کد خبر: ۸۹۸|
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۲ - ۱۸:۵۷
تعداد نظرات: ۲۵ نظر
به داد مردم برسید! عنوان اولین یادداشت محسن رضایی پس از انتخابات ریاست جمهوری است. وی در این یادداشت سه نقد اساسی به مدیریت کشور وارد کرده است. سه مشکلی که با از میان رفتن آنها به نظر می رسد زمینه برای حل مشکلات کشور مهیا خواهد شد.
سه نقد دکتر رضایی به مدیریت کشور در اولین یادداشت پس از انتخابات

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضایی، محسن رضایی در اولین یادداشت خود پس از انتخابات ریاست جمهوری سه نقد اساسی به مدیریت کشور وارد کرده است. سه مشکلی که با از میان رفتن آنها به نظر می رسد زمینه برای حل مشکلات کشور آماده خواهد شد

 مردم به داد دولتمردان رسیدند. هم حماسه آفریدند وهم آنها را کنار هم نشاندند. آنهایی که از اتو بوس پیاده شده بودند را سوار اتوبوس کردند تا با هم زندگی کنند. هرچند که سیاستمدران ایران زندکی سیاسی را یاد نگرفته‌اند، ولی امیدوارم که دولت جدید پایان‌بخش منازعات و کشمکش‌ها باشد و همکاری ها در این دولت بیشتر باشد.
 
به هر حال، مردم ایران کار خود را کردند؛ سیاستمداران را نجات دادند. حال، نوبتی هم باشد توپ در میدان دولتمردان است. بیایید به قولهایتان عمل کنید، به داد مردم برسید؛ بیکاری و گرانی را حل کنید؛ تحریمها را بردارید و نشاط و آرامش را به زندگی مردم برگردانید. نگویید این دولت نمی‌تواند معجزه کند. همه دست به دست هم بدهیم و خودمان را تنها نبینیم؛ حتما معجزه می‌شود.  چطور در چین با جمعیت بالای یک میلیارد در اقتصادشان معجزه شده، ولی ما با جمعیت هفتاد میلیونی نمی‌توانیم؟ 
 
چه باید کرد؟ 
 
مشکل اقتصاد و زندگی مردم کجاست؟ جواب آن روشن است. از ندانم‌کاری است؛ از تصمیم‌گیری‌های غلط است که میلیاردها ثروت ملی را به باد می دهد. از تصمیم نگرفتن‌های به موقع است که فرصت‌های طلایی را از دست داده است؛ در یک کلام از مدیریت و حکمرانی اقتصادى کشور است. اما کجای مدیریت کشور غلط است ؟
 
در کشور ما، صدها سد و اتوبان و فرودگاه و برج و شهرک مسکونی بدست خود ایرانی‌ها ساخته می‌شود و یادمان نرفته که سی سال قبل سدها را ایتالیاییها و شهرکهای مسکونی را فرانسوی‌ها و فرودگاه‌ها را انگلیسی‌ها و آمریکاییها و خودروسازی‌ها را انگلیسی‌ها و تسلیحات نظامی را آلمانها و آمریکایی‌ها می‌ساختند، ولی امروز به جز خوروسازی که موفقیت بالایی نداشته‌ایم؛ تمامی پروژه‌های فوق را خود ما ایرانیان می سازیم. با این حساب چرا مشکل داریم؟ چرا بیکاری و گرانی و فقر در کشور است؟ همه نوع مدیر هم در دولت آمده و رفته است؛ از روحانی گرفته تا دکتر و مهندس رییس‌جمهور شده است ولی تحول مهمی صورت نگرفته است.

 یکی از همین مدیران که در شهرداری تهران و استانداری اردبیل مورد تشویق روسای خود قرار گرفته بود، هشت سال رییس کشور بود و بیشترین کارهای زیر بنایی در همین دولت صورت گرفت اما چرا اتفاق مهمی در اقتصاد ملی با هفتصد میلیارد دلار درآمد بوجود نیامد؟ در دولتهای قبلی هم که انبوهی از کارهای زیربنایی صورت گرفت ولی رشد اقتصادی از مرز چهار درصد بالاتر نرفت؛ در حالی که باید به هشت درصد می‌رسید و در هر سه دولت بیکاری و گرانی دو رقمی وجود داشته است.  چرا سد و اتوبان را می‌توانیم بسازیم ولی اقتصاد را نتوانستند درست کنند؟ 
 
