دکتر رضایی در افتتاحیه میز مطالعاتی "اقتصادی مقاومتی":
کد خبر: ۲۸۰۴|
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۰
میز مطالعاتی "اقتصادی مقاومتی" با حضور دکتر محسن رضایی در مرکز پژوهش ها و سنجش افکار صداوسیما افتتاح و از زیرسایت اقتصاد مقاومتی رونمایی شد.
به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضایی»دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم افتتاحیه میز مطالعاتی "اقتصادی مقاومتی" و رونمایی از زیرسایت اقتصاد مقاومتی که در مرکز پژوهش ها و سنجش افکار صداوسیما برگزار شد، گفت: مقاومت بدون اقتصاد مقاومتی امکان پذیر نیست. اگر در مسائل داخلی و خارجی می خواهیم مقاومت کنیم باید اقتصاد ایران مقاومتی شود. این یک انتخاب صرف نیست ، بلکه یک ضرورت اجتناب ناپذیر است در کنار یک انتخاب حکیمانه.

رضایی افزود:  اقتصاد همان ایستگاهی است که غرب توانسته سایر انقلاب ها را در آن متوقف کند. اقتصاد مقاومتی می گوید انقلاب اسلامی می تواند  و باید مقاومت کند و اهدافش را به سر انجام برساند. عبور انقلاب از ایستگاه اقتصاد خودش یک انقلاب و نهضت و تحول است که با چند بخشنامه و دستور العمل انجام نمی شود. یک انقلاب به معنای کامل باید صورت بگیرد. اگر نتوانیم از اقتصاد عبور کنیم با یک شکست سنگین روبرو می شویم. در این نهضت رسانه ها نقش بسیار به سزایی دارند.در شرایط امروز گفتمان انقلاب گفتمان اقتصاد مقاومتی است. 
استاد دانشگاه امام حسین (ع) گفت: اقتصاد مقاومتی باید تبدیل به یک گفتمان بشود و ربطی به چپ و راست و این و آن ندارد. یک مساله انقلابی است که با زندگی همه مردم ما سر و کار دارد.
رضایی با بیان تفاوت نظام سیاسی ایران با غرب گفت: انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی از آغاز پیدایش خود در جامعه جهانی و روابط بین المللی به عنوان یک پدیده جدید به ظهور رسید و از آن زمان چالش هایی با آن آغاز شده است. عده اي از صاحبنظران وصاحب منصبان غربي از اين پديده استقبال كردند ولي عده ديگري  در تعاملات اجتماعی و اقتصادی و دیگر پارادایم ها با ایران وارد تقابل شدند. در جهان بعد از عدم استقرار دموکراسی های یونانی، نظام دیگری با عنوان جمهوریت شکل گرفت که با دموکراسی متفاوت بود. در یک روند دویست ساله جمهوریت به عنوان یک نظام پذیرفته شده در دنیا ، دین را از صحنه اداره جوامع حذف کرد. حاکمیت اکثریت در چارچوب قانون که همان جمهوری بدون دين است با پدیده جمهوری اسلامی مواجه شد. در مواجهه با این پدیده جدید، غرب که مدعی اندیشه و تفکر بود،با جمهوری اسلامی چالش سیاسی، امنیتی و اقتصادی را آغاز کرد. جمهوری اسلامی به عنوان یک اندیشه سیاسی است که غرب در بعد استفاده از ابزار نظامی، اقتصادی و رسانه ای با آن به چالش برخواسته است. این سه مسیر را غرب با جمهوری اسلامی در پیش گرفته جديدترين انها دستکاری افکار عمومی و سراب سازی دموكراسي را در پیش گرفته اند و حالا این سه شیوه، از جنگ و تحریم و دستکاری افکار عمومی اقتصاد ما را هدف قرار داده اند و تردید افکنی را ایجاد کرده است. 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به شرایط پس از برجام گفت: در همین ماجرای برجام،آن طور فضاسازی كردند که دست به کاري نزنيد تا سه سال كشور به آسمان مذاكرات چشم دوخته بود نه تولید به سرعت  اضافه شد نه اشتغال گسترش یافت و نه جنس ها ارزان شد. این فردای وعده داده شده از طریق رسانه ها، هیچ گاه نرسید. این احاله به آینده و سراب سازی در موضوع برجام، به کاهش بيشتر تولید و رکود منجر شده و به اقتصاد ما آسیب زد. بطوريكه رشد اقتصادي درسال گذشته به يك درصد رسيد
رضایی افزود: در رابطه با اقتصاد مقاومتی یک بخش مفاهیم و نظریه هاست که اجماع در نخبگان را تشکیل می دهد که به یک برداشت یکسان و نزدیک به هم را ایجاد کند. اما ماندن در این بخش کافی نیست. بخش دوم، اقدامات و راهکارها و روش ها است. بخش های مختلف دارد از صنعت تا نرم افزار و کشاورزی و ...
