دکتر رضایی در گفت‌وگوی ویژه خبری:
کد خبر: ۹۶۳|
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۲ - ۲۰:۱۷
تعداد نظرات: ۲ نظر
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اظهارات جک استراو، وزیر خارجه وقت انگلیس گفت:‌ آقای جک استراو حرف خوبی زد و گفت که ما مسأله هسته‌ای با ایران را حل می‌کردیم اما آمریکا فرش قرمز را از زیر پای آقای خاتمی کشید و این به آن معناست که آمریکایی‌ها از روحیات انسان‌دوستانه آقای خاتمی سوءاستفاده کردند.
آمریکایی‌ها کاری که با خاتمی کردند با روحانی نکنند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که ما جزو ده قدرت بر‌تر دنیا و اولین قدرت نظامی منطقه هستیم، گفت: ایران نخستین کشوری است که استقلال را به معنای واقعی در منطقه خاورمیانه، پیشگامی و پیشتازی کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن رضایی،  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما به تشریح و بررسی ابعاد ‌سال‌روز یوم‌الله 13 آبان پرداخت.

وی ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن محرم حسینی تصریح کرد: انقلاب ما حسینی بوده و اگر ایستادگی امام حسین (ع) در کربلا نبود، ما هم امروز نمی‌توانستیم روی پای خود بایستیم.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: همزمانی 13 آبان با فرا رسیدن محرم حسینی تقارن خوبی است و این دو حادثه معنادار است.

رضایی تصریح کرد: ملت ایران یک ملت بسیار منطقی، مؤدب، شریف و غیر ماجراجوست و همیشه از موضع انصاف برخورد کرده است.

وی ادامه داد: ایران اسلامی با گذشت سی و چند سال از انقلاب به ‌رغم اینکه به خاکش حمله شده اما به هیچ کشوری حمله نکرده ‌و با اینکه در معرض ترور قرار گرفته، ‌هیچ وقت دست به ترور نزده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه ایران اسلامی همواره از مقاومت حمایت کرده است، گفت: ما از مقاومت در برابر اشغالگری علیه اسرائیل و صدام حمایت کردیم؛ بنابراین، باید دید یک ملت شریف مثل ایران چرا این همه بر ‌استکبارستیزی اصرار دارد.

رضایی بر این باور است که استکبار ستیزی ملت ایران از 13 آبان سال 58 به بعد پرچمش بیش از گذشته به اهتزاز درآمده و تکمیل‌کننده انقلاب بوده است.

وی خاطرنشان کرد: از 22 بهمن تا 13 آبان 58 حوادثی در ایران اتفاق افتاد که آمریکایی‌ها در آن دخالت داشتند و همه چیز حکایت از این داشت که آمریکایی‌ها دست‌بردار نیستند و در این موقع لازم بود که یک اقدام انقلابی شود که شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ایران نخستین کشوری است که استقلال را به معنای واقعی در منطقه خاورمیانه، پیشگامی و پیشتازی کرده است.

رضایی با طرح این ‌که آیا پس از 13 آبان سال 57 آمریکایی‌ها سر عقل آمده‌اند، گفت: آخرین اقدام آمریکایی‌ها علیه ایران همین تحریم‌های ظالمانه و غیرمنطقی اقتصادی است که به خود آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها نیز ضربه زده است.

وی در پاسخ به این پرسش مجری که مؤلفه‌های تقویت امنیت ملی و انسجام داخلی چیست، اظهار کرد: اصولاً تا پیش از انقلاب اسلامی امنیت ملی ایران بخشی از امنیت آمریکا بود و ارتش ایران بخشی از آمریکا به شمار می‌آمد اما این به معنای امنیت به نفع ایران نبود بلکه ایران تبدیل به یک ژاندارم منطقه شده بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، اضافه کرد: وقتی که ارتباط ایران با آمریکا قطع شد، همه گمان کردند که ایران دیگر نمی‌تواند سر پای خود بایستد؛ یکی از دلایلی که سبب شد صدام به ایران حمله کند.