مدیریت اقتصادی را به اهلش بسپارید 
 
آرى آن چه که ما به دست آوردیم دانش و تجربه مدیریت پروژه‌ای و مهندسی است ولی مدیریت کشور چند سطح و پله بالاتر هم دارد که مدیران ایران از آن بهره ندارند و اقتصاد ایران هنوز به آن دست نیافته است. در سطور بعدی آن پله‌ها را توضیح داده‌ایم . سه راه بیشتر در مقابل خود نداریم. یا باید مثل دبی و قفقاز و کره و سنگاپور از خارج مستشار وارد کنیم، مثل ورزش که مربی خارجی می‌آوریم که البته برای جمهوری اسلامی یک شکست است یا هر سال انبوهی از پروژه‌های عمرانی را افتتاح و فریاد پیشرفت را به خورد ملت بدهیم. یا دست از تعصبات جناحی و غرورهای شخصی برداریم واز قابلیتهای داخلی درهر جناحی که هستند بهره‌برداری کنیم و مدیریت اقتصادی را به اهلش بدهیم. بدون شک در داخل کشور مدیران با قابلیتهای بزرگی وجود دارد که مشکلات کشور را حل نمایند. پیشنهاد ما به دولت جدید این است که یک تیم اقتصادی توانمند بدون ملاحظات سیاسی و با ویژگی‌های جدیدی که در همین یادداشت به آن اشاره می‌کنیم را انتخاب و اقتصاد کشور را به آنها بسپرد.
 
این تیم باید مورد قبول رهبری و نخبگان کشور هم باشد تا شجاعانه دست به جراحی‌های بزرگ بزند.
 
پله‌های مدیریتی که در اقتصاد ایران راه نیافته به شرح زیر است: 
 
الف - مدیریت عملیاتی 
 
در اقتصاد ایران مدیریت عملیاتی وجود ندارد. مدیریت عملیاتی کارش این است که پروژه‌های مختلف در یک شهر و یا صنعت و یا بازار را با هم هماهنگ کند و تاثیر آنها را روی زندگی مردم وتولید و اشتغال و رفاه آنها را بررسی کند. بسیاری از فعالیت‌های عمرانی که در کشور صورت می‌گیرد تاثیر چندانی روی زندگی مردم ندارد و میلیاردها ثروت صرف آنها می‌شود ولی گرانی‌ها را ادامه می‌دهد واشتغال پایدار هم به وجود نمی‌آورد. 
 
ب - دومین پله مدیریتی که در کشور ما طی نشده مدیریت راهبردی است 
 
این نوع مدیریت در یک صنعت و یا بازار و یا یک کشور کارش گرفتن سهم بازار برای کالاها و خدمات ایران است. کارش رقابتی کردن کالاها و محصولات ایرانی است. کارش هدایت محیط کسب وکار است. مهمترین ویژگی این مدیریت تشخیص درست و به موقع است. مثالهای زیر حاکی از تشخیص نادرست مدیران کشور است:
 
الف- بی‌ثباتی در بازار ارز باید یک سال قبل از آن تشخیص داده می‌شد ولی تا هفت ماه بعد از وقوع آن فکر می شد که ارز به وضعیت قبلی خود بر می‌گردد.
 
ب - تحریمهای اقتصادی در یک زمانی چیزی جز یک بلوف سیاسی و چانه‌زنی نبود ولی جدی گرفته شد و زمانی تحریمها جدی شده بود ولی آن را یک کاغذ پاره‌ای بیش در نظر نگرفتند.
 
ج - طوفان کالاهای چینی طی پنج سال اخیر بسیاری از کارخانجات کشور را به تعطیلی کشاند در حالی که تاکنون جدی گرفته نشد و در جهت کمک به آنها و به ضرر تولید ملی اقداماتی صورت گرفته است.
 
ج – سومین پله مدیریتی درکشور پله مدیریت پیشگامانه است
 
توضیح آن را به فرصت دیگر می‌سپارم. همین قدر عرض می‌کنم این نوع مدیریت اقتصاد ایران را از زمان جلوتر می برد و الگوساز می شود. اقتصاد ایران فاقد این توانایی مدیریتی بوده است.
 
