد.

وی یادآور شد: تورم را در ایران یک اژدهای چند سر می‌دانم و اینکه نمی‌توانند با آن مبارزه کنند، این است که تنها با یک سر آن مقابله می‌شود؛ وابستگی ریال به دلارهای نفتی را باید کاهش داد، نمی‌شود آن را صفر کرد اما می‌توان آن را کاهش داد.

رضایی بر همین اساس به تحریم‌های اقتصادی، یارانه‌ها، پائین بودن کشش تولید در ایران اشاره کرد و گفت: وقتی نقدینگی را اضافه می‌کنیم، تولید پاسخ مثبت به ما نمی‌دهد.

این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم با تأکید بر اینکه مسئله گرانی را با شش اقدام پائین بیاورم گفت: باید نقدینگی را کنترل و هدایت کرده و از مسیر تورمی به تولیدی آورد و در واقع آن را از سفته‌بازی‌ها هدایت کرد و در آبراه خود قرار داد.

وی با تأکید بر اینکه بیکاری محصول عدم کارکرد یک بازار است، اظهار داشت: اگر شغل و شاغل با یکدیگر متوازن باشند بیکاری وجود ندارد؛ ما در کارآفرینی مشکل داریم و این مسئله حمایت نمی‌شود؛ امنیت اقتصادی در معرض مشکلات جدی است.

رضایی با بیان اینکه دانشگاه‌های ما شاغل تربیت نمی‌کنند، افزود: باید نظام آموزشی ما تحول یابد.

این نامزد ریاست‌جمهوری انتخابات یازدهم در ادامه سخنان خود به 14 برنامه مهم اقتصادیش اشاره کرد و گفت: یکسری برنامه جزئی نیز دارم؛ مسئله یارانه سبز، سامان دادن به یارانه فعلی،‌سمت و سو دادن به تولید، آزادسازی سهام عدالت 45میلیون نفر، طرح بانوان، توانمندسازی بانوان و آشنایی با حقوق آنها از برنامه‌های من خواهد بود.

وی اضافه کرد: بیمه بانوان را به صورت جدی پیگیری می‌کنم.

رضایی در ادامه سخنان خود در خصوص موضوع دیپلماسی خارجی نیز گفت: این مسئله از مهمترین مسائل ماست،‌البته بنده اعتقاد ندارم اگر تحریم‌ها برطرف شد و به زمان قبل از تحریم‌ها برگردیم مطلوب است؛ مگر آن شرایط خوب بود؟ ما در سال 87 هم گرانی داشتیم، باید تحریم‌ها را خنثی و رفع کنیم.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه منافع ما ایجاب می‌کند که به طرف مقابل بفهمانیم بایستی از موضع برابر با یکدیگر مذاکره کنیم، تصریح کرد: چه موقع آمریکایی‌ها از موضع برابر با ما سخن می‌گویند؟ زمانی که آنها احساس کنند ما روی پای خودمان ایستاده‌ایم؛ البته این کافی نیست زیرا زمانی که ما روی پای خود ایستاده‌ایم بایستی دیالوگ‌مان را ادامه دهیم.

وی با بیان اینکه من به دنبال عبور از بحران و جهش در پیشرفت هستم، خاطرنشان کرد: تنها به دنبال این نیستم که مشکلات را برطرف کرده و یک وضع عادی را تجربه کنیم زیرا با وضع عادی نمی‌توانیم در دنیا زندگی کنیم و بایستی حتماً یک جهشی در پیشرفت داشته باشیم.

رضایی با تأکید براینکه جلوی تحریم‌های جدید را خواهم گرفت، اظهار داشت: با طرحی که برای مذاکرات تهیه کرده‌ام مقابل تحریم‌ها ایستاده و اثرات منفی تحریم‌ها را با جایگزین کردن روش‌های جدید در تولید و باز کردن فضای جدید برای صادرات غیر نفتی کاهش می‌دهم.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخش بعدی سخنان خود در پاسخ به سؤالات ایرانیان خارج از کشور درباره سیاست خارجی اظهار داشت: ما به عنوان یک بازیگر منطقه‌ای و بین‌المللی مسئولیت داریم و بایستی از مناسبات جهانی برای کشورمان استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه اگر یک ریال به کشوری بدهم حداقل یک ریال برای مردمم می‌گیرم، خاطرنشان کرد: اینجانب بستر منطقه‌ای و بین‌المللی را فراهم می‌کنم تا مبادلات اقتصادی و فرهنگی صورت گرفته و گسترش یابد.