رضایی خاطرنشان کرد: حمله صدام به ایران سبب بروز اتفاق مهمی همچون ورود نیروهای درونی ایران به عرصه‌های امنیت ملی شد؛ اگر امروز هواپیماهای ما 100کیلومتر طی می‌کنند، عکس و فیلم می‌گیرند و یا موشک‌های چندهزار کیلومتری در اختیار داریم به دلیل فعال شدن نیروی درونی ایران است.

وی ثمره بزرگ هشت سال جنگ تحمیلی را بازسازی امنیت ملی به معنای واقعی دانست و گفت: انسجام داخلی وجود رهبری و پیشرفت‌های صورت گرفته در این سی و چند سال مؤلفه‌های امنیت ملی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: ما در عرصه‌های نظامی و سیاسی پیشرفت‌های زیادی داشتیم اما در عرصه اقتصادی عقب مانده‌ایم؛ ما جزو ده قدرت بر‌تر دنیا و اولین قدرت نظامی منطقه هستیم.

رضایی در مورد راهکار تحقق حماسه اقتصادی نیز گفت: ما باید از تحریم‌ها برای شکوفایی اقتصادی استفاده کنیم مگر ما از فرصت جنگ برای بازیابی اقتدار و قدرت ملی پس از سیصد سال از زمانی که صفویه فروپاشید؛ استفاده نکردیم چرا نمی‌توانیم تحریم‌ها را تبدیل به یک فرصت کنیم؟

وی خاطرنشان کرد: تحریم‌های اقتصادی در عین اینکه تهدید است، می‌تواند تبدیل به فرصت شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: تحریم‌های اقتصادی هرچند ظالمانه ‌خسارتی به ما وارد کند، به معنای این نیست که اگر فردا روز تحریم‌ها برداشته شود ایران گلستان خواهد شد ما طی سه سال قبل میلیارد‌ها دلار پول داشتیم، آن پول‌ها چه شد ما اگر پنج برابر آن پول‌ها را نیز داشتیم با وضعیت ساختار اقتصادی ایران به جایی نمی‌رسیدیم.
 
رضایی با طرح این ‌که چرا اقتصاد ما تحریم‌پذیر است، اضافه کرد: اگر اقتصاد ما یک اقتصاد پیشرفته‌ای بود که نباید ما تحریم می‌شدیم، اگر ما امروز تحریم‌ها را برداریم و دوباره پنج، شش سال بعد ما را تحریم کنند، این خوب است یا اینکه ما باید ‌فکر اساسی برای اقتصاد کشور کنیم.

وی تأکید کرد: اقتصاد ایران باید تحریم‌ناپذیر باشد یعنی باید کاری کنیم که اگر تحریم شدیم اقتصاد را به گونه‌ای درست کنیم که چند سال آینده اگر باز تحریم شدیم اثری بر روی کشور ما نگذارد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بر همین اساس ادامه داد: آیا این اتفاق شدنی است؟ ما با مطالعه معتقدیم که این کار شدنی است. چرا ما نباید از تحریم‌ها استفاده کنیم و یک تحرک و پویایی درون‌زاد در اقتصاد ایجاد نکنیم؟

رضایی با بیان این که تحریم‌های داخلی بیشتر از تحریم‌های خارجی است، خاطرنشان کرد: سیستم‌های اداری کشور و کالاهای چینی امروز بیشتر از تحریم‌ها به اقتصاد ایران ضربه می‌زند.

وی با اشاره به مفهوم اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: ما باید بتوانیم از این تحریم‌ها استفاده کرده و یک بازسازی اساسی در اقتصاد داشته باشیم؛ پس اقتصاد مقاومتی با دو هدف تحریم‌ناپذیری و رفع تحریم‌ها و خنثی کردن تحریم‌ها و از طرف دیگر تبدیل تحریم‌ها به یک فرصت برای شکوفایی اقتصاد کشور مطرح است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به ارتباط اقتصاد مقاومتی و مذاکرات پیش رو اشاره و تصریح کرد: ما معتقدیم با یک دست مذاکره و با دست دیگر اقتصاد مقاومتی یعنی با یک دست ایستادگی منطقی و با دست دیگر پیشرفت جهادی داشته باشیم.

رضایی بر همین اساس ادامه داد: این ایستادگی منطقی با پیشرفت جهادی مکمل یکدیگر هستند، زیرا چنانچه مذاکرات به نتیجه برسد یا نرسد برای ملت ایران سودمند ‌است.