قریب پانزده سال است که می‌گوییم به داد اقتصاد ایران برسید. به داد مردم برسید،ولی ظاهرا کسی متوجه نمی شود.
 
امیدوارم دولت آینده چنین کاری را انجام دهد. بیاییم در اقتصاد درود به مخالف خود را عمل کنیم.
 
در سیاست که نکردیم برای رضای خدا و مردم دراقتصاد بکنیم برای نجات این همه جوان بیکار و پدران شرمنده فرزندان خود، همه نخبگان اقتصادی ولو مخالف خود را دور هم جمع کنیم و از آنها بخواهیم اقتصاد را حل کنند.
 
اقتصاد امروز و زندگی مردم کلام مشترک همه جناح های سیاسی و همه ایرانیان داخل و خارج و حتی مخالف نظام باید باشد.

ارسال نظر
انتشار یافته: ۲۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱۱
کيا
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
با عرض سلام خدمت دکتر رضايي
نزديک به تمام ملت ايران اين موضوع که شما گوشزد کرده ايد را ولو با نوع نگرش هاي خاص خود مي دانند اما ما طرفداران شما از شما انتظار داريم که با گوشزد کردن مکرر اين گونه از موضوعات نسبت به ياري و اگاهي دادن به دولتمردان همت ورزيد . اکنون که تمام ملت ايران ولو با هر مذهب يا هر قوميتي به دنبال اتحاد و اعتلا ايران زمين هستند لازم است دولتمردان بزرگي همچون شما نيز در اين مسير تمام همت خويش را به کار گيريد ( اگرچه در مورد شما اين چنين است و مبين ، اين تنها گوشزدي براي همکاران شماست ) در انتها از تلاش هاي بي ذريغ شما در عرصه مديريت راهبردي کشور کمال تشکر و ارزوي سربلندي را داشته و داريم .
مهدي
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
درود بر مردانگي و شرافت دکتر رضايي که با وجود راي نياوردن باز هم دغدغه مردم را دارن
محمود
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
با سلام خدمت حاج محسن عزيز
حاجي اميدي هست که اين کشور سرو سامان بگيرد؟
به اميد جايگذاري افراد داراي صلاحيت و تخصص در تمام امور کشوري
درود بر مردي از جنس عمل
ايراني
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
با سلام
آقاي دکتر رضايي اگر شما دلتان براي مردم مي سوزد ، مسئوليت لقتصادي را بعهده بگيريد و به اقتصاد کشور کمک کنيد
آقاي رضايي من هم کارمند دولتم ،فساد اداري بيداد مي کند به هر ارگان نظارتي هم که شکايت کنيم فقط حق حساب خودشان را مي گيرند و آب از آب تکان نمي خورد. با اين اوضاع اميدي به بهبود اوضاع نيست فکري براي تاراج بيت المال کنيد که به نام خصوصي سازي همه چيز را به يغما بردند. متاسفانه روساي جمهور عوض مي شوند ولي مديران فاسد در رده هاي مياني و استاني سر جايشان هستند
پويا
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
زنده باشي ان شالله ... ما که به شما راي داديم ... و غير از دعا و جهاد کاري ديگه اي از ما ساخته نيست
امير
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
رضايي قهرمان
وزير اقتصاد ايران

آقا محسن تو رو خدا وزير اقتصاد بشين
حامداسعدي
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
سلام بر معمار اقتصادي ايران که متاسفانه سکان هدايت کشور بدست توانايش نيفتاد و ايکاش ميفتاد تا همه نبوغ اقتصادي و معجزه دولتش را در بهبود اقتصاد کلان کشور مي ديدند/ کسي که بتواند در يک برهه از زمان جوانهاي بي نام و نشان و لي عاشق مثل باکري ها و همتها و سرداران حماسه دفاع مقدس بسازد که در عملياتهاي جنگي چشمان دانشکده جنگ ديده ها را خيره کند چرا نمي تواند در اقتصاد معجزه کند حتما ميتواند چون هم توان علمي اش را دارد و هم انگيزه و هم راههاي اجراي آن را بلد است /پس دولت تدبير و اميد بايد بتواند نبوغ آقا محسن را بکار بگيرد و اورا در راس نهاد اقتصادي کشور با دست باز و اختيارات تام با نظارت رهبري عزيز ، بگذارد تا همگان مجاهد ديروز جبهه را فداکارانه در جبهه اقتصادي با برنامه هاي پويا و نتايج عالي ببينند وآقاي روحاني ميبايست به اين ريسک با موفقيت صد در صد تن بدهد چون هيچ راه ديگري ندارد و آزمودن راههاي رفته هم که خطاي بزرگي است.
آقا محسن چه سکاندار اقتصاد شود چه نشود برنامه هايش راهگشاي اقتصاد ايران خواهد بود و انشا الله با نظر رهبري معظم برنامه هاي ايشان اجرايي خواهد شد انشا الله 6/4/92
عليرضا
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
سلام و خسته نباشيد.آقاي دکتر رضايي ما به عنوان عضو کوچکي از جامعه نقشه برداران کشور و دانشجويان اين رشته از شما و همکارانتان به خاطر اين همه حس مسئوليت و جديت مراتب تشکر و قدر داني را ازجنابعالي مسئلت داريم.به اميد ايران آباد و اقتصاد سالم و پايدار