رضایی با اشاره به اینکه ما اکنون دارای روابط سیاسی گسترده هستیم اما سؤال اینجا است که به چه میزان از این روابط برای اقتصاد استفاده می‌کنیم، خاطرنشان کرد: نمی‌گویم کاری انجام نشده اما ما نیاز به تغییرات جدی در سیاست خارجی داریم.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: باید از فضای بین‌المللی، منطقه‌ای و اسلامی استفاده کنیم و با توجه به فضای فراوانی که در اختیار داریم بایستی اقدامات گسترده‌ای انجام دهیم.

رضایی با اشاره به ظرفیت‌های اسلامی کشورمان گفت: ما دارای یک تمدن اسلامی هستیم و سؤال اینجا است که ما چقدر از این فضا بهره‌ بردیم؛ البته ما فضای بین‌المللی نیز داریم که بایستی از آن بهره ببریم.

وی با طرح این پرسش که چرا این میزان علاقه به کورش کبیر وجود دارد، در پاسخ گفت: زیرا کورش کبیر و ایرانیان کهن یک تمدن بزرگ با بسیاری از استانداردهای فرهنگی و انسانی ایجاد کردند که خودشان با وجود یک فرهنگ مذهبی خاص یک فرهنگ انسانی داشتند.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه با اشاره به تغییرات گسترده در دولت‌ها اظهار داشت: در برخی مواقع ما علایق شخصی خود را بر منافع ملی ترجیح می‌دهیم و به طور مثال پس از روی کار آمدن دولت شروع به آوردن وزرای جدید می‌کنیم که تمام تجارب گذشته از دست می‌رود.

رضایی ادامه داد: سعی می‌کنم تمامی تجارب گذشته را جمع کرده و با یک پشتوانه تجربه گسترده، زمینه مناسبی را برای کشور فراهم کنیم تا دولت‌های بعدی نیز با این پشتوانه بتوانند سیاست خارجی ایران را اداره کنند.

وی با بیان اینکه سیاستش ایستادگی سیاسی با یک دست و پیشروی فرهنگی و اقتصادی با دست دیگر است، خاطرنشان کرد: در این صورت سیاست خارجی ما براساس ارزش‌ها و منافع ملی دنبال می‌شود.

رضایی در ادامه تصریح کرد: امنیت افغانستان، بحرین، سوریه، لبنان و فلسطین برای من مهم است. حضور نیروهای بیگانه، اوضاع نابسامانی را در منطقه ایجاد کرده که نیروهای منطقه‌ای می‌تواند امنیت را تأمین کنند.

وی خاطرنشان کرد: منافع ملی نباید زیر پای ارزش‌‌ها از بین برود بالعکس منافع ملی را با ارزش‌های انقلاب تنظیم می‌کنیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در خصوص روابط خارجی کشور، اظهار داشت: بجز اسرائیل نقاط تعامل فراوانی با کشورهای مختلف داریم، البته اختلاف‌نظرهایی نیز وجود دارد اما آن را به سمت افراط نمی‌کشانیم.

رضایی ادامه داد: ما موازنه منفی و مثبت را تجربه کردیم و من به دنبال موازنه نسبی هستم که ما را از این مرحله عبور خواهد داد.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: شبکه خویشاوندی را برای همه ایرانیان و فارسی زبانان جوان فارغ از بحث‌های سیاسی و در خصوص مسائل سیاسی و اجتماعی ایجاد خواهم کرد. همه می‌توانند عضو این شبکه شوند، حتی مخالفان.

