کد خبر: ۱۲۸۳|
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۶:۴۷
تعداد نظرات: ۸ نظر
مطلبی که سایت تحلیلی «المانیتور» در این زمینه منتشر کرده نشان می دهد این بحث ها اکنون از عرصه داخلی فراتر رفته و در دید تحلیلگران بین المللی نیز مورد توجه قرار گرفته است.
 تحلیل «المانیتور» از بازگشت محسن رضایی به سپاه پاسداران

طی هفته های اخیر، زمزمه های بازگشت محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه پاسداران و دبیر فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام به لباس پاسداری، سبب برانگیخته شدن بحث های فراوانی شده است. مطلبی که سایت تحلیلی «المانیتور» در این زمینه منتشر کرده نشان می دهد این بحث ها اکنون از عرصه داخلی فراتر رفته و در دید تحلیلگران بین المللی نیز مورد توجه قرار گرفته است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر رضایی، سایت تحلیلی «المانیتور» در مطلبی به موضوع بازگشت محسن رضایی به لباس پاسداری پرداخته و «از بازگشت رضایی به ریشه های نظامی خود» سخن گفته است. به عقیده این سایت، رضایی قصد دارد سیاست را کنار بگذارد تا بتواند نسل جدیدی از افسران نظامی را تربیت کند.

 

در این مطلب به طور خلاصه آمده است:

روز هشتم آوریل، تیتری جالب بر صفحه نخست روزنامه های ایران نقش بست: «محسن رضایی به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باز می گردد». این اقدام را می توان به معنای پایان فعالیت های سیاسی رضایی تفسیر کرد.

 

رضایی پنجمین فرمانده سپاه پاسداران بود. وی در دوران جنگ هشت ساله ایران و عراق هدایت این ارگان را بر عهده داشت و بیش از اسلاف و اخلاف خود در رشد سپاه نقش ایفا کرد. محسن رفیق دوست که پیش از رضایی سمت «وزارت سپاه» را بر عهده داشت، نام رضایی را به عنوان فرمانده این ارگان به آیت الله (امام) خمینی ارائه کرد. در سال 1981، رضایی 27 سال سن داشت و چند سال پیشتر، قبل از وقوع انقلاب اسلامی، تحصیلات خود در رشته مهندسی مکانیک را برای پیوستن به انقلاب رها کرده بود. وی فرماندهی سپاه را پذیرفت و به یکی از جوانترین فرماندهان نظامی در جهان تبدیل شد.

 

رضایی با دیگر فرماندهان سپاه متفاوت بود. وی تلاش های خود را وقف ارتقای جنبه های تاکتیکی و علمی این نیروی نظامی کرد. وی یک بار در سال 1981 در پاسخ به انتقادات برخی دیگر از فرماندهان، در جریان نماز جمعه تهران گفت: «باید بپذیریم که ما در جریان انقلابی بزرگ قرار داریم که به خاطر آن، همه جهان اتحادی را علیه ما تشکیل داده اند. بنابراین ما نمی توانیم فقط با دعا کردن در این جنگ پیروز شویم و باید دانش نظامی و قدرت تکنولوژیک خود را ارتقا دهیم».

 

پس از پایان جنگ رضایی احساس کرد که هرچه در توانش بوده را برای سپاه انجام داده و دیگر نیازی به ادامه فعالیتش در این سمت نیست. آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، نهایتاً در سال 1997 استعفای وی را پذیرفت. وی در توضیح استعفای خود گفت: «من سپاه را ترک کردم تا به تحول اقتصادی و سیاسی در جامعه کمک کنم و معتقد بودم که نباید برای این کار، از ابزار نظامی استفاده کرد».

 

نامزدهای در انتخابات های ریاست جمهوری در سال های 2009 و 2013 از جمله مهمترین فعالیت های سیاسی رضایی بود. در انتخابات 2009، رضایی طرح های اقتصادی جدیدی را در مناظرات تلویزیونی مطرح کرد. وی تنها نامزدی بود که به محمود احمدی نژاد اجازه نداد در مناظره، بحث را به سوی مسائل حاشیه ای بکشاند. در انتخابات 2013، رضایی پخته تر و آماده تر از گذشه ظاهر شد؛ اما باز هم نتوانست به پیروزی دست یابد. با این حال، نتیجه انتخابات نشانگر افزایش محبوبیت وی بود؛ زیرا توانست آرای بیشتری نسبت به گذشته کسب کند.

 

اما در جریان راهپیمایی های روز قدس در ایران در سال 2014، رضایی با لباس فرم نظامی در میان جمعیت ظاهر شد که همین امر به عنوان نشانه ای از تمایل وی برای بازگشت نزد دوستان نظامی خود تعبیر گردید. اقداماتی از جمله ارسال نامه به رهبران حزب الله لبنان و انصارالله یمن که رضایی پای آن ها را با عنوان «پاسدار انقلاب اسلامی» امضا کرده، نشانه های بیشتری از تمایل وی برای بازگشت به عرصه نظامی بوده است.

 

نهایتاً روز هشتم آوریل، حسین کنعانی مقدم، از اعضای شورای عالی سپاه در دهه 1980 به همه گمانه زنی ها پایان داد و اعلام کرد که رضایی به سپاه پاسداران بازگشته است. به گفته کنعانی مقدم، رضایی با ارسال نامه ای برای رهبر ایران، خواستار بازگشت به سپاه شده و آیت الله خامنه ای نیز درخواست وی برای بازگشت و تدریس در دانشگاه امام حسین را پذیرفته است.

