دکتر محسن رضایی در گفت‌و‌گو با شبکه CCTV چین:
کد خبر: ۲۶۵۴|
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۰
دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: الان زمان آن رسیده که ایران و چین در تامین امنیت منطقه با یکدیگر همکاری کنند که این همکاری هم جنبه دیپلماتیک دارد و هم جنبه مقابله با تروریسم.

به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری فارس، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با شبکه تلویزیونی CCTV چین در خصوص سفر رئیس جمهور چین به ایران و چشم انداز روابط و همکاری های میان دو کشور به اظهار نظر پرداخت.

وی در ابتدای این گفت‌وگو در پاسخ به سوالی پیرامون مقطع زمانی سفر هیات بلندپایه چین به ایران گفت: این سفر در شرایط خوبی انجام شده است. هم ایران و هم چین در موقعیت خاصی از پیشرفت و توسعه قرار دارند و همچنین می توانند در ایجاد امنیت جهانی به هم کمک کنند و از طرف دیگر اتحاد آسیایی می تواند در آینده یک محور خوبی برای همکاری های بیشتر در آسیا در میان دو کشور باشد. لذا من این سفر را در شرایط کنونی هم برای چین و هم برای ایران، بسیار خوب و مناسب می‌دانم.

 رضایی در مورد توافقات صورت گرفته در سفر رئیس جمهور چین به ایران گفت: چین و ایران در حال رشد و توسعه هستند. منابعی در ایران داریم که چین می‌تواند از آنها استفاده کند و فرصت‌های خوبی در چین وجود دارد که ایران می‌تواند از آنها بهره ببرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ما در ایران از منابع نفت و گاز فراوانی برخوردار هستیم و چین مشتری و نیازمند این منابع است از طرف دیگر، چین یک بازار بسیار بزرگی است که ایران می‌تواند وارد این بازار بشود و ما می‌توانیم در این نقطه بازار خوبی برای صادرات چین به منطقه بشویم. بنابراین روابط متقابل خوبی را می‌توانیم برقرار کنیم.

وی با بیان اینکه ایران و چین به لحاظ جغرافیایی می‌توانند یک پل اقتصادی بسیار خوبی را بین شرق و غرب آسیا به وجود بیاورند، گفت: چین می‌تواند در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی ایران و در راه‌سازی و راه آهن سرمایه‌گذاری کند و ظرفیت ایران هم ظرفیت کاملاً آماده‌ای است.

رضایی تصریح کرد: ما برخلاف برخی از کشورها خیلی از ظرفیت‌هامان هنوز خالی است و اشباع نشده است و نیازمند سرمایه است. همانطور که آقای رئیس جمهور گفت، چین می‌تواند تا تا ششصد میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری انجام دهد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پیرامون امضای سند راهبردی میان ایران و چین گفت: این سند دوستی‌ها و همکاری‌های ما را به طور قطع چند برابر خواهد کرد و در سیر تاریخی روابط ایران و چین به ویژه در ده سال اخیر که اعتماد خوبی بین ما و چین به وجود آمده است، می‌توانیم این گام بلند را برداریم و در دیپلماسی و ایجاد امنیت هم در منطقه و هم در جهان می‌توانیم همکاری های خوبی با یکدیگر داشته باشیم.

وی در ادامه این گفت‌وگو با تلویزیون ملی چین، در خصوص پیامدهای مثبت سفر رئیس جمهور چین به کشورهای منطقه خاورمیانه گفت: ما مخالف این سفرها نیستیم. ما معتقدیم که چین در شناخت منطقه نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. ما در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که پیچیده است به عنوان مثال درک درستی از گرایشات سیاسی دولت‌ها ممکن است برای خیلی از کشورهای جهان، حتی انگلیس و آمریکا که بیش از سیصد سال در منطقه هستند فراهم نشده باشد.

رضایی تاکید کرد: آمریکایی‌ها دارند کم کم متوجه می‌شوند که ریشه داعش در عربستان سعودی است. درحالی که سعودی‌ها از دوستان صمیمی آمریکایی‌ها بودند. ما از این سفرها انتظار داریم که اطلاعات دقیقی به دولتمردان چین داده شود تا آنها با مطالعات بیشتری منطقه را ارزیابی کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص روابط ایران و چین در دوران پسابرجام گفت: به نظر من، ما در چند زمینه می‌توانیم همکاری‌های خوبی را در آینده داشته باشیم. یکی تلاش برای احیای فرهنگ آسیایی است. فرهنگ و تمدن غرب در حال افول و در وضعیت سراشیبی است و دیگر نمی‌تواند نیازهای فرهنگی جهان را تامین کند در حالی که در آسیا از نظر فرهنگی و انسانی سابقه بسیار طولانی را شاهد هستیم از کنفوسیوس تا اسلام.

وی افزود: ما حرف‌های خوبی برای همه دنیا داریم. انسانیت و روح انسانی در آسیا بیشتر از غرب جلوه دارد. مساله دوم سرمایه‌گذاری‌های چین است. چین امروز 3600 میلیارد دلار پول دارد و این سرمایه را می‌تواند در راه‌سازی و راه آهن و ساخت بنادر جدید در ایران سرمایه گذاری کند و شعار چین مبنی بر «یک کمربند - یک جاده» را از طریق عبور از ایران، اجرایی کند.

رضایی گفت: مساله سوم، موضوع آموزش و مسائل پژوهشی و تحقیقات علمی در امور اقتصادی و اجتماعی و غیره است که ما می‌توانیم در کنار هم دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌های مشترک تاسیس کنیم. اخیراً به دعوت مجمع تشخیص مصلحت نظام هیاتی از حزب کمونیست چین به ایران سفر داشتند، من به آنها پیشنهاد کردم که یک پژوهشگاه مطالعات غرب آسیا را در اینجا با هم راه اندازی کنیم که با یکدیگر به یک برداشت مشترک در رابطه با منطقه برسیم.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی پیرامون انتظارات ایران از چین گفت: ما معتقدیم که اقتصاد و تجارت بدون امنیت ممکن نیست. اگر امنیت در منطقه نباشد، تامین انرژی چین هم با مشکل مواجه خواهد شد و انتقال نفت و گاز به چین با اشکال مواجه خواهد شد. در ثانی اگر امنیت در منطقه نباشد ممکن است امنیت چین هم با مشکل روبرو شود.

وی با تاکید بر اینکه، الان زمان آن رسیده که ایران و چین در تامین امنیت منطقه با یکدیگر همکاری کنند، خاطرنشان کرد: این همکاری هم جنبه دیپلماتیک دارد و هم همکاری در زمینه مقابله با تروریسم؛ چین در هر دو زمینه می‌تواند با ما همکاری داشته باشد و ما در این زمینه‌ها آمادگی داریم. الان روس‌ها با ما در سوریه همکاری می‌کنند، اخیراً هم دولت چین 20 میلیون دلار برای کمک به دولت آقای اسد تصویب کرده و نشان می‌دهد که دولتمردان چین مایلند که به منطقه بیایند. ما هم می‌توانیم به آنها کمک کنیم.

ارسال نظر