وی خاطرنشان کرد: اگر مذاکرات به نتیجه نرسد، حداقل خاصیتش این است که همه دنیا متوجه می‌شوند ‌ملت ایران یک ملت منطقی و اهل مذاکره است و این بسیار مهم است. ثانیاً ملت ایران نیز متوجه خواهند شد که هیچ قصد خاصی نیست که نظام جمهوری اسلامی ایران از روابط بین‌الملل استفاده نکند.

رضایی با بیان اینکه افرادی در سطح روابط بین‌الملل هستند که مانع استقرار یک رابطه قوی و گسترده ایران و کشورهای دیگر می‌شوند، خاطرنشان کرد: این آگاهی انگیزه ملت ایران را برای ایستادگی و مقاومت بیشتر خواهد کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که اگر هم مذاکرات به نتیجه برسد موانع اقتصادی، تجاری ایران برطرف می‌شود، اظهار داشت: اما برطرف شدن موانع کافی نیست چرا که حتی اگر تحریم‌ها نیز لغو شود، چه برنامه‌ای برای بیکاری، تورم و سایر مشکلات داریم در نتیجه باید در اندیشه تقویت اقتصاد مقاومتی باشیم.

رضایی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی برنامه‌ای است که می‌تواند ملت ایران را در شرایط تحریم به شکوفایی برساند، تصریح کرد: حرف اصلی اقتصاد مقاومتی این است که ما آنقدر منابع و امکانات داخلی داریم که می‌توانیم با تکیه بر توانمندی خودمان چرخش اقتصاد را آغاز نماییم.

وی با اشاره به این پیشرفت‌های اقتصادی یادآور شد: طرف مقابل که پشت میز مذاکره با هیأت ایرانی است، متوجه خواهد شد که تحریم‌ها اثر چندانی بر ملت ایران ندارد پس بهتر است از مواضع قبلی خود کوتاه بیاید.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این نکته که ما هم باید از مذاکره برای اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم و از سوی دیگر از اقتصاد مقاومتی نیز برای پیشرفت مقاومتی بهره‌ جوییم خاطرنشان کرد: این دو باید به موازات یکدیگر پیش روند.

