کد خبر: ۴۸۷۸|
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۱
دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا با حضور در برنامه “به افق فلسطین” درباره تحولات اخیر غزه صحبت کرد.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران قوا،  دکتر محسن رضایی در پاسخ به سوال مجریان در خصوص پوشش و لباس بسیجی که به تن داشت گفت: لباس بسیج به معنای آمادگی است و ما همیشه باید آماده باشیم. ما به دنبال جنگ نیستیم اما از آن هراسی نداریم.

 

وی در پاسخ به پرسش مجری درباره تشکیل اتاق مشترک نیروهای مقاومت گفت: اثر تشکیل اتاق مشترک محور مقاومت را اکنون در میدان نبرد شاهد هستیم و مشاهده می‌کنید که حزب‌الله ۳ لشکر اسراییل را در شمال زمین‌گیر کرد و تشکیل این اتاق، هماهنگی عملیاتی و توانایی رزم مقاومت را به وضوح ارتقا بخشیده است. 

 

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس، در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره ایده تشکیل ارتش اسلامی گفت: شاید ۱۰ و یا حتی ۵ سال پیش این ایده عملیاتی نبود اما امروز کشورهای اسلامی با استقلال بیشتری از امریکا حرکت می کنند، وحدت آن‌ها با یکدیگر بیش از گذشته شده است و همچنین با توجه به قساوت‌های اسرايیل و عزم آمریکا برای بازگشت به منطقه این ایده عملیاتی است.

 

رضایی با بیان اینکه آمریکا نگران پر شدن خلا حضورش در منطقه توسط روسیه و چین و کشورهای خود منطقه است توضیح داد: سه سناریو پیش روی منطقه غرب آسیا است؛ اول اینکه آمریکا بازگردد و اعمال قدرت کند، دوم پر کردن جای آمریکا توسط چین و روسیه و سوم همگرایی و اتحاد کشورهای منطقه برای تامین امنیت و توسعه منطقه به دست خودشان. 

 

وی در مورد نظم جدید پیش روی منطقه تصریح کرد: مسائل آینده، کشورهای اسلامی را بیشتر به هم نزدیک می کند و امروز شاهد تحولاتی در کشورهایی همچون عربستان و مصر هستیم و اشتباه نتانیاهو و بایدن عدم درک این دگرگونی‌هاست؛ البته در مساله غزه توقع بیشتری از کشورهای منطقه و مسلمان وجود دارد.

 

رضایی در پاسخ به این سوال که با توجه به مواضع کشورهای عربی در موضوع غزه و حوادث اخیر آیا کشورهای عربی پای کار این نظم جدید و دگرگونی خواهند آمد؟ گفت: حادثه غزه محدود به امروز نیست و این رویداد نقطه عطف و سرآغاز رویدادهای بزرگی در غرب آسیا خواهد شد و این دگرگونی‌ها به مرور اتفاق خواهند افتاد. 

 

وی ادامه داد: قرارگیری بایدن و نتانیاهو در کنار هم برای نجات اسراییل و نجات آمریکا است. نجات اسراییل از آن جهت که به قول خود نتانیاهو جنگ دوم پس از ۱۹۴۸ شروع شده است و نجات آمریکا از آن جهت که انرژی غرب از این منطقه تامین می‌شود و در صورت توقف انتقال انرژی زمین‌گیر خواهند شد. لذا درمنطق آن‌ها این منطقه باید نا‌امن باشد تا صنعتی نشود و نفت را کشورهای منطقه مصرف نکنند و برای اروپا و آمریکا بفرستند.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره نقشه نظام سلطه در موضوع فلسطین تصریح کرد: پس از جنگ جهانی دوم تنها جایی که اشغال در آن پایان نیافت، فلسطین و با توجیه دروغ بزرگ غرب در دفاع از ملت یهود بود، حال آن‌که دلایل اصلی این اشغالگری اول مقابله با اسلام و جلوگیری از بازیابی قدرت کشورهای بزرگ و با سابقه تاریخی قدرتمند مثل ایران و ترکیه و مصر است. 