رضایی با تاکید بر دیپلماسی نخبگان، گفت: نخبگان ایرانی که در خارج هستند و یا برگشته‌اند یک ظرفیت فوق‌العاده برای کشورند که از آنها استفاده می‌کنیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: به دنبال بسیج عظیمی از همه ایرانیان هستیم که مسیر سیاست خارجی را بهبود ببخشیم.

رضایی ادامه داد: من طرح اتحادیه آسیای جنوب غربی شامل 25 کشور را با سران کشورها طرح می‌کنم تا از مشکلات بیرون آییم.

وی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران، گفت:‌ این مذاکرات را از فراز و فرودها بیرون می‌آورم، آمریکا و 1+5 نمی‌خواهند وارد مذاکره جدی با ما شوند تا تحریم اقتصادی اثر خود را بگذارد ما آنها را به صورت جدی وارد مذاکرات می‌‌کنیم.

رضایی با بیان اینکه ادامه مذاکرات را وقت‌کشی می‌دانم، تاکید کرد: باید بحث مذاکرات را به نقطه تفاهم درست و دو طرفه برسانیم طوری که هم عزت ملی‌مان حفظ شود و هم راه باز شود. طرح این موضوع نهایی شده و باید در صورت پیروزی خدمت مقام معظم رهبری ارائه کنیم تا در دیالوگ با کشورهای غربی مطرح شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص ایرانیان خارج از کشور، گفت: از برخورد برخی دولت‌ها با ایرانیان خارج از کشور خبرهای خوبی به ما نمی‌رسد. من مصمم هستم که این مسائل را مورد توجه قرار دهم و از اهرم‌ها و پتانسیل‌هایمان در خارج استفاده کنم.

رضایی با بیان اینکه برای محاصره تجاری برنامه دارم، اظهار داشت: تحریم بانک مرکزی برای ما موضوع مهمی است و باید آمریکایی‌ها را مجبور به رفع تحریم بانک مرکزی کنیم تا آن زمان می‌توانیم توافقاتی با برخی کشورها داشته باشیم تا جابجایی حساب‌ها تسهیل شود. البته نه مثل چند میلیارد دلاری که در یکی از بانک‌های آسیایی گذاشتیم و آمریکا آن را بلوکه کرد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری همچنین اظهار داشت: افراد اقتصاددان را به عنوان سفیر در کشورهای اقتصادی می‌گذاریم تا به حل مشکل تجار منطقه توجه کنند.

وی افزود: اجازه نمی‌دهم کسی مزاحم یک ایرانی که می‌خواهد سرمایه و یا دانش خود را وارد ایران کند، شود. چه پاسبان کف خیابان و چه گروه‌های تندرو باشد.

رضایی همچنین اعلام کرد که دفاتر حقوقی وسیعی برای کمک به ایرانیان خارج از کشور فعال می‌کند.

ارسال نظر
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۷
عليرضا .ح
|
-
|
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۳
0
0
با سلام . از اينکه به ايرانيان مقيم خارج توجه نموده ايد و دانش اقتصادي خود را بيان فرموديد تشکر ميکنم . به اميد پيروزي براي معمار اقتصاد ايران
معتدل
|
-
|
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۳
0
0
واقعا با تحليل و ايده دو لبه قيجي دكتر رضايي در مورد تحريم خيلي بيشتر از قبل به خودم باليدم كه از حاميان مرد روزهاي بحران جناب اقاي دكتر محسن رضايي هستم
ساسان
|
-
|
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۳
0
0
من به محس رضايي راي ميدهم دليلش هم روشن است کسي که ميخا د ريس جمهور بشه بايد از اقتصاد سر دربياره شاخصاصلي ارجعيت ايشان بر سلير رقبا دکتراي اقتصاد ايشان است مثال: مگه ميشه يه چک بيست ميلوني را به يه چوپان يا يه فرد بي سواد داد بگو بنويس تا برسد به معادلات پيچيده اقتصادي
در ياسو ج براي دکتر غلغله شد شلوغي جمعيت باعث ترافيک چند ساعته در سطح شهر شد با تشکر ساسان از ياسوج