دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام دکتر محسن رضایی در گفتگو با تلویزیون ملی چین:
کد خبر: ۲۶۵۳|
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۵
به گزارش پايگاه اطلاع رساني دكتر رضايي، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با شبکه تلویزیونی CCTV چین در خصوص سفر رئیس جمهور چین به ایران و چشم انداز روابط و همکاری های میان دو کشور به اظهار نظر پرداخت.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با تلویزیون ملی چین:دولتمردان چین با مطالعات بیشتری منطقه را ارزیایی کنند

دکتر محسن رضایی در ابتدای این گفتگو در پاسخ به سوالی پیرامون مقطع زمانی سفر هیات بلندپایه چین به ایران گفت: این سفر در شرایط خوبی انجام شده است. هم ایران و هم چین در موقعیت خاصی از پیشرفت و توسعه قرار دارند و همچنین می توانند در ایجاد امنیت جهانی به هم کمک کنند و از طرف دیگر اتحاد آسیایی می تواند در آینده یک محور خوبی برای همکاری های بیشتر در آسیا در میان دو کشور باشد. لذا من این سفر را در شرایط کنونی هم برای چین و هم برای ایران، بسیار خوب و مناسب می دانم. 
دکتر رضایی در مورد توافقات صورت گرفته در سفر رئیس جمهور چین به ایران گفت: چین و ایران در حال رشد و توسعه هستند. منابعی در ایران داریم که چین می توانند از آنها استفاده کند و فرصت های خوبی در چین وجود دارد که ایران می تواند از آنها بهره ببرد. ما در ایران از منابع نفت و گاز فراوانی برخوردار هستیم و چین مشتری و نیازمند این منابع است  از طرف دیگر، چین یک بازار بسیار بزرگی است که ایران می تواند وارد این بازار بشود و ما می توانیم در این نقطه بازار خوبی برای صادرات چین به منطقه بشویم. بنابراین روابط متقابل خوبی را می توانیم برقرار کنیم. به لحاظ جغرافیایی ایران و چین می توانند یک پل اقتصادی بسیار خوبی را بین شرق و غرب آسیا به وجود بیاورند. چین می تواند در پالایشگاه ها و پتروشیمی ایران و در راه سازی و راه آهن سرمایه گذاری کند و ظرفیت ایران هم ظرفیت کاملا آماده ای است. ما برخلاف برخی از کشورها خیلی از ظرفیت هامان هنوز خالی است و اشباع نشده است و نیازمند سرمایه است. همانطور که آقای رئیس جمهور گفتند تا ششصد میلیارد دلار چین می تواند در ایران سرمایه گذاری انجام دهد. 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با تلویزیون ملی چین:دولتمردان چین با مطالعات بیشتری منطقه را ارزیایی کنند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پیرامون امضای سند راهبردی میان ایران و چین گفت: این سند دوستی ها و همکاری های ما را به طور قطع چند برابر خواهد کرد و در سیر تاریخی روابط ایران و چین به ویژه در ده سال اخیر که اعتماد خوبی بین ما و چین به وجود آمده است، می توانیم این گام بلند را برداریم و در دیپلماسی و ایجاد امنیت هم در منطقه و هم در جهان می توانیم همکاری های خوبی با یکدیگر داشته باشیم. 
دکتر محسن رضایی در ادامه گفتگو با تلویزیون ملی چین، در خصوص پیامدهای مثبت سفر رئیس جمهور چین به کشورهای منطقه خاورمیانه گفت: ما مخالف این سفرها نیستیم. ما معتقدیم که چین در شناخت منطقه نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. ما در منطقه ای زندگی می کنیم که پیچیده است به عنوان مثال درک درستی از گرایشات سیاسی دولت ها ممکن است برای خیلی از کشورهای جهان، حتی انگلیس و آمریکا که بیش از سیصد سال در منطقه هستند فراهم نشده باشد. آمریکایی ها دارند کم کم متوجه می شوند که ریشه داعش در عربستان سعودی است. درحالی که سعودی ها از دوستان صمیمی آمریکایی ها بودند. ما از این سفرها انتظار داریم که اطلاعات دقیقی به دولتمردان چین داده شود نا آنها با مطالعات بیشتری منطقه را ارزیایی کنند. 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص روابط ایران و چین در دوران پسابرجام گفت: به نظر من، ما در چند زمینه می توانیم همکاری های خوبی را در آینده داشته باشیم. یکی تلاش برای احیای فرهنگ آسیایی است. فرهنگ و تمدن غرب در حال افول و در وضعیت سراشیبی است و دیگر نمی تواند نیازهای فرهنگی جهان را تامین کند در حالی که در آسیا از نظر فرهنگی و انسانی سابقه بسیار طولانی را شاهد هستیم از کنفسیوس تا اسلام. ما حرف های خوبی برای همه دنیا داریم. انسانیت و روح انسانی در آسیا بیشتر از غرب جلوه دارد. مساله دوم سرمایه گذاری های چین است. چین امروز 3600 میلیارد دلار پول دارد و این سرمایه را می تواند در راه سازی و راه آهن و ساخت بنادر جدید در ایران سرمایه گذاری کند و شعار چین مبنی بر "یک کمربند - یک جاده" را از طریق عبور از ایران، اجرایی کند. مساله سوم، موضوع آموزش و مسائل پژوهشی و تحقیقات علمی در امور اقتصادی و اجتماعی و غیره است که ما می توانیم در کنار هم دانشگاه ها و پژوهشکده های مشترک تاسیس کنیم. اخیراً به دعوت مجمع تشخیص مصلحت نظام  هیاتی از حزب کمونیست چین به ایران سفر داشتند، من به آنها پیشنهاد کردم که یک پژوهشگاه مطالعات غرب آسیا را در اینجا با هم راه اندازی کنیم که با یکدیگر به یک برداشت مشترک در رابطه با منطقه برسیم.
دکتر رضایی در پاسخ به سوالی پیرامون انتظارات ایران از چین گفت: ما معتقدیم که اقتصاد و تجارت بدون امنیت ممکن نیست. اگر امنیت در منطقه نباشد، تامین انرژی چین هم با مشکل مواجه خواهد شد و انتقال نفت و گاز به چین با اشکال مواجه خواهد شد. در ثانی اگر امنیت در منطقه نباشد ممکن است امنیت چین هم با مشکل روبرو شود. بنابراین الان زمان آن رسیده که ایران و چین در تامین امنیت منطقه با یکدیگر همکاری کنند. این همکاری هم جنبه دیپلماتیک دارد و هم همکاری در زمینه مقابله با تروریسم می تواند باشد. چین در هر دو زمینه می تواند با ما همکاری داشته باشد و ما در این زمینه ها آمادگی داریم. الان روس ها با ما در سوریه همکاری می کنند، اخیرا هم دولت چین 20 میلیون دلار برای کمک به دولت آقای اسد تصویب کرده و نشان می دهد که دولتمردان چین مایلند که به منطقه بیایند. ما هم می توانیم به آنها کمک کنیم.
ارسال نظر