 

دوم موضوع نفت است و اینکه اگر کشورهای منطقه صنعتی شوند نفتی برای صادرات به غرب نمی‌ماند فلذا اسراییل نقش ضد توسعه ای برای غرب در خاورمیانه بازی می کند. 

 

و مساله سوم ایجاد پل و گذرگاه از طریق اسراییل برای دسترسی به شرق است. 

 

محسن رضایی در تحلیل برنامه و نیات آمریکا در منطقه غرب آسیا بیان داشت: آمریکایی ها در افغانستان و عراق و خلیج فارس عقب نشینی کرده اند و امروز می خواهند شانس خود را برای بازگشت به منطقه آزمایش کنند و پیش بینی می شود در شرق سوریه، شمال عراق و در اردن و صحرای سینا پایگاه‌هایشان را تقویت کنند؛ بنابراین حوادث غزه فقط مساله فلسطین نیست و آن‌ها به تدریج می خواهند سراغ لبنان و سوریه هم بروند.

وی با تشریح جنایات ددمنشانه رژیم صهیونیستی در غزه اظهار داشت: در غزه ۲ جنگ وجود دارد. جنگ با مردم و جنگ با رزمندگان که کاملا با هم متفاوت است. در جنگ با مردم رژیم خونخوار صهیونیستی قریب به ۹ هزار تن از جمله زنان و کودکان را به شهادت رسانده است و ۲۱ هزار نفر هم مجروح شده‌اند؛ اما در جنگ با رزمندگان موضوع کاملا متفاوت است و مثلا در چند ساعت گذشته به ازای کشته شدن بیش از ۱۰۰ نظامی صهیونیست تنها یکی دو نفر از نیروهای مقاومت شهید شده‌اند و این شکستی بسیار سنگین است و اسراییل دیگر اسراییل قبل ازعملیات طوفان الاقصی نخواهد بود. 

 

دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا ادامه داد: در حماقت فرماندهان نظامی صهیونیست همین بس که با تانک و نفربر قصد ورود به جنگ شهری را دارند و خود را درون باتلاقی عمیق خواهند انداخت و شکستی مفتضحانه از رزمندگان مقاومت خواهند خورد و بی آبرویی بین المللی برای خود رقم خواهند زد. 

 

محسن رضایی با ذکر خاطره‌ای از دوران آغاز انتفاضه فلسطین گفت: زمانی که انتفاضه شروع شد بنده پیشنهاد ایجاد نهضت بین المللی ضد صهیونیسم را دادم و اینکه این انتفاضه طولانی خواهد بود که اقای هاشمی ابهام داشتند بعدا در خاطراتشان گفتند که خدمت رهبر معظم انقلاب که رفتم ایشان هم تایید کردندکه انتفاضه طولانی خواهد بود. ارتش اسلامی کار دولت هاست اما نهضت بین المللی ضد صهیونیسم را مردم تشکیل خواهند داد و هم اکنون هم شاهد هستیم که موجی از نفرت از صهیونیست ها در جهان شکل گرفته است. کمتر کشوری است که مردم اعتراض نکردند تعدادی سفرای اسراییل رابیرون کرده اند وتحریم اقتصادی علیه کالاهای اسراییلی در حال شروع شدن است.

 

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس با اشاره به جمله امام خمینی (ره) که فرمودند: «راه قدس از کربلا می‌گذرد» افزود: امروز ما از کربلا عبور کرده ایم و جبهه مقاومت و نیروهای مردمی کشورهای همسایه فلسطین در آمادگی خوبی قرار دارند. 

 

وی در پایان خطاب به بایدن گفت: اینکه شما به بهانه غزه نتانیاهو را حمایت می کنید و دنبال سوق دادن فضا به سمت ایران هستید در اشتباهید و هدفتان این است که به بهانه دروغ به غرب آسیا بازگردید و پایگاهتان در منطقه را تقویت کنید. 

 

آمریکا و اسراییل گمان نکنند که می توانند وارد غزه شوند و جلوی اتش بس را بگیرند و جنگ گسترش پیدا نکند فلذا آمریکا هم عامل اصلی شروع جنگ و هم عامل گسترش جنگ است.

کلید واژه های مطلب: محسن رضایی ، طوفان الاقصی ، مصاحبه
ارسال نظر