رضایی با اشاره به راه اندازی میز اقتصاد مقاومتی در صداوسیما گفت: باید تشکر کنیم از رسانه ملی که یک اقدام عملی را در سال جدید نشان داده است. البته کل صداوسیما باید اقتصاد مقاومتی را درک کند و تولیدات و تجهیزاتش باید در دنیا خریدار پیدا کنند. اگر صداوسیما بخواهد از جاهای دیگر تغذیه کند، باید اقتصاد مقاومتی به معنای اعم در آن اجرایی شود. بالاخره این اقدام عملی را در صداوسیما به فال نیک می گیریم و به عنوان یک نقشه راه  آن را ضروری می دانیم. 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پیشنهاد داد: جلسات مشترک بین دبیرخانه و صداوسیما برگزار شود تا این سازمان الگوی اقتصاد مقاومتی در کشور بشود.
وی افزود: رسانه ملی می تواند گره ها را شناسایی کند و به مسولان اجرایی نشان دهد . به عنوان مثال مساله پول و نقدینگی و بانک ها را شنیده اید. همه می گویند پول نیست و از طرفی می گویند نقدینگی از 900 هزار میلیارد تومان عبور کرده است. باید در بررسی کارشناسی این مساله واکاوی بشود و رابطه نقدینگی و اقتصاد مقاومتی معلوم شود .
پول که گفته می شود فراوان است و تولیدش امکان پذیر است. نقدینگی سه آسیب دارد. برخي از نقدينگي كشور هرز مي رود . پول های رونده  مانند جوی آبی که در میانه راه ، هرز می رود از دست می روند. از هر که سوال می کنیم آب هست، می گوید آب هست. ولی بخشي از اين آب قبل از استفاده هرز می رود. سی درصد پول در این مملکت هرز می رود. این پول ها ده برابر مفاسد اقتصادی است. آسیب دوم حساب سازی است. امروز در بانک های ما صد هزار میلیارد تومانش به موقع نیامده و مطالبات معوق بانكها را شكل مي دهد بانك ها ناچار به مردم وسپرده گذاران سود بدهند  اما درآمد بانك به موقع دریافت نمی شود. بانک ها حساب سازی می کنند. لذا نقدینگی بیش از واقعیت خودش را نشان می دهد. بخشی از آب نهر، سراب است. مساله سوم بانکی ما به قیمت دلار وتورم برمی گردد. الان که دلارسه هزار تومان است، نقدینگی ما اگر بخواهد به وضع سال 86 باشد، نقدینگی باید سه برابر شود، در حالي كه  دو برابر است . دولت نبايد براي مقابله با تورم از راه کاهش ورود آب به مزرعه اقدام كند. نقدينگي بايد وارد بنگاهها وبه دست مردم برسد ولي توزیع نقدینگی در سطح بنگاه ها را باید اصلاح کرد. اگر این آسیب ها بر طرف نشود، فایده ای ندارد. چرا این آب را به مزرعه نمی رسانید. صداوسیما بیاید و روی این مساله تمرکز کند. گروه های مختلف با هم در این موضوع چالش کنند. باید پیدا شود که چرا این پول به بنگاه های تولیدی نمی رسد.
این استاد اقتصاد گفت: صداوسیما از اندیشمندان و صاحب نظران اقصادی و دانشمندان ایرانی خارج از کشور که مقالات خوبی در موضوع اقتصاد دارند را دعوت کند.
در ابتدای این مراسم دکتر عبدالملکی ریاست مرکز پژوهش ها و سنجش افکار صداوسیما ضمن خیرمقدم به حضار، گزارشی از فعالیت های این مرکز و اهداف راه اندازی میز مطالعاتی اقتصاد مقاومتی در صداوسیما را ارائه کرد.

ارسال نظر