 

به نوشته روزنامه های ایرانی، رضایی از «جبهه ایستادگی» نیز که به عنوان حزبی برای فعالیت های سیاسی خود تشکیل داده بود، خارج شده و مسئولیت آن را به دیگران واگذار کرده است. با این وجود، نقش آتی رضایی در سپاه هنوز به طور دقیق مشخص نیست. خود وی گفته: «در حال حاضر، تصمیم گرفته شده که من تجربیات خود را به نسل بعدی سپاه منتقل کنم».

 

به هر حال، رضایی خود دلایل تصمیمش را تشریح کرده و می گوید: «دهه پیش رو در منطقه، دهه ای پرآشوب خواهد بود و من به همین دلیل از مقام معظم رهبری درخواست کردم اجازه دهند تجربیاتم را به نسل های آینده منتقل کنم. ما برای حفظ امنیت در منطقه به قدرت نیاز داریم، اما رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی به محور بر هم زننده امنیت تبدیل شده اند. صلح به منطقه بازنخواهد گشت مگر اینکه آن ها به جایگاه خود عقب رانده شوند».

کلید واژه های مطلب: المانیتور ، بازگشت ، سپاه ، محسن رضایی
ارسال نظر
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
صادق راستگو
|
United States of America
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۴
1
0
سمه تعالی: با سلام"ایمیل به سایت بولیتن فرستاده شد و کپی آن باقای رضائی جهت اطلاع " شما بولیتونی ها منصفانه قضاوت کنی " اقای محسن رضائی یک زمانی مالک اشتر زمان بود ولی در جریان فتنه ایشان و امثال ایشان خودشان را نشان دادند و هر کس نسبت به نا خالصی درونش از جایگاه خود سقوط کرد" ایشان و سایر مسئولین وقتی با روزنامه و یا تلویزیونی مصاحبه میکنند حرفهائی میزنند که نباید بزنند و وقتی با نقد و انتقاد روبرو میشوند بلافاصله توپ را در زمین رسانه انداخته و وتوجیهات رنگ وارنگ میکنند" آقای شریتمداری صحیح میفرمایند" آقای محسن رضائی در مقامی نیستند که از این حرف های بزرگ بزنند" بعضی از انسان ها عقلشان جلوی زبانشان است یعنی اول فکر میکنند بعد صحبت مینمایند و بعضی هم عقلشان پشت زبانشان است اول حرف میزنند بعد فکر میکنند. موفق باشید.
مجید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۷
0
1
با سلام
بسیار خوشحالم که بار دیگر ایشان را در لباس نظام می بینم امیدوارم که تحول قابل لمسی با حضور ایشان انجام شود با تشکر
نوذر محمودی برام
|
United States of America
|
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۷
0
0
من معتقدم که در عرصه سیاست کاندید شدن درهر انتخاباتی بطور مستقل وپیروز شدن دران محال است. اما هیچ چیزی. از مسیولیت پذیری شما در حوزه هایمختلف اعم ازسیاست.اقتصاد.وحوزه نظامی کم نمیکند وباید. گفت که بازگشت شما به عرصه نظامی نشان از مسیولیت پذیری شما در حوزه اخلاق وفداکاریایست به امید توفیق روز افزون. برای شما وهمرزمانتان
amir
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۳۰
0
0
امیدوارم که سردار رشید دکتر محسن رضایی در جبهه جدید موفق باشند از بازگشت ایشان به سپاه خوشحال شدم امیدوارم که باردیگر فرمانده سپاه شوند چون به گواه تاریخ بهترین دوران سپاه همان زمان ایشان بوده
یعقوب
|
Singapore
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۳۰
0
1
آقای رضایی و همرزمانش با دست خالی ، در میدان نظامی، دشمن را شکست دادند. آقای رضایی مرد روز های تنگدستی و بن بست است .ایشان در مقام ریاست جمهوری هم می توانستند منشا خیر وراهگشا در امر اقتصاد باشند که متاسفانه اینگونه نشد . خداوند ایشان را حفظ کند
حمید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۳۱
0
1
این اولین باری نیست که این مرد بزرگ، پایبندی، غیرت و همه وجود خود را وقف این کشور کرده. ایشون هیچ نیازی به عنوان و پُست و القاب را ندارند. مرد عمل هستند نه شعار. هر جایی و در هر عرصه ای هم که لازم بوده پیشقدم بودند. از این مرد غیرتمند همین انتظار میرود. هر کسی هر طوری دوست دارد تفسیر به رای کند. غیرت لُر و بختیاری در دفاع از این مرز و بوم بخش بزرگی از تاریخ پر افتخار این سرزمین است که قابل وصف و بیان نیست و تاریخ خود گویای همه چیز است.
سلامتی و سربلندی این فرزند خلف و با افتخار ایل بزرگ بختیاری را از خداوند مسئلت دارم. حمید-مازندران- ساری- 01/03/1394
احسان معتمدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۷
0
1
سلام اقا محسن
من کارگر شهرداری خرم اباد هستم چند سال پیش پیغام به سایت شما دادم
که حیف است سپاه را ترک کرده اید وباز گردید
الان شما برگشتید
من از سالها قبل تصورم در مورد سپاه اشتباه بود اما الان متوجه شده ام اگر امام زمان ظهور کند این سپاه است که فرمانده هان ان ولشگر انند
و تنها سپاه است با این تجربه های متفاوت واسلامی که بتواند قلب کفر را ریشه کن کند
وارزو دارم که مرا هم جذب سپاه کنی چرا که سالهاست از لحاظ ایمانی و بدنی خود را برای ظهور امام اماده کرده ام
علی
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۰۲:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۴
0
0
سلام آقامحسن شیر بختیاری دوستت دارم