رضایی با بیان اینکه سیاست گذشته ایران تا کنون یک سیاست منطقی بوده، اظهار داشت: دشمن اگر می‌خواهد با ملت ایران سخن بگوید باید صداقت خود را نشان دهد.
وی با اشاره به حضور ملت ایران در راهپیمایی یوم‌الله 13 آبان افزود: این راهپیمایی نشان داد که ملت ایران بر روی ارزش‌ها و منافع ملی خودش ایستاده است و از سوی دیگر به دنیا این را نشان داد که اگر ما در حال مذاکره هستیم، عمق این مذاکره در خیابان‌های ایران است.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان اینکه ما تنها یک هیئت مذاکره کننده نداریم، تصریح کرد: افرادی که امروز در راهپیمایی شرکت کردند بخشی از هیئت مذاکره‌کننده ایران در ژنو هستند. در حقیقت ظریف و روحانی نمایندگان یک تیمی هستند که از ژنو تا خیابان‌های تهران امتداد دارد زیرا سیاست خارجی ایران یک سیاست بسته جناحی نیست، بلکه یک سیاست مردمی است، یعنی ملت ایران پشتیبانی دولتمردانشان هستند و دولت‌مردان نیز در حمایت از مردم ایران در این مذاکرات شرکت می‌کنند.
رضایی با بیان اینکه این راهپیمایی‌ها علامت‌های صحیح‌تری را به دنیا ارسال خواهد کرد، اظهار داشت: دنیا متوجه خواهد شد که فضای ایران یک فضای ضعف و درماندگی نیست و ملت ایران از موضع ضعف مذاکره نمی‌کند بلکه این مذاکرات یک پشتیبانی عمیقی در خیابان‌های ایران دارد و بهتر است که آن‌ها به دنبال سوء‌استفاده از مذاکرات نباشند.
وی بر همین اساس ادامه داد: ما تا قبل از انقلاب سیاست خارجی نداشتیم زیرا خوشبینی ایرانی ترکیب می‌شد با سوءاستفاده خارجی و اجازه نمی‌داد سیاست خارجی ایران شکل بگیرد اما الآن ملت ایران این حرف را می‌زند که ما در مذاکره و پیگیری منافع ملی جدی هستیم و اینگونه نیست که آن‌ها بتوانند مذاکره را دال بر ضعف و سوءاستفاده بگیرند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به اینکه نمونه‌هایی چون اقتصاد مقاومتی در دنیا نیز وجود داشته است، اظهار داشت: شکلی از اقتصاد مقاومتی که در ایران به دنبال آن هستیم جدید است اما اقتصاد مقاومتی سابقه علمی و تجربی دارد برای نمونه اقتصاد انعطاف‌پذیر نمونه‌ای محدود از اقتصاد مقاومتی است که برای جلوگیری از انتقال شوک اقتصادی از یک کشور به کشور دیگر در علم اقتصاد تعریف شده است اما اقتصاد مقاومتی فرا‌تر از این موضوع است چرا که در آن علاوه بر شوک‌های اقتصادی تحریم‌های اقتصادی نیز مورد توجه قرار گرفته است.
رضایی مشارکت گسترده مردم در اقتصاد و عدم وابستگی به نفت را از مؤلفه‌های اساسی اقتصاد مقاومتی نام برد و در بازتعریف این مؤلفه‌ها اظهار داشت: در مشارکت گسترده مردم در اقتصاد به کسب و کارهای خانگی و مردمی کردن فراگیر اقتصاد توجه می‌شود و از سوی دیگر بیش از 20 سال است که اقتصاد ایران به نفت وابسته است و عملاً ساختمان قطور اقتصاد ایران فقط بر روی یک ستون به نام نفت بنا شده است که باید در کنار نفت ستون‌های دیگری نظیر گردشگری، ‌ توریست، کشاورزی، ژئوپلیتیک ایران، ظرفیت همسایگان ایران، ظرفیت دانش و تبدیل اقتصاد کشور به اقتصاد دانایی‌محور نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به مشکل اشتغال در ایران خاطرنشان کرد: برای حل این مشکل باید کارهای کلان ملی از یک سو و خرد و جزئی از سوی دیگر صورت پذیرد.
رضایی با بیان اینکه در کارهای کلان ملی فراهم نمودن محیط کسب و کار مناسب برای ملت یکی از مؤلفه‌های اساسی است، ادامه داد: در کارهای خرد و جزئی نیز باید به دنبال تقویت نظام آموزشی از یک سو و از سوی دیگر مجهز نمودن کارخانجات سنتی و قدیمی باشیم.
وی بر همین اساس اظهار داشت: با یک حرکت جهادی و علمی بسیاری از این مسائل حل خواهد شد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به حضور هیئت مذاکره کننده در ژنو متذکر شد: ما باید موقعیت خودمان را نسبت به مذاکرات تحلیل کنیم و با آگاهی کامل نسبت به این موقعیت در مذاکرات حاضر شویم چرا که ملت ایران ملت دیروز نیست و در ابعاد سیاسی امنیتی و دفاعی به جایگاه بالاتری از گذشته دست یافته‌ایم.
رضایی متذکر شد: ایران امروز یک ایران منطقه‌ای است زیرا مشکلات عدیده منطقه مانند سوریه، عراق، لبنان، فلسطین و بحریم بدون ایران حل نخواهد شد. در نتیجه دیپلماسی باید بر طبق یک اصول معینی به جلو حرکت نماید و دوستان مذاکره کننده که نیروهای انقلاب هستند باید این موقعیت را درک نمایند.
