کد خبر: ۴۹۶۴|
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۷
نشان فتح، نشانی در جمهوری اسلامی ایران است که همواره توسط رهبر انقلاب به رزمندگان نبردهایی با پیروزی چشم‌گیر یا اقدامات مهم نظامی داده می‌شود. مدال فتح در ۳ رده طلایی (فتح ۱)، نقره‌ای (فتح ۲) و برنزی (فتح ۳) اهدا می‌شود.

نخستین بار در سال ۱۳۶۸ این نشان به محسن رضایی( فرمانده وقت سپاه) و علی صیاد شیرازی( فرمانده ارتش) و شهید حسین فهمیده اعطا شد.

نشان فتح، به‌عنوان نماد عملیات‌های پیروزمندانه رزمندگان اسلام و فاتحان این عملیات‌ها انتخاب شده است.

این نشان، از سه برگ درخت نخل و گنبد مسجد جامع خرمشهر و نیز پرچم جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده است.

دیروز حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده کل قوا، طی مراسمی نشان فتح را به سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران و سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعطا کردند.

اعطای این نشان به فرماندهان کل ارتش و سپاه به دلیل عملکرد آنان در ارتقای توان دفاعی و رزمی و قدرت بازدارندگی نیروهای مسلح، انجام شد.

 

چه کسانی تاکنون نشان فتح دریافت کرده‌اند؟

 

 پس از پایان جنگ تحمیلی در سال 1367این نشان نخستین بار در ۵ مهر ۱۳۶۸ به ۵۴ نفر از فرماندهان ارتش، سپاه پاسداران و جهاد سازندگی اهدا شد. در اولین مراسم اعطای نشان فتح که همزمان با سالروز شکست حصر آبادان بود یکی از اعضای خانواده شهید حسین فهمیده به نیابت از او، محسن رضایی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شهیدعلی صیاد شیرازی،‌ فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران نشان فتح ۱ گرفتند. به ۲۱ نفر دیگر نشان فتح ۲ و ۲۹ نفر دیگر فتح ۳ داده شد.

به مناسبت دوازدهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ۱۵ بهمن ۱۳۶۸، ۲۱۰ نفر از فرماندهان و نیروهای برجسته ارتش و سپاه نشان فتح را از رهبر ایران دریافت کردند. در این بین برای عملیات‌های عملیات فتح‌المبین و بیت‌المقدس، تنها به فرماندهان قرارگاه‌ها و تیپ‌ها این نشان اهدا شد اما درخصوص عملیات کربلای ۵، علاوه بر فرماندهان قرارگاه‌ها و تیپ‌ها، فرماندهان گردان‌ها نیز نشان فتح دریافت کردند. در این مراسم ۱۰ نفر از فرماندهان رده بالای ارتش و سپاه نشان فتح ۱ را از دست فرمانده کل قوا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گرفتند و سپس نشان‌های درجه ۲ و ۳ فتح را به ۲۰۰ تن از فرماندهان و نیروها و تعدادی از بستگان شهدای این دو عملیات داده شد.

در هشتمین سالگرد آزادسازی خرمشهر مقام معظم رهبری به ۷۶ نفر از رزمندگان، فرماندهان و شهدای عملیات فتح‌المبین و بیت‌المقدس نشان‌های درجه ۱ و ۲ فتح را اهدا کرد. در همان مراسم رئیس ستاد فرماندهی کل قوا، به نمایندگی از رهبر، ۴۱۰ نشان درجه ۳ فتح را به سایر فرماندهان و رزمندگان برجسته این دو عملیات اهدا کرد.

در نخستین روز شهریور ۱۳۶۹ رهبر ایران نشان درجه ۱ فتح را به اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس‌جمهور وقت)، به دلیل «حضور فداکارانه و مدبرانه» در میدان جنگ، اهدا کرد. هاشمی از بهمن ۱۳۶۲ تا پایان جنگ فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا بود.

در دی ماه ۱۳۹۴ دو فروند قایق جنگی آمریکایی حامل ۱۰ ملوان آمریکایی توسط نیروهای دریایی سپاه پاسداران در محدوده آب‌های سرزمینی ایران در دریای سرزمینی جزیره فارسی خلیج فارس به دلیل ورود غیرقانونی به آب‌های سرزمینی ایران دستگیر کرد. این ملوانان روز بعد آزاد شدند. آیت‌الله خامنه‌ای به سردار فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و چهار تن از فرماندهان این نیرو نشان فتح اهدا کرد.

در شهریور ماه ۱۳۹۷ امیر دریادار حبیب‌الله سیاری به دلیل «خدمات شایسته‌اش در صیانت از مرزهای آبی کشور و دریای عمان و حفظ منافع ملی و اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی ایران در آب‌های آزاد و اهتمام به نوسازی تجهیزات و آبادانی سواحل مکران در مدت تصدی فرماندهی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران» نشان درجه ۱ فتح را از رهبر ایران دریافت کرد.

رکورددار این نشان کیست؟

«محسن رضایی» فرمانده کل پیشین سپاه پاسداران در جنگ ایران و عراق، با دریافت ۳ نشان طلایی رکورددار دریافت بیشترین مدال طلایی فتح ۱ است. پس از او به ترتیب سرلشکر سید یحیی رحیم‌صفوی (دو نشان طلایی و یک نقره‌ای)، امیرحسین حسنی سعدی (دو طلایی و یک نقره‌ای)، سپهپد شهید علی صیاد شیرازی (دو طلایی)، امیر دریادار علی شمخانی (یک طلایی دو نقره‌ای) و سپهپد شهید قاسم سلیمانی (یک طلایی و یک نقره‌ای) بیشترین نشان فتح را دریافت کرده‌اند.

کلید واژه های مطلب: نشان فتح ، محسن رضایی ، رهبر انقلاب
ارسال نظر