پايگاه حمايت ما از شما
www.asafadasht.tk
سيدعليرضاجعفري
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
باسلام و سپاس از شما دکتر عزيز بابت ارائه نظرات و پيشنهادات خود اميدواريم از توانايي شما در اين دولت به نحو شايسته استفاده شود.منتظر ساير نقدها هستيم(واقعا ايشون نقد در معناي واقعي رو احيا< کردن)
سيدعليرضاجعفري
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
باسلام و سپاس از شما دکتر عزيز بابت ارائه نظرات و پيشنهادات خود اميدواريم از توانايي شما در اين دولت به نحو شايسته استفاده شود.منتظر ساير نقدها هستيم(واقعا ايشون نقد در معناي واقعي رو احيا< کردن)
سحر
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
با سلام.ميخواستم بگم گوش شنوايي وجود نداره امان از دست سياست که زندگي رو برا مردم تلخ کرده.اميدوارم مسئولين يکم دلسوز مردم باشن و مشکل اصلي مملکت يعني اقتصاد رو حل کنن.وقتي اقتصاد درست شد کم. کم بقيه مشکلات هم درست ميشه.اگه خلافکار داريم اگه معتاد داريم و.... همه وهمه به خاطر اقتصاد ضعيف هست.
دست علي همراهت که دلسوز مردم هستي
سارا
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
سلام آقاي دکتر رضايي.خدا قوت ! از اين که مثل هميشه در صحنه حضور داريد و موجب دلگرمي مردم هستيد از شما تشکر مي کنم. انشاءالله که گوشي شنوا براي سخنان و راهکارهاي بديع و راه گشاي شما وجود داشته باشه و ما شاهد درخشش شما در دولت پيش رو باشيم و باز هم مثل هميشه به انتخاب خود بباليم.
سارا
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
سلام آقاي دکتر رضايي.خدا قوت ! از اين که مثل هميشه در صحنه حضور داريد و موجب دلگرمي مردم هستيد از شما تشکر مي کنم. انشاءالله که گوشي شنوا براي سخنان و راهکارهاي بديع و راه گشاي شما وجود داشته باشه و ما شاهد درخشش شما در دولت پيش رو باشيم و باز هم مثل هميشه به انتخاب خود بباليم.
حسن
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
در يکي از سايت ها ديدم شوراي شهر نظردارد اقاي رضايي را شهردار بکنه ايشان براي وزارت اقتصاد دارايي خوب است
امين
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
سلام..نميدانم چي بگم ولي اميدوارم کار به کاردان سپرده شود
مولايي
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
باسلام خدمت جناب آقاي رضايي واقعااگراين سه نقطه نظرشمامورداستفاده قرارگيردواقعامعجزه رخ ميدهدکشورماظرفيتهاي بسيارداردازهرجهت اميداست نظرات شمامورداستفاده قرارگيرد
محمد
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
سلام به دکتر رضايي عزيز.دلمون خيلي براي يادداشت و نقد و نصيحت هاي شما تنگ شده بود.البته اگر مسئولان و مديران مملکت بشنوند،اميدوارم فقط اينبار اقتصاد را به اهلش بدهندتا مشکل از ريشه حل شود ودل به دلارهاي نفتي خوش نکنند و هي بگويند که ما در اقتصاد رشد کرده ايم..انشالله در دولت جديد از توانايي مديريتي و اقتصادي شما استفاده شود وتيم ااقتصادي به رهبري خود شما براي حل ريشه اي فقر،گراني،و بيکاري و تورم تشکيل شود..ما چشم به آينده اي روشن دوخته ايم...زنده باد ايران وتمام دلسوزانش..
معين
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
کو گوش شنوا
حسن
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
دکتر دوست داريم. خيلي حيف شد که انتخاب نشدين ولي خدا کنه لااقل از شما و انديشه ها و ابتکارات علميتون تو اقتصاد استفاده بشه. ديگه از بي ثباتي خسته شديم. به اميد روزهاي روشن براي ملت ايران
اميررضا رشيدي
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
دکتر محسن
سردار محسن
برادرمحسن
اي کاش هنوزفرمانده سپاه بودي.هيچکس نميتونه جاي شما رو تو فرماندهي کل سپاه بگيره....انشالله وزيراقتصاددولت جديد باشي...
ف.
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
جناب آقاي دکتر رضايي
اين هنر شماست که اولويتها را مي شناسيد و فدا نمي کنيد

ان شاءا... که قدر بدانند . هم مسئولان و هم مردم

من هم يک تحصيل کرده با مدرک فوق ليسانس از يک دانشگاه خيلي خوب مملکتم هستم
اما بيــــــــکار
در واقع من و ديگراني مثل يکي از آن سرمايه گذاري هاي بي راهبرد هستيم
اين تلخ و مضحک است.

آقاي دکتر رضايي، شما نيک مي دانيد در کشور ما خيلي ها به هر قيمتي مي خواهند به نام و جايگاه و پول برسند
حتي به قيمت جان افراد
به قيمت زندگي نسلهاي بعد و
شغلها دست افراد غير متخصص افتاده
و اين نوعي جامعه کشي يا حتي حتي کشتن روح اجتماع است

نعمتها در ايران ما بينهايتند و اگر مدعي مسلماني هستند اين مديران محترم
ان شاء ا... ديگر چشم ها را بشويند و از اين نعمتها استفاده کنند
که اين قدرشناسي و شکرگزاري از خداوند است.
اين آغاز برکت هاي تازه خواهد بود.
خيلي از خسارتهاي ما از دشمن بيروني نيست بلکه از دشمن داخلي يعني ندانم کاري است.

هنر نقد شفاف و سازنده شما شروع تازه اي از گفتار در کشور است زيرا انکـــــــــــار خيلي بلاها بر وضعيت اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي ما آورده است
به اميد پيروزي دانش و خرد
به اميد پيروزي مـــديـران ايــــران
سپاسگزارم
به سهم خودم با شما هستم
(اهواز)
مهدي خليلي
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
بازهم پيشنهاد ميکنم ارتباتطان باحاميانتان را قطع نکنيد وانهارا حفظ کنيد
09183694947
عليرضا بابادي
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
سلام به آقاي دکتر رضايي
ممنون از شما که به فکر اين ملت هستين ولي بايد اين واقعيت را هم قبول کنيم که اين بازي سياسي همچنان بر سر جاي خود ميباشد قسمت کمي از دلسوزي ها براي مردم است وقسمت اعظمي از دلسوزي ها بر سر جيب خود وحزب طرفدار خود ميباشد.
من هنوز در شوک انتخاب نشدن شما هستم ولي چاره اي نيست بايد اين واقعيت تلخ را قبول کرد اميدوارم کمي هم دولتمردان ما هم به حرفهاي کارشناسي شما وتجربيات شما گوش وعمل کنن. چرا کسي مثل شما دلسوز ومهربان بيرون از ميدان باشيد چرا واقعا چرا مردم ما اينقدر در انتخابات شعار زده عمل کردن چرا....................؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
عليرضا بابادي
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
آقاي دکتر رضايي تو رو خدا به داد مردم برسيد اين مردم حالا نميفهمن چه اشتباه بزرگي کرده اند واقعا اگر اين دولت از نخبگان وکارشناسان استفاده نکند ديگه واقعا بايد منتظر معجزه بود.....
معجزه اي که شايد تلفات زيادي داشته باشد......
تقي پور
|
-
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
0
0
درود بر شما آقاي رضايي