وی با اشاره به محرمانه ماندن مذاکرات صورت گرفته بین ایران و گروه 1+5 اظهار داشت: هرچند گاهی محرمانه ماندن روند مذاکرات منافعی را در پیش خواهد داشت اما قسمت‌هایی را نیز باید برای مردم بازگو کنیم تا تبلیغات سوء بر روی ملت اثر نگذارد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ما در مذاکرات پیش رو جدی هستیم و تاکتیکی برخورد نمی‌کنیم خاطرنشان کرد: هرچند آمریکایی‌ها نگاه تاکتیکی به این مذاکرات دارند اما ملت ایران با اتکا به توانمندی خودش اقتصادش را فعال خواهد کرد.
رضایی با بیان اینکه امروز ایران چهارراه دنیاست ادامه داد: قدرت‌های دنیا بدون حضور ایران نمی‌توانند کار‌هایشان را جلو ببرند.
وی بر همین اساس ادامه داد: مسأله بعدی ارتباط ایران با عراق و سوریه و خطی است که تا ساحل مدیترانه ادامه پیدا کرده است و از طریق افغانستان نیز با چین ارتباط داریم در نتیجه چهار کشور هستیم که مدیترانه را به مرز چین متصل کرده‌ایم.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان اینکه امروز قلب دنیا بر روی این چهار کشور قرار دارد تصریح کرد: هر قدرتی که در این چهار کشور تسلط داشته باشد می‌تواند بر بسیاری از کشورهای دیگر حکومت پیدا کند.
رضایی با بیان این سؤال که چرا در 10 سال گذشته همه حوادث دنیا در افغانستان، عراق، سوریه و یا تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران بوده است خاطرنشان کرد: چون آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیده است که اگر این چهار کشور را در اختیار داشته باشند بر همه دنیا مسلط خواهند شد.
وی بر همین اساس ادامه داد: اکنون ایران در میان این چهار کشور قرار دارد اما مسئله‌ای که وجود دارد این است که متأسفانه ما نمی‌توانیم از این ظرفیت در ابعاد سیاسی و اقتصادی به خوبی بهره‌برداری نماییم.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به ارتباط ایران با عراق، سوریه، فلسطین، لبان، افغانستان متذکر شد: متأسفانه این ارتباطات بیشتر از آنکه اقتصادی باشد سیاسی است چرا در این مدت نتوانستیم یک تجارت قوی داشته باشیم که ترکیه بیشتر از ما با این کشور‌ها ارتباط اقتصادی نداشته باشد.
رضایی با بیان اینکه ما با این چهار کشور پیوند دوستی داریم اما ترکیه از لحاظ اقتصادی بیشتر از ایران با این کشور‌ها ارتباط دارد، متذکر شد: ما اگر از این ارتباط استفاده نماییم سایر کشور‌ها هستند که به فکر برقراری رابطه و مذاکره با ایران خواهند افتاد.
وی با اشاره به تغییر لحن سران آمریکایی در قبال ایران خاطرنشان کرد: برخی از این تغییر لحن‌ها صادقانه است اما برخی دیگر نیز فریبکارانه و از موضع ضعف است. آن لحن‌هایی که صادقانه است یعنی به این نتیجه رسیده‌اند که در جمهوری اسلامی ایران دموکراسی وجود دارد و خیلی از کشور‌ها به آن اعتراف می‌کنند و بر اساس آن لحن خود را به صورت صادقانه با ایران تغییر داده‌اند اما برخی دیگر از کشور‌ها در موضع ضعف هستند و از این موضع با لحن فریبکارانه با ملت ایران سخن می‌گویند.
وی با طرح این پرسش که آیا پشت این لحن آرامی که آمریکایی‌ها دارند، صداقت وجود دارد یا خیر، اظهار کرد: بار دیگر ملت ایران برای چندمین‌بار این امتحان را از آمریکا و بسیاری از کشور‌ها می‌کند و ما امیدواریم که حداقل نمره متوسط را بگیرند و نشان دهند که صداقت دارند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ملت ایران اگر از کشوری صداقت ببیند با آن‌ها همراهی خوبی خواهد کرد اما اگر احساس کند که آن‌ها می‌خواهند سواستفاده کنند، می‌ایستد و کوتاه نمی‌آید.
رضایی در پاسخ به این پرسش که چگونه ایران باید بتواند از این حالت تقابل خارج شود، گفت: شما به نقطه خوبی در مورد «تینک تنک» اشاره کردید؛ بنابراین یکی از مشکلات ما این است که علی‌رغم اینکه طرفداران بسیار زیادی در خود آمریکا داریم اما لابی‌ای از سوی ما در آنجا صورت نمی‌گیرد در حالی که عربستان سعودی سالانه 800 میلیون دلار و اسرائیل 2 میلیارد دلار برای لابی‌های خود در آمریکا هزینه می‌کنند.
وی ادامه داد: ‌بسیاری از سناتور‌ها و دولت‌مردان آمریکا در این لابی‌ها شرکت داده می‌شوند و ما نیز مسلمان‌ها و طرفداران بسیاری از خود آمریکایی‌ها و حتی از ملت‌های دیگر داریم اما از این ظرفیت‌ها استفاده نمی‌کنیم. پس عدم استفاده از لابی‌ها و تینگ تنگ‌ها یکی از مشکلات ما است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مسأله اساسی وادی چالش ما با آمریکا یک مبارزه تمدنی بین اسلام و غرب است، گفت: حتی اگر همین‌ امروز همه مناقشات سیاسی ایران با آمریکا تمام شود شخصی که بعد از آقای اوباما رئیس جمهور شود آیا دولتش بر روی همین پاشنه می‌گردد یا خیر.
رضایی به ماجرای یاسر عرفات اشاره و تصریح کرد: مگر یاسر عرفات به واشنگتن نرفت و همه سازمان و بخش فلسطین را در جریان بحث‌های آقای کلینتون قرار نداد اما چه بلایی سرش آوردند.
وی افزود: ترکیه از سالهای طولانی گذشته به دنبال عضویت در اتحادیه اروپا است و هر کاری که آن‌ها می‌خواهند را انجام می‌دهد؛ این تیم جدید آقای اردوغان مقداری اسلامگرایی را شروع کرد بعد از شکست‌های پی‌در پی‌ لائیک‌های ترکیه به دلیل عدم راه‌یابی به اتحادیه اروپا بود.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: ‌پشت این وادی سیاست یک مسائل تمدنی است و دکترین‌های وجود دارد که علی‌رغم اینکه شخصی مانند اوباما نرمش‌هایی را انجام دهد اما دولت بعدی زیر همه مذاکرات خواهد زد.
رضایی اضافه کرد: معلوم نیست اگر همین امشب با اوباما به نتیجه برسیم رئیس جمهوری بعدی پایبندی به این نتایج باشد. بنابراین این‌ها بحث مهمی است و ما باید همه این مسائل را رعایت کنیم.
وی تأکید کرد: این سخنان من به این معنی نیست که ما در مذاکرات جدی نباشیم و یا از تیم‌ مذاکره کننده حمایت نکنیم، خیر این افراد نیروهای دلسوز هستند و مأموریت سختی بر دوش دارند و ملت ایران نیز از این تیم حمایت کرده و خواهد کرد و به دستاوردی در این مذاکرات خواهیم رسید.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: باید توجه کنیم که این نیروهای پشت‌صحنه‌ای که اکنون در حال مقابله هستند نمی‌خواهند ملت ایران پیشرفت کند چون می‌گویند یک ایران قدرتمند در شمال خلیج فارس حتی اگر فردی مثل شاهنشاه سابق نیز در رأس آن باشد باز ضرر می‌کنیم.
رضایی با بیان اینکه ما باید مذاکرات را جدی پیگیری کنیم، گفت: باید از تاکتیک‌هایی استفاده کنیم که در عین حالی که از ضعف طرف مقابل استفاده می‌کنیم حواسمان باشد که خطی که آن‌ها می‌توانند تا آخر جلو بیایند، کجاست. بنابراین نباید فریب بخوریم.
وی در بخش دیگر سخنان خود در پاسخ به این پرسش مجری که چه باید کرد تا این صداقت از سوی طرف غربی و آمریکایی‌ها روشن شود، ‌ گفت: اینگونه نیست که جامعه آمریکا دربست در اختیار دولتمردان آمریکایی قرار دارد این تصور غلطی است. البته دولتمردان سعی دارند با استفاده از رسانه‌های خود یک هم‌راستایی ایجاد کنند اما هرگاه ما وارد جامعه آمریکا شدیم می‌بینیم که امکانات فراوانی برای ملت ایران وجود دارد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: سیاست جمهوری اسلامی سیاستی است که در آن هیچگاه بنابراین نبوده که آمریکایی‌ها تغییر نخواهند کرد اتفاقاً ما علائم تغییر را می‌بینم یعنی احساس می‌کنیم آمریکایی‌ها علی‌رغم میل دولتمردان خود به سمت آدم شدن حرکت می‌کنند که جنبش وال‌استریت یک نمونه از آن است.
رضایی با اشاره به شعار «تغییر اوباما» که در رقابت‌های ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا مطرح کرد، گفت: آقای اوباما با شعار تغییر آمد اما نتوانست یا نخواست این تغییر را به معنی واقعی کلمه تحقق بخشد اما اقبال جامعه آمریکا به سمت ایشان بیانگر این بود که اینجامعه واقعاً تغییر می‌خواهد.
وی ادامه داد: رفتار ملت ایران در صورت تغییر آمریکا با آنان عوض خواهد شد البته آمریکایی‌ها می‌توانند از چیزهایی کوچک شروع کنند به عنوان مثال آمریکا دارایی‌های ایران را آزاد کند و تحریم‌ها را بردارد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: آمریکا یک قدم بردارد و ببنید آیا ملت ایران به یک قدم آن‌ها پاسخ می‌دهد یا خیر؛ این اصلاً نیازی به مذاکره و ارتباط ندارد چرا که آمریکایی‌ها اگر یک گام جلو بیایند خواهند دید که ملت ایران به آن پاسخ خواهد داد.
رضایی با تأکید براینکه ما در برخی از موارد جلو آمدیم اما آمریکایی‌ها به گام ما پاسخی ندادند، تصریح کرد: آزاد کردن گروگان‌های آمریکایی در لبنان، مسئله‌ افغانستان و مسأله امنیت در عراق با همکاری ایران صورت گرفت اما آمریکایی‌ها به هیچ‌وجه حرکتی از خود نشان ندادند بنابراین آمریکا اگر بخواهد صداقتی از خود نشان دهد این گام‌ها می‌تواند یک گام کوچک باشد.
وی تأکید کرد: دولت جمهوری اسلامی در مذاکرات جدی است بنابراین آمریکایی‌ها کاری که با خاتمی کردند با روحانی نکنند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به اظهارات جک استرو وزیر خارجه وقت انگلیس اشاره و اظهار کرد: ‌ آقای جک استرو حرف خوبی زد و گفت که ما مسأله هسته‌ای با ایران را حل می‌کردیم اما آمریکا فرش قرمز را از زیر پای آقای خاتمی کشید و این به معنای است که آمریکایی‌ها از روحیات انسان‌دوستانه آقای خاتمی سواستفاده کردند.
رضایی در پایان گفت که آمریکا تاکنون هیچ حرکت مثبتی انجام نداده بنابراین امروز بیاید گامی بردارد و مطمئن باشد که رفتار ایران با این حرکت عوض خواهد شد.
 

ارسال نظر
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
مهدي زماني
|
-
|
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۴
0
0
اين نظر کارشناسانه آقاي دکتر رضايي مانند ديگر ديدگاه هاي ايشان بسيار بسيار دراشاعه آگاهي عمومي نقش خواهد داشت من که خودم به شخصه خيلي استفاده کردم.
پيام تسليت ،
|
-
|
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۴
0
0
بسم الله الرحمن الرحيم
انا لله و انا اليه راجعون
انقلابيِ پيشکسوت و خستگي ناپذير، يار صديق و ديرين و امين امام و مقام معظم رهبري ، مدافع راستين انقلاب اسلامي و خادمِ متواضع و صميميِ محرومان ، استاد حبيب الله عسگر اولادي پس از عمري مجاهدت در راه خدا به زيارت حضرت حق ، باريافت تا پاداش فداکاريها و از خود گذشتگي هايش را دريافت کند.
بي ترديد ، نام عسگر اولادي در تاريخ درخشان نهضت اسلامي ، جاودان خواهد ماند و ياد او همواره در محفل دوستان و ياران و همسنگرانش با استقامت و پايداري در راه خدا ، عجين بوده و خواهد بود.
با دلي اندوهگين در ماتم اين مجاهد نستوه ، فقدان او را به محضر مقام معظم رهبري ، ملت قدرشناس ايران ، قاطب? دوستان و همرزمان و ارادتمندان آن مرحوم و نيز بيت شريف عسگراولادي تسليت عرض نموده ، علو درجاتش را از درگاه خداوند متعال طلب مي کنم.

محسن